Декларациите на премиера, че иска арести, са смущаващи – казах го и на министър Рашков
Румен Петков е председател на партия АБВ, която е част от сегашното управление чрез съдружието си с „БСП за България“. Той е бил и вътрешен министър в периода 2005 – 2008 г. в правителството на Сергей Станишев, известно и като тройната коалиция. Потърсихме г-н Петков за коментар на събитията около ареста на експремиера Бойко Борисов от МВР без санкцията на прокуратурата.
- Г-н Петков, коментирахте с условности ареста (на Бойко Борисов) непосредствено след като той се случи. Как Ви се вижда той сега от дистанцията на няколко дни?
- Аз трябва да повторя, че причини за арести има много – магистралите, парите, които бяха теглени, шкафчето с парите и кюлчетата злато, пропускът на прокуратурата да види номерата на кюлчетата, да се види цялото им движение във времето. Това са все неща, които тежат на българската прокуратура. Сега е по-трудно да направя детайлен коментар на сюжета от последните дни, защото продължават действията на прокуратура, на МВР – одобряване на резултати от обиск, самоотводи и т.н. Трябва да кажа, че са смущаващи, – аз това съм го коментирал и с министър Рашков, - декларациите по медиите на министър-председателя „аз искам от МВР и от ДАНС арести“. Това са неща, които много, много се разминават с демократичното устройство и демократичните принципи и повтарям още веднъж, че тази обстановка не между вътрешния министър и главния прокурор, а между парламента и прокуратурата, въобще отношението към прокуратурата, където работят сигурно 2500 души, някак си не е добре за обществото и държавата, защото ние слагаме под един знаменател всички тези 2500 души. Голямата част от тях са честни и почтени хора и те не заслужават такова отношение. Аз съм от първите, които са искали оставката на Иван Гешев, разбира се, с достатъчно сериозни мотиви, които няма да повтарям година и половина по-късно. Но ми се струва, че да агресираме и унизяваме, повтарям още веднъж, много солидни, почтени и подготвени хора, не е редно.
- Казвате да не обобщаваме за прокуратурата, но как не се намери един прокурор, който да е на различно мнение от главния прокурор?
- Аз не знам дали можем да кажем, че няма нито един прокурор. Имало е прокурори... и по случая навремето с Цветанов и повдиганите обвинения срещу лекарите в Горна Оряховица, срещу г-н Николай Цонев. Аз изпитвам отвращение като слушам хленча на някои хора от ГЕРБ – как влезли полицаите в дома на Севделина Арнаудова, в дома на Бойко Борисов, как имало деца. Е, навремето, като разбиха входната врата на Борислав Гуцанов, нахлуха в дома му, снайперите следяха движението не на децата, но на дечицата, защото те бяха много малки, в легълцата... Същите тези хора тогава доволно потриваха ръце, когато свалиха Николай Цонев на колене и тогава това беше представено като, видите ли, борба с корупцията. Тези хора днес трябва да мълчат. Точка! Не е прилично те да излизат и да говорят. Но аз не знам доколко прокурорът от n-ското поделение на прокуратурата би могъл да грабне случая „Х“ и да повдигне обвинение на Борисов, на Горанов или на който и да е. Още повече, има определена технология в Наказателно-процесуалния кодекс, която предвижда намеса и на следовател...
- Вие сте бил вътрешен министър. Спомняте ли си от личния си опит, както и преди или след Вас да е имало аналогичен или подобен случай на тези три ареста (на Борисов, Горанов и Арнаудова)?
- Имате предвид арести на министър-председател ли?
- Може и на други политици, но имам предвид акция, която да е организирана по подобен начин – само от МВР, без да се намесва прокуратурата. Говорим за случаи от такъв мащаб, а не за наркотици или нещо подобно.
