Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Руската игра на Балканите - ще се прокара ли нова линия

Русия разширява своето влияние на Балканите чрез своето партньорство със Сърбия
Ключови думи: Русия, Руска федерация, новини, Флагман, Бургас, Сърбия, Косово

През последните седмици постоянно се говори за международните действия на Русия. Някак между водещите теми обаче минава поведението на страните на Балканите. Истината е, че този регион винаги се е разглеждал от руското правителство като приоритетен. През последните дни редица балкански ръководители сигнализираха, че имат притеснения за плановете на руското правителство за техните страни. 
 
Премиерът на Косово Албин Курти през седмицата обяви, че очаква опити на Русия да разшири своето влияние на Балканите чрез своето партньорство със Сърбия. Той очаква страната да потърси разширено поставяне на своите интереси в региона.Всъщност тези твърдения не са първи по рода си и в тях има основания. От началото на годината между другото минава и темата с поведението на Република Сръбска в Босна и Херцеговина.
 
Представителят на региона в тристранното председателство на страната Ивица Дачич от месеци работи за административното отделяне на района. Дачич е известен със своите проруски позиции. Той често провежда срещи и с руския външен министър Сергей Лавров. Въпросът е дали опитите за административно отделяне на Република Сръбска от Босна и Херцеговина не са предварително обсъждани с руското правителство. И дали Дачич не се възползва от разсейването на вниманието в момента, за да затвърди тези решения.
 
Той нееднократно е заявявал, че би обмислил повторно обединение със Сърбия. Сръбското правителство с удоволствие би приело подобен вариант. Да не забравяме и сериозната подкрепа, която страната получава от Русия в международен план. Подобно обединяване, което определено ще се осъществи с подкрепата на Русия, би дало основания за формирането на Велика Сърбия. Тогава обаче може да стигнем до ответно решение на Косово, което би се почувствало в рискова ситуация.
 
Страната отдавна прави намеци за обединение с Албания. Този аргумент често се използва в преговорите със Сърбия за общо признаване. Много е вероятно едното действие да последва другото, което ще доведе до огромно напрежение на Балканите. Сръбското правителство многократно е заявявало, че няма да приеме подобно обединение, а Русия може да използва влиянието си, за да прокара нова линия на Балканите. Сърбия може да се обяви официално за представител на руското влияние, ако получи подкрепа за обединение на сръбското население в региона в една държава.
 
През последните месеци Босна и Херцеговина предприема всякакви действия, за да гарантира своето единство. Представителят на тристранното председателство Желко Комшич призова ЕС да задвижи процедура по нейното признаване за кандидат за членство. Европейски представители предприеха и икономически действия спрямо ръководството на Република Сръбска. Това обаче отваря ново пространство за Русия. Страната може да разшири своето влияние в обалстта и да търси нов регион, който да я подкрепи.
 
В Босна и Хецеговина се надяват, че определени действия на Запада могат да защитят единството на страната. Северна Македония също е част от тази картина. В страната има огромни противоречия около преговорите с България. Руското посолство вече на няколко пъти се възползва от тези противоречия. Често се подават сигнали, че Русия е готова да подкрепи определени претенции на Северна Македония в културната сфера, ако страната позволи нейното влияние. Не е тайна, че някогашните управляващи от ВМРО - ДПМНЕ обичаха да се заиграват с идеята за руското правителство. В момента те са в доста удобна позиция за победа на следващи избори. Преговорите с България биха могли да се използват като удобен претекст за евентуален геополитически завой на страната, която към момента се опитва да поддържа синхрон със западните действия.
 
В Черна гора вече имат опит с действията за руско влияние. Преди шест години бяха направени разкрития, че руското правителство е подкрепило заговор за смяна на правителството в страната. Тогава това само засили инерцията на балканската държава към западните групи. Черна гора обаче продължава да е интересен обект за руска дейност. Близо две години продължиха делата срещу проруските опозиционери Андрия Манчич и Милан Кнежевич. През последната година в страната има несигурна политическа ситуация и нестабилни правителства, което я прави важен обект за руския пъзел на Балканите.
 
И разбира се стигаме до България. Ясно е, че в страната има много големи проруски настроения. Това е абсолютно нормално, като се има предвид общото минало между двете държави. Ясно е, че в страната има стабилно проруско лоби. Няколко малки партии често организират всякакви прояви в полза на руската позиция. Групата на "Възраждане" е ясен представител на тази идеология. От там дори организираха протест в момент, в който висши американски представители бяха на посещение в страната. Ясна е и позицията на БСП. Реално в партията осъзнават западната насоченост на страната, но се притесняват от всяка възможна дума, отправена към Русия, тъй като имат сериозно лоби сред русофилските среди. Така и страната става лесен обект за прокарването на руските интереси сред обществото. През последните дни руският посланик Митрофанова буквално си прави експерименти с българското общество, излизайки с изявления срещу кабинета, което е абсолютно недопустимо за един дипломат.
 
Преди няколко години в Сърбия имаше скандал с руски шпионаж. Тогава сръбското правителство побърза да отклони вниманието, като директно заяви, че България имала по-мащабна шпионска дейност в страната. Българската страна често е обект на подобни обвинения. Продължителните преговори със Северна Македония пък се използват като удобна тема от руските представители, които опитват да разубедят българското общество в европейското бъдеще на страната.
 
Балканите са място, където се води мащабна игра за влияние. Да, повечето държави поеха пътя към Запада. Много от тях обаче са притеснени от забавената европейска интеграция. Това ги кара да се оглеждат за алтернативи. Редица балкански ръководители призоваха ЕС да действа бързо, за да не се налага да се обръщат към варианти на Изток. Сърбия е пример за това. Страната може и да кандидатства за присъединяване към ЕС, но не крие широкото си партньорство с Китай и Русия. Тя дори е част от Евразийския икономически съюз. Самата Сърбия има толкова големи интереси на Балканите, несъотвестващи на западните, че много скоро може и да предпочете руската подкрепа за тези интереси пред икономическия напредък.
 
През следващите дни ще видим как ще се развият сценариите по няколко основни страни. България си остава основен представител на Запада в региона, но самата държава очевидно се опитва да балансира пред различните лобита, което я поставя в особено положение на търсене на компромисно решение.

Източник: Dnes.bg

4
Коментара по темата
4.
до 3
26.03.2022 15:13:46
сложи си една пиратка отзад. запали я и ще чуеш пукане
3.
Анонимен
26.03.2022 00:18:43
Искаме бомби и тук и без тва е презастроено ,малко да се пукне
2.
Гуньо до 1
25.03.2022 21:54:22
баба ми. Намери ли канабис у дворя :)
1.
Околовръстно
25.03.2022 21:36:52
Какви бяха тея полицейски коли днеска на околовръстното? Кой изхващаха?
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта