Наил Хасан, кмет на Драгово: „В моето село празни къщи няма, строят се нови, оглася се от детски смях“
Вече седми по ред мандат той е кмет на карнобатското село Драгово. Напълно заслужено бе удостоен с Почетна грамота за дългогодишна работа в местната власт и цялостен принос за развитието на НСОРБ. Категоричен е, че има сили и желание да работи за родното си място. И смята, че има много неща, които могат да се направят, за да стане селото още по привлекателно, за да остават повече млади хора да живеят в него.
-Вече седми по ред мандат си кмет на село Драгова. Спомняш ли си първите избори?
-Беше 1995 година. Бях на 24 години, единствен кандидат. Поех поста от Йордан Банов от Соколово, който дълги години беше кмет на Драгово. Изборите бяха на 27 ноември. През всичките мандати три пъти съм бил единствен кандидат в кметската надпревара.
-Първите мандати ли бяха по-трудни?
– През първите мандати времената бяха други. Мисля, че в онези години не се отделяше внимание на селата, защото имаше много проблеми за решаване в града. Последните години, общината, с повече внимание и разбиране се отнася към проблемите на малките населени места. Сега комуникацията с кмета, с общинското ръководство, с дирекциите е на много високо ниво. Работим в екип, обсъждаме, коментираме идеи, за да стигнем до най-удачния вариант.
-Как се печелят избори на село?
-На село всички се познаваме, всеки ден се виждаме. В Драгово живеят 365 души. Изборите при нас не се печелят с празни обещания, за които самите хора са наясно, че няма как да се реализират. Те избират този кандидат, който поема ангажимент за реални неща, които са изпълними. За толкова години в кметство аз съм наясно какво може да стане, защото познавам организацията на държавната и общинска администрации, възможностите на бюджета.
-Какъв е поминъкът на хората в селото?
-На времето животновъдството беше доста развито, но и сега има три-четири стада овце. Голяма част от населението работи в „СЕ Борднетце“ в Карнобат, доста млади момчета работят в чужбина. Населението е ангажирано, много малко са безработните. Повече от 20 деца пътуват всеки ден до училище, има и посещаващи детската градина в Соколово.
-Би ли се кандидатирал за осми мандат?
-Не съм мислил за това, има време. Давам си сметка, че имам сили и желание да работя за родното си място. Винаги съм готов да свърша нещо, което е в правомощията ми, в компетенциите ми. Не бягам от отговорност. Смятам, че има много неща, които могат да се направят, нищо, че селото ни е малко. За да привличаме повече млади хора, трябва да подобряваме непрекъснато условията за живот.
-Кога свършва работният ден на кмета?
– Кметът на село е ангажиран 25 часа от 24. Всеки може да те потърси, когато и да е. През нощта са ме търсили и съм се отзовавал. Хората знаят, че могат да разчитат на мен по всяко време на денонощието. Наистина, работното време е 24 часа.
С времето свикваш, че си на разположение по всяко време, претръпваш, знаеш, че хората ти се доверяват, търсят опора. Като стане нещо, първото, което казва всеки на село е – отивам при кмета.
-Да си кмет е…
-Кметуването е различна по своята същност работа, отговорна е, свързана е с много предизвикателства, не знаеш какво ще се случи утре, в очакване си на всякакви неща. Това е работа, която изисква много от твоето време, трябва да се работи със сърце и с любов към хората и населеното място.
Източник: karnobat-voice.com