- Навремето имаше подобни акции и действия срещу министър-председателя Георги Атанасов, да е жив и здрав. Не знам колко си спомнят доста грубия арест на Андрей Луканов, светла му памет, и държането му месеци наред в ареста. Така че това далеч не е първият случай. Но да не се връщаме толкова назад в историята. Аз мисля, че когато политическата фигура министър на вътрешните работи, (още по-малко) политическата фигура премиер-министър дават преки разпореждания на правоохранителната система, на служители в тази система – било ДАНС, било МВР, - „работете целево по този“, „арестувайте този“, - тогава нещата ни връщат много преди 1980 г. Не преди 1989 г.
- Това обаче беше една демонстрация, че прокуратурата не работи. Смятате ли, че този подход не постигна все пак някаква положителна цел?
- Мисля, че в случая, за съжаление, пострадаха и прокуратурата, и МВР. Но най-много пострада обществото. Защото обществото отново се замеря с две тези. „Ние сме добрите, защото“ - ето тука злодея Борисов, злодея Горанов... Казвам го като човек, който е повдигал много и много, и много обвинения, строго негативни оценки за Борисов и затова мога да го кажа с лекота. Отсреща, разбира се, има шайка некадърници - „не ни предоставиха никакъв доказателствен материал“. Аз мисля, че главният прокурор е безвъзвратно дискредитиран човек. И не го разбирам защо се е вкопчил в стола си. Той всъщност е една от причините да бъдат нанасяни обиди на прокурорите. Защото съм сигурен, че някои от депутатите, които на ангро поставят всички прокурори в един кюп, имат предвид главно, на първо място, най-вече Гешев. И Гешев наистина не го разбирам. Той е част от отравянето на общественото отношение към прокуратурата. Защо го прави, защо причинява това на прокуратурата – не ми е много ясно. Да не кажа никак. Така че в случая потърпевшите сме ние и гражданите. Отново има напрежение между институциите, отново има насаждане на омраза в обществото. И в крайна сметка имаме една институционална безпътица, от която за обикновения гражданин не следва нищо добро.
- Считате ли, че сега ще има обективно разследване от страна на прокуратурата по отношение на тримата?
- Аз искам веднага да кажа, че допускаме грозен двоен стандарт. Ние арестуваме Севда Арнаудова, но не ни безпокои това, че мъжът й, който е член на борда на „Булгартрансгаз“, е получил в качеството си на длъжностно лице кола от компанията, която е строила „Балкански поток“. Нали разбирате, че неговото участие в борда на „Булгартрансгаз“, продължаващо и по времето на двете служебни правителства, и сега, вече четвърти месец при сегашния кабинет, е смайващо. И не знам защо това не се вижда от министър-председателя. Аз го казвам съвършено ясно – очевидно министър-председателят, вицепремиерът Василев и министърът на енергетиката са мотивирани по някакъв начин да считат хората в този борд на „Булгартрансгаз“, който нанесе изключително тежки удари върху цената на газа с удвояване на цената на разклонението за Свищов, удвояване цената на „Пирдоп – Златица“, за незаменими. Значи, те са мотивирали министър-председателя и подопечните му да бъдат недосегаеми. И този двоен стандарт в изпълнителната власт също смущава хората. Аз се надявам, че в тази ситуация прокурорите, които конкретно ще гледат предоставените наново доказателства, да бъдат наистина обективни, ясни и категорични независимо в коя посока. Аргументирани и категорични на базата на събрания доказателствен материал!
- Наистина ли имате такива надежди?
- Разбира се, че можем да заклеймим прокуратурата веднага, но ако нямаме надеждата, всъщност подозираме, че в МВР работят едни не достатъчно с главата си хора – защото те знаят, че нищо няма да се случи, но работят. Не мисля, че трябва да зачеркваме държавните си институции с лекота. А може би звучи наивно, може би звучи глуповато. Пак казвам, моята непоносимост към главния прокурор не ми пречи да считам, че прокуратурата е институция, която трябва да бъде зачитана, и че в голямата степен прокурорите са честни и почтени хора.