Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Колко зависим е ЕС от руска енергия и как санкциите срещу Москва могат да имат обратен ефект

Политиците в Съюза сега говорят за търсене на алтернативи, но по-важният въпрос е защо бе допуснато страните членки да изпаднат в такова положение
Ключови думи: европейски съюз, енергийна зависимост, европа, русия, руски газ, петрол, въглища, алтернативи, политика

Колко зависими са европейските държави от руския газ и какви ще са следствията от тежките санкции към РФ, продиктувани от продължаващата военна операция в Украйна? На този въпрос дава нагледен отговор Маркъс Лу от сайта VisualCapitalist

Той предлага изработена от Евростат инфографика, придружена с данни от 20 години назад, която демонстрира ясно каква е реалната обстановка в Европа.

Русия не само е един от най-големите износители на енергия в света, но и най-големият доставчик на горива към Стария континент. Към октомври 2021 г. РФ е била отговорна за 25% от целия внос на петрол към ЕС. 

Източник: Eurostat

Това е три пъти повече от втория най-голям вносител. И разбираемо, въпросът с това как е било допуснато това да се случи, сега, в контекста на войната, е най-обсъжданата тема в Съюза.

Енергийна зависимост по държави

За начало е важно да се сравни енергийната зависимост към Русия на всички държави членки на ЕС от 2000 до 2020 г. Таблицата долу показва точно това. 

Впечатление правят няколко страни. България например е намалила зависимостта си – от 46.4% до 37.9%. За сравнение, промяната в съседна Румъния е с обратен показател – от 21.9 през 2000 г. до 28.2% 20 години по-късно.

Интересен е случаят на Полша, която за 2 десетилетия е станала 4 пъти по-зависима от руски газ. Едни от най-големите критици на Русия пък – Латвия, парадоксално са увеличили вноса на „синьото гориво“ за 20 години от 57.8% до 74.9%. Това обаче не е най-шокиращият пример. Малките страни като Люксембург, Кипър и Малта са на практика изцяло зависими в енергийно отношение от РФ. Дания пък за 20 години от единствен износител на енергия (данните за 2000 г. не са объркани и процентът е минусов, защото държавата е произвеждала повече енергия, отколкото ѝ е било нужно), сега се е превърнала в една от сериозно зависимите. Ръстът там е с над 80% - от -36% до 45%.

Какви са алтернативите на руския газ за Европа

Средно за ЕС обаче ръстът не е драстичен за 20-годишният период, макар че това не е особено важно, тъй като дали 56.3% от всички доставки на газ средно за Европа ще са от Русия или 57.5% ще са от там – резултатът остава един и същ.
Съюзът внася най-много суров петрол от Русия – 26.9%, което е повече от доставките от следващите 3 страни взети заедно – Ирак (9%), Нигерия (7.9%) и Саудитска Арабия (7.7%). Това не бива да е изненадващо обаче, тъй като Русия през 2020 г. е била третия най-голям производител на тази суровина в света.

Въпреки че в ЕС има планове всички електроцентрали, които работят на въглища, да бъдат премахнати до 2030 г., този период ще дойде след почти десетилетие. Дотогава Русия остава най-големия вносител на въглища за Съюза с 46.7%. И това не е изненадващо – на територията на РФ се намират вторите най-големи залежи на въглища в света, а само през 2020 г. там са произведени 328 млн. метрични тона, превръщайки страната в шестия най-голям прозиводители на тази суровина.

Аналогична е и ситуацията с вноса на газ, използван за отопление. Огромна част от него идва именно от Русия – 41.1%, през Северен поток. Този проект е най-големият подводен тръбопровод в света и бе завършен през 2011 г.  „Северен поток 2“ пък, който получи „червен картон“ от Германия директно след 24 февруари т.г., при старта на специалната военна операция на Русия в Украйна, се очакваше да увеличи двойно дебита на газ към ЕС. 

Какво се случва сега?

В отговор на санкциите, въведени от Запада, Русия обяви, че спира износа на определени стоки и сурови материали. Преди дни рублата видя почти двоен ръст директно след като Путин заяви, че ще продава газ на „недружески страни“ (в т.ч. и България) само за рубли. Така цените на газа в Европа скочиха веднага до невиждани ниво. В началото на март т.г. Европейската комисия и Международната агенция по енергетика обявиха своите предложения за това как Европа да намали зависимостта си от Русия, но много късно. „Трябва да станем независими от руския петрол, въглища и газ. Вече просто не можем да разчитаме на вносител, който ни заплашва“, каза Урсула фон дер Лaйен – председател на ЕК. 

Теория: Русия спонсорирала природозащитни НПО-та, за да държи Европа зависима от газ

Но не е толкова просто, защото, искат или не, политици в ЕС, в момента се оказват с вързани ръце заради зависимостта си от руска енергия. „Отрязването“ на най-големия вносител ще доведе до сериозни проблеми, особено когато става въпрос за нещо толкова важно, колкото енергетиката. Малко са страните в Сюза, които имат капацитета (и още по-важно – желанието), да заменят веднага руския внос с друг.

А по една или друга причина в предложението на ЕК никъде не се споменава нищо за атомната енергетика, като алтернатива на сегашното положение. 
 

13
Коментара по темата
13.
Бай Дъню
26.03.2022 12:33:04
Управляват ни кукли на конци изцяло зависими от узурпаторите отвъд океана! Нищо добро не следва за Европа, Америка иска стария континент на колене дано им объркат плановете,но и в двата случая ще има доста изпитания за нас нормалните хора...
12.
Радостин
26.03.2022 11:04:11
От глупост беше допуснато!!!!!
През 90-те Запада се върза на Русия, че ще се превърне в модерна и демократична държава, с което ясно показа, че не познава руската душевност и имперски комплекси.
Украйна също сами са си виновни, защото, ако през 94 г. не бяха върнали на Русия доброволно и напълно безплатно 9000 ядрени бойни глави, които имаше след излизане от СССР, Путин нямаше да посмее да анексира Крим и да тръгне да води война срещу Украйна.
Сега Запада пак беше излъган, че Русия няма да напада Украйна, а само провежда учения по границите й.
Всеки който се е доверил на Русия после го отнася.
11.
Светозар
26.03.2022 10:47:09
А защо никой не говори за концесията за златото ни и колко се изнася от България . Ако това се спре ще има средства за всичко!!!
10.
Bbb
26.03.2022 10:06:40
Каквото е в българския парламент,такова е в европейският.С педали и зелени човечета лобисти истинска политика не може да се прави.Америка и Англия го знаят това и го използват в полза на своите интереси,трябва само да им се пускат интриги и всичко е о.к.
9.
Снимката е показателна
26.03.2022 08:31:49
Урсула слуша по телефона какво и диктува Байдън, а Путин и казва , ей, мисли със собствената си глава, нищо , че си блонди !
8.
Тъй де тъй
26.03.2022 04:48:50
Русчев,как да говорят атомна енергия като тя им бърка отзад, защото е евтина,а на сегашните западни другари това не им се нрави, защото тези дето им дърпат конците са набили много пари в скъпи зелени алабализми, отделно ако всеки направи атомни електроцентрали няма да има кой да изнася ток и много държави ще станат енергийно независими.Само че това не е целта,а точно обратното.Освен това всички тези санкции ще са на гърба на евро и американските гои,така че кукловодите потриват ръце, защото ще предпоставки за създаване на размирици и напрежение.
7.
d0 6
25.03.2022 22:45:11
mno ti e prumit mozaka amerikancite ne sushtestvovat!!!!11
6.
пецата
25.03.2022 22:37:36
bidona ne haresa tazi novina
borbata e sre6tu gospodstvaneto na dolara ,a tazi bitka e na jivot i smart, za6toto amerikancite ne iskat da izpuskat upravlenieto na sveta
5.
А зърното
25.03.2022 22:22:55
Втората криза за ЕС ще е след като свършат зърното и слънчоглед от старата реколта. А и рапицата за гориво. Украйна ако не сключат мир няма да сее зърно, а светото надали е оцеляло, а те са основни износители. Ще ни искат и зърно. Както наш историк каза "на жълтите павета жито не расте", а на полето. Господ дано даде богата реколта
4.
*********
25.03.2022 21:56:36
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
3.
Винаги мога да извадя решение от задния си джоб
25.03.2022 21:52:05
Предлагам държавата да дотира боба и да се купува за 30 стотинки килото. Така всеки ще пердаши боб, съответно ще произвежда газ. Всеки ще си носи газовият хъб в г@z@ си. И ще се отопляваме с енергоносители с бобен произход
2.
Доналд Тръмп
25.03.2022 21:20:52
Аз предопредих за това преди няколко години, ви ми се смяхте. Кикотехте се помежду си и си шушукахте че съм луд. Сега не ви е смешно.
1.
*********
25.03.2022 21:17:45
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
  Добави Коментар
Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово Движението ще бъде ограничено за 3 часа Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024 Надпреварата се провежда за първи път
Бъдещето на автоматизацията в индустриалните работни пространства Модерната суперхрана Просото се превърна в последен писък на модата по здравословното хранене
Затварят два участъка от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас Спазвайте временната организация, която ще бъде въведена в района и използвайте обходни маршрути Филм за героизма и успеха на Цанко Цанков във водите на Тихия океан може да гледате на 8 декември Зрителите ще видят всичко запомнящо се от самия маратон и трудностите, през които премина Цанков
Лоша новина за пушачите – цигарите поскъпват сериозно Министерството на финансите изтегли напред графика за увеличаване на акциза Ето кои са първите проститутки в България Мара Мерака и Любо Лагоска са сред емблематичните жрици през онова време
Ако си мислиш, че си играч - стани змийски дояч Ето какво може да работи човек, ако е много смел и подготвен  Смени си зъбите за 160 000 долара Джони Деп ще има чисто нова усмивка в новия филм "Дневен запой"
Три неща, които "изтриват" няколко години от ЕГН-то Не се мажат по лицето и не се ядат Канят пак Зуека за водещ в Капките? Драстично отслабналият Герасим Георгиев – Геро може и да не е водещ през новия сезон