1340 бежанци от Украйна настанени в хотел в Слънчев бряг, сред тях има и новородени
Хотел, който е на първа линия до морето в Слънчев бряг, приюти 1340 бежанци от Украйна. Управителят му Христо Караилиев каза пред Нова телевизия, че сред жените, бягащи от войната, има няколко дами в напреднала бременност, както и бебета, родени преди няколко седмици.
Жители на Одеса, Харков, Киев и околността успяват да съвместяват безвъзмездно близо 15 професии и в опит за взаимопомощ да създадат своя малка комуна край родното Черноморие.
Покъртителни неща в разговор с репортера Елена Танева споделиха Алина и Саша Матюха от Харков. Кварталът, в който преди месец живеели, вече е почти разрушен, а двете сестри всеки ден говорят с баща си и се молят да остане жив.
За Алина спасението в България е било най-възможен вариант.
„Миналата година работих в Несебър. И от там ни предложиха помощ. Работодателят ми предложи съдействие, а аз разказах на майка ми. Тръгнахме решително и оставихме баща ми у дома защото той нямаше как да тръгне”, посочва 19-годишната Алина.
„Всеки ден звъним на татко. Купихме карти с които специално да звъним до Украйна”, твърди 13-годишната й сестра.
Шестокласничката е щастлива, че не са загубили контакт с баща си и вярва, че той ще оцелее във войната. За сега Саша продължава обучението си онлайн, макар някои от учителите и да са в неизвестност. „Провеждаме часове всеки ден, ако е възможно, но не всички учители са там. Опитваме се да учим дистанционно”, доволна е Саша.
„Искам да завърша своето обучение в университета и да се занимавам точно в сферата на ресторантьорското дело. Искам да открия свой ресторант и да се развивам в това. Но в момента всички възможности се сринаха защото моят град напълно изчезна”, заяви и Алина.
„Да се будиш на брега на морето е безценно, но ако е само почивка, а не бягство от родината заради опустошителна война. Това е мнението на всички украинци днес които живеят на първа линия в Слънчев бряг“, разказва репортерът Елена Танева.
430 деца до 13 годишна възраст са настанени в хотела, управляван от Христо Караилиев.
Предимно жени и деца са тук, добавя той.
Сред бежанците от Украйнаима юристи, инженери, зъболекар, макар и без кабинет и готвачи. В базата вече има украинец фризьор, който работи в стаята си, както и няколко козметички.
„За съжаление с лекарите имаме проблем, тъй като имаме информация, че не ги допускат на излязат от страната. Те сами се организират понеже имаме огромен брой деца, работят с тях, занимават се, обособихме детски кът на закрито, тъй като времето през месеца не беше подходящо за игри навън”, заяви Караилиев.
Психологът Юля Наванкевич, която вече е поела задачата да бъде детски възпитател в Слънчев бряг, сподели, че е получила покана още в Лвов, когато дойда в Бългрия да помага на децата, да играе с тях, да ги забавлява колкото е нужно. Занимавам се с най-малките до тези на 8 - 9 годинки, добавя тя.
69-годишният Иля Александров от Харков, който е пенсиониран психолог от министерството на вътрешните работи, сподели, че продължава да работи като преподавател в университет, като съчетава провеждането на лекции дистанционно от компютъра си и беседи с бежанците в хотела.
Той и съпругата му Нина са поели и времената длъжност доброволец - домакин в сформиран щаб за дрехи и дарения.
„Преподавател съм по психология в Университет. И сега работя от тук дистанционно с една група тийнейджъри. Беседвам с родителите по малко. До колкото е възможно опитвам да помогна, един на друг”, посочва 69-годишният мъж.
Той трудно сдържа сълзите си, защото в Харков е останала едната му дъщеря, на която е изгубил местонахождението.
„Оставихме в дома си две големи овчарки. Едното куче и наше, а другото - на дъщеря ни. И съседите ни, които не успяха да избягат, защото имат възрастна жена, сега се грижат за домашните ни любимци. Те обаче също имат куче”, каза пък 68-годишната Нина Александрова.
За украинците проблем остава липсата на лични лекари, които да следят хронични заболявания като диабетиците например, които сега търсели единствено спешна помощ при криза.
В хотела, обособил се в бежански лагер, вече е оборудван отделен кът за пране и отделни помещения за спортуване, а всяка сутрин закуската започва с минута мълчание в памет на загиналите във войната в Украйна. Денят на семействата продължава с разходки по крайбрежието. А в хотела подготовката за лято 2022 кипи и за първите туристи, които не са отменили резервациите за почивка у нас и се очаква да пристигнат в началото на месец май.
„Основните пазари, на които разчитаме през сезон, са Великобритания, Израел, Германия, Полша и Румъния. Традиционно първите туристи са от Великобритания и Германия. Отделили сме част от базата за настаняване на бежанци, а останалата е все още свободна, така че ще можем да посрещнем първите ваканционни туристи“, каза Христо Караилиев.
Затова нека сме по-смирени. Ако не можем или не искаме да помогнем, нека поне премълчим лоши думи.
Подслони за пари по скоро .