Тревога в Суми! Изтича амоняк от завод, а в Чернобил рискът от взрив май намаля
Амоняк изтича от химическия завод в Суми, Украйан, съобщи областният управител Дмитрий Живицкий, цитиран от УНiАН. Жителите на 300-хилядният град са изложени на голяма опасност, тъй като този газ е експлозивен и токсичен.
Засегнатата зона с радиус около 5 километра, съобщава украинската информационна агенция.
"Внимание! От 04:30 часа започна да изтича амоняк от Сумихимпром! Зоната на обгазяване е е с радиус около 5 км!", пише Живицкий.
Той уточни, че засега заплаха за Суми няма, тъй като вятърът духа в противоположна посока, но са в опасност хората от Новоселица.
Живицкий припомни, че амонякът е безцветен газ с остра, задушлива миризма, експлозивен и токсичен. Той е по-лек от въздуха и затова хората могат да се крият в мазета и в долните етажи на къщите си.
Ако човек усети миризмата на амоняк, трябва да диша през навлажнена марлева превръзка (за предпочитане е да е навлажнена с 5% разтвор на оцетна или лимонена киселина).
В случай на отравяне с амоняк се препоръчва да се изведе пострадалия на чист въздух, да се даде топло мляко със сода за хляб, да се постави памучно-марлена превръзка, навлажнена с вода (или с 5% разтвор на оцетна или лимонена киселина).
Тревога! Възможнa е трагедия като във Фукушима в Чернобил
Междувременно БНТ съобщи, че в Чернобил на част от служителите на бившата АЕЦ е било разрешено да си тръгнат. Повече от три седмици те бяха блокирани. 50 души са напуснали централата. На тяхно място идват 43-ма техни колеги, които доброволно са предложили да поемат дежурствата.
Откакто започна войната около 200 служители в централата се оказаха като в капан на руските части. Те нямат право да напускат централата.
Съобщава се, че