Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Над 70% от болниците изпитват недостиг на лекари, а 90% и на сестри

Липсата на кадри води до прегаряне на персонала и влошава качеството на оказваните грижи за пациентите
Ключови думи: болници, новини, флагман, бургас, медици, лекари, сестри

Остър кадрови дефицит изпитват болниците в страната. Над 73% от лечебните заведения са заявили, че имат недостиг на лекари, а около 90 на сто - на медицински сестри. Това води до прегаряне на персонала и влошава качеството на оказваните грижи за пациентите. Без своевременни мерки според повечето мениджъри ще се стигне до принудително преструктуриране и самозатваряне на немалка част от лечебните заведения в страната в следващите пет години. Това са основните изводи от анкетата на „Индекс на болниците“ за кадровия дефицит в здравеопазването.

Тя бе проведена през януари и февруари тази година сред 69 болници от цялата страна. От тях 11.8% са специализирани, 88.2 на сто са многопрофилни, държавна собственост са 17.6%, смесена – 29.4%, общинска – 25%, частна – 27.9%, със университетски статут са 23.5% от всички участвали. С над 500 легла са 17% от лечебните заведения, около 30% са с между 250 и 500 легла, а с до 250 легла разполагат 53% от участниците в изследването.

Недостиг на лекари

Над 73% от анкетираните болнични мениджъри са заявили, че изпитват недостиг на лекари. Според тях най-голям е дефицитът на специалисти в следните области - Анестезиология и интензивно лечение - 42,9% от болниците, Хирургия – 41,7%, Педиатрия – 38,8%, Кардиология – 34,7%, Неврология - 28,6%, Неонатология - 28,6%, Акушер-гинекология - 26,5%, Инфекциозни болести - 26,5%, Клинична лаборатория - 26,5%, Нефрология - 24,5%, Вътрешни болести - 22,4%, Спешна медицина - 22,4%, Образна диагностика - 22,4%.

В 82,6% от анкетираните лечебни заведения до 40 медици работят на договор и на друго място. При близо 35% от болниците са налице дейности, за които не разполагат с щатен специалист и работят по договор с друго лечебно заведение. В повечето случаи – 64%, става дума за липсата на до трима щатни специалисти. Най-често те са от следните области - Токсикология, Кардиохирургия, Микробиология и паразитология Инфекциозни болести, Съдова хирургия, Онкология, Анестезиология и интензивно лечение, Неврохирургия, Педиатрия, Клинична алергология. В 85% от лечебните заведения има специалисти на граждански договор, като при повечето става дума за до 10 души. Основно те са от следните специалности – Хирургия, Акушерство и гинекология, Токсикология, Неврология, Кардиология, Анестезиология и интензивно лечение, Инфекциозни болести, Педиатрия, Образна диагностика, Гастроентерелогия.

Последиците от недостига на лекари

Най-често – в 81% от случаите, липсата на специалисти води до прегаряне на персонала, смятат участниците в анкетата. Около 78% от лечебните заведения посочват, че трудно обезпечават 24-часовата дейност на работа, а близо 45% от анкетираните посочват като следствие закъсняла или неточна диагностика и намаляване качеството на лечение. Едва за 4% от анкетираните недостигът на лекари не води до последствия.

Текучество на лекари

Близо 42% от анкетираните болници заявяват, че е налице и текучество сред медицинските специалисти в тях. Сред основните причини за това са достигане на пенсионна възраст (39%)заплащането (36%), работа в друго ЛЗ (17%), пренатоварването (14%), разкриване на нови структури (11%).

Недостиг на медицински сестри

Още по-голям е проблемът с дефицита на медицински сестри. Недостиг на този вид кадри заявяват близо 90% от анкетираните болници. В над 40% от анкетираните лечебни заведения на един лекар се пада по-малко от една или една медицинска сестра. В 58% от болниците на една сестра се падат над 7 пациенти, които да обслужва. Липсата на медицински сестри е във всички направления, но като специалностите с остър недостиг са посочени Анестезиология и интензивно лечение, АГ, Хирургия, Педиатрия, Вътрешни болести, Неврология, Спешна медицина, Психиатрия. При 88% от анкетираните лечебни заведения до 40 сестри работят и на друг договор.

Последици от недостига на сестри

Дефицитът на медицински сестри оказва най-голямо влияние върху качеството на лечение, става ясно от отговорите на анкетираните лечебни заведения. 51.6% от мениджърите посочват, че недостигът води до липсата на адекватни грижи за пациентите, а 60%, че липсата на тези кадри води до увеличаване на възможността от грешка при болничния престой на пациентите и намаляване на качеството на лечение. Прегарянето на персонала също е сред основните последици от недостига на медицински сестри (82,3%), според 8% от лечебните заведения няма последствия за работния процес.

Текучество на сестри

При 56,7% от лечебните заведения е налице текучество на медицински сестри. Основните причини за това са заплащането (48,6%)пренатоварване и извънреден труд (37,8%), достигане на пенсионна възраст (32,4%), лоши условия на труд (18,9%), разкриването на нови структури (10,8%), преместване в друга държава (8,1%).

Причини за кадровия дефицит

По-лошите условия на труд и заплащане в сравнение с други лечебни заведения в страната или чужбина, както и липсата на модерна апаратура са една от водещите причини за липсата на кадри у нас (56%). Откриването на нови болници в областта и в страната също играе съществена роля за недостига на медицински специалисти. Тази причина е посочена близо от 47% от анкетираните. Недостатъчно производство на кадри е заявена като причина за кадровия дефицит от 65,6% от анкетираните, а липсата на възможности за кариерно развитие и подходящи условия за специализация са причина за недостига на кадри според 31% от болниците.

Прогнози

Над 53% от анкетираните мениджъри се опасяват, че в следващите 1-5 години ще изпитат сериозен недостиг на кадри, който ще доведе до редукция на дейността на лечебните им заведения. Други 32% изпитват същите притеснения, но в по-дългосрочен план - следващите 5-10 години.

Ако не се приемат мерки, 92% от анкетираните мениджъри смятат, че ще се стигне до принудително преструктуриране и самозатваряне на част от болниците в страната в следващите 5-10 години. Според тях това ще се случи предимно при общинските и областните лечебни заведения. Според 44% от участниците в изследването ще се наложи да се попълни кадрови състав с медицински специалисти от трети страни или с млади кадри от МУ, а според 11% от анкетираните занапред няма да има промени в сегашното положение.

Мерки

Основната мярка за справяне с кадровия дефицит според мениджърите е по-доброто заплащане на специалистите. Според 71% от анкетираните са нужни по-високи заплати за медицинските сестри, според 59% на младите лекари до 35 години, а според 51% - на лекарите в дефицитните специалности.

Aнкетираните мениджъри са единодушни, че са нужни и промени в болничната система. 68% смятат, че трябва да се ограничи откриването на нови лечебни заведения на база предварително изчислени и публично обявени от МЗ потребности, а 49%, че е нужно преструктуриране на лечебните заведения в регионите, където няма потребност от тях или нужните кадри за работата им. Според 43% е възможно да се въведе и нов принцип за сключване на договор с НЗОК - на база потребностите от медицинска помощ във всеки регион и комплексността на предлаганите услуги.

Като друга основна възможност за справяне с проблема според 72% от мениджърите е производството на повече кадри от МУ в страната. Също така създаване на по-добри условия за кариерно развитие (30,8%), и подобряване на условията за специализация (33,8%).

9
Коментара по темата
9.
????
23.03.2022 13:34:35
Не съм чувал за лекар получаващ 800-1000 лв..това е докато специализира...Лекарите са много добре платени за стандартите на страната...друг е въпроса че в чужбина получават повече но ако вече са станали добри в собствената си страна...А образованието по медицина което е скъпо го плащаме ние...после работят за други..просто образованието трябва да се заплаща и толкова..после да си работят където искат...
На сестрите трябва просто да се увеличат заплатите като на учителите..сега учители бол при това възнаграждение...проста работа...И ако може болниците особено частните да не крадат от здравната каса..
8.
Българин
23.03.2022 11:02:48
Да , но бр.болниците расте. Кой лекува там?
7.
az
23.03.2022 08:58:32
За тия пари как да бачкат. Имам познати които работят в германия за истинсли пари. Мои приятели заминаха с думите "Аз съм учил 10 години, инвестирал съм страшно много време и пари, как да работя за 800-1000 лв на месец" и са прави. Имам познати завършили за медицински сестри които работят като касиери на мобилните оператори, защо ли ами защото заплатите са по-големи, защото си знае работното време и като свърши пуска кепенцата и си заминава. Няма нощни дежурства, един лекар който още стажува да е дежурен на 2 отделения на 2 етажа. Това е реален случай!
Как и защо да го правят. Лекар се става адски трудно, Даже мога да кажа, че програмист се става доста по-лесно от колкото лекар а заплатата е 5 до 10 пъти по-малка.
6.
RE-1
23.03.2022 08:46:15
Заслужава ли си три години учение. 40 год. работа на минимална заплата. Капризи на пациенти и лекари. После минимална пенсия ?
Защо не обвържат заплатата на пом. персонал с тази на лекарите? Да забранят работа на мин. две места. Да въведат частни застрахователни каси.
5.
Така ще е
23.03.2022 08:38:34
Да, докато увеличават само заплатите на учителите, които все малко вземат около 1500-2000 лв, а сестрите с едни 800-900 лв.как да оцеляват. Искаме здравеопазване, ами няма как да стане.
4.
15%
23.03.2022 07:18:39
Затова пък има джандараси бол
3.
Заинтересувайте се
23.03.2022 06:07:17
Дали единственото момиче от тримата пълни отличници, завършили със "Златен Хипократ" МУ София, може да си намери работа.

Заинтересувайте се колко, какви и дали изобщо специализации осигурява Българската държава на завършилите медицина.

И тогава ще има смисъл от вашите статии.

Препечатът на статистики е най-лесната работа.
2.
Спорна тема
23.03.2022 01:07:48
Прегряли са ви мозъците.Сестри нямало ала бала.Ами тука,които са останали се натискат да са на кабинет опл или в " леки" отделения.Детско например или стоматологични.По- кадърните не се знае в чужбина сестри ли са или бършат задници....И които са останали тук са мега алчни- дават дежурства и в други болници,защото не им стигали парите...айде моля ви се.То на кого му стигат парите,ама човешката природа иска още и още.Как издържат физически и как им е качествен труда не знам.Докторите заслужават,ама то да не отидеш на лекар....гледа те като дебитна карта.Да не говорим,че всички нач на отделение са с общ апарт в нови кооперации.Във всеки град кметовете дават,за да ги задържат в отделенията...ама всеки пари са му в главата.Отиваш за операция ...той вика дай пари...за екип,за упойка.Затова като е така ще ходим в една съседна нам страна,там поне обръщат внимание и не вземат много пари и са светлинни години пред любимата ми,милата ми България.Изпокрадена и обезкървена от всички уродливи същества с власт.Бог да ги накаже всички ! За това,че народа страда и не може да си позволи най- доброто зъболечение и лечение на тялото.Болен народ лесно се манипулира
1.
Иван
22.03.2022 22:14:30
Ами последните 20-30 години, прогонвате българи, и развъжате цигани.
Както им давате средно образование без да могат да четат и пишат, както им давате шофьорски книжки докато вземат ТЕЛК за 100% слепота. Сега дайте им по един кетап, и да почва да ни "лекуват"....
  Добави Коментар
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация 
Китайци луднаха по това място у нас Πлaнинcĸият peгиoн ce пpoмoтиpa нa ĸитaйcĸия пaзap, блaгoдapeниe нa пoпyляpнocттa нa село, свързано с кулинарно изкушение Жена се закани да се изкъпе във ВиК Последните седмици квартал Виница във Варна често е на режим, а на хората започна да им писва
„Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света Докладът обхваща 138 локации по целия свят и подрежда търговските улици според тяхната привлекателност за международни и местни търговски марки Никой не вярва, че този течен шоколад е домашен, вкусът му е неустоим Приготвя се само за около 10 минути
Мъж изгони съпругата си от бащината ѝ къща и се опита да я удуши пред полицаи Трима мъже са задържани за насилие спрямо жените си в Софийско за една вечер Теле вкара бургазлия в болница Мъжът е с фрактура на таза
Тази дама отсече, че Димо Алексиев е... Нежна подкрепа за водещия на Игрите, бил незаменим за тях Жилищните кредити у нас растат с 26,5% до 24,1 млрд. лева За последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на българския пазар нараства с малко над 5 млрд. лева.
Свалих близо 10 кг за две седмици с елда диета Диетата с елда е одобрена от повечето диетолози, тъй като не само ви позволява да отслабнете бързо Извратеняк онанира пред училище, пълно с деца