Украинците в Бургаско се опитват да си върнат живота, децата им започнаха онлайн обучение, а те си търсят работа
Украинската диаспора в Бургаска област расте ежечасово.
По последни данни – към тази сутрин в региона има над 7 хил.бежанци. Броят им драстично се е увеличил в последните два дни. До петък, по данни на Кризисния щаб към Областна администрация Бургас, тук бяха потърсили закрила около 4 хил.души.
7000 украинци сме приели в Бургаско – Кризисният център се нуждае от храна, доброволци, аниматори и учители
Основната част от последната вълна е подслонена в Слънчев бряг, а само в един хотел - „Мелиа Съни бийч“ към този момент са настанени 1280 украински бежанци, 400 от тях са деца до 13 години.
„Започнахме да ги приемаме преди да стане ясно как и по какъв начин ще се обезпечи престоят им. В нашата група хотели през годините сме наемали много украински граждани, достигали сме до 600 души. След избухването на войната те сами започнаха да ни търсят. Помолиха ни за подкрепа – да настаним тях и техни близки. Приехме ги на драго сърце! Финансовата част изобщо не бе водеща. Решението да отворим хотела бе взето от нашите мажоритарни собственици. Те напълно осъзнават риска, че държавната помощ може и да не покрие разходите, но поеха ангажимент да помогнат на един бедстващ братски народ“, каза пред Флагман.бг управителят на комплекса Христо Караилиев.
Днес наш репортер посети Слънчев бряг, за да се увери на място как са устроени украинските бежанци.
„Имаме постоянно работещ персонал, наехме още и към този момент с украинците са ангажирани около 100 човека. Осигуряваме им храна три пъти на ден – на блог маси с разнообразно меню. Имат безжичен и бърз интернет, защото част от тях са ученици и провеждат онлайн занимания с класовете си, а други – разговорят постоянно със своите близки“, разказа Караилиев.
За най-малките са осигурени два детски къта, единият е в закрито помещение – за по-студените часове.
От утре започва оборудването и на перално помещение с пет машини, които ще са на разположение на жените денонощно, за да се реши и този проблем.
Сред украинците има и много доброволци, които са изградили своеобразен кооператив. Една от тях - Оля от Киев е дошла в България с 12-годишния си син Филип. Сред тях има и психолози, които разговарят с подрастващите, за да ги успокоят.
Показателен е фактът, че днес доста деца са поискали сами да се включат в онлайн часовете със съучениците си. Те карат пълен ден, изучавайки дисциплините от програмата си.
Малка част от родителите споделят, че искат да ги пуснат в българско училище, показа нашата бърза проверка сред украинците. Повечето от тях споделиха, че засега разчитат на онлайн обучението и са доволни, че са успели да изградят контролирана среда за децата си с връстници, с които те да се чувстват спокойно.
„Когато започнат часовете на децата ние излизаме от стаята, но навън е много студено. Най-много да отидем до плажа, за да се разходим. Опитвам се да разговарям с близките ми в Николаев, когато съм сама, за да не безпокоя малките. Използвам тези моменти, за да поговоря малко със скъпите ми хора, които са в Украйна. След като часовете свършат организираме кратка разходка в курорта с децата и се прибираме обратно в хотела“, разказа пред Флагман.бг Валентина от Николаев.
Флагман.бг попадна и на две жени, които са създали импровизирано информационно бюро в хотела. Това са Наталия от Одеса, по професия масажист, и Елена от Николаев – домашна помощничка.
Те са гид за всеки техен сънародник. При тях може да се намерят телефоните на адвокати, които работят безвъзмездно за украински граждани, най-важната информация за Слънчев бряг – къде има аптека, магазин, кога минават автобуси. От днес вече са приготвили списък, в който всеки желаещ да си намери работа може да напише своята професия и компетенции, видя Флагман.бг.
Украниците изразяват готовност да започнат работа веднага, независимо каква, защото основната част от тях са тук с нищожни парични средства. Кредитните им карти са блокирани, а по дебитните им украинската гривна се обменя на изключително неизгоден курс - 1 гривна за 0,06 лева.
В Слънчев бряг може да видите по-големи групи по алеите. Забелязахме и опашка пред магазин на мобилен оператор, където украинци си купуваха предплатени мобилни карти.
Очаквайте утре във Флагман.бг: Стигат ли 40-те лева за дневната издръжка на украинските бежанци и какви са рисковете пред хотелиерите
Защото сме много притеснени как 40 лв. на ден ще стигат за украинец!!!
Колкото до интеграцията и вписването в нашето общество - ние сме приемащата държава и от нас зависи как ще се случват нещата, за да няма недоволство в останалата част от населението. Друг е въпроса, че много от нашите съграждани имат нужда не от помощ, а от тояга.
Който нож вади, от нож умира - народна поговорка.
Тогава блядовете ядоха дървото....
тръгнаха като аслани....върнаха са кат насрани,от една малка Финландия....
И продължава упорито и напоително да се пробутва думата "диаспора", която се ползва за чужденци ТРАЙНО установили се и живеещи в друга държава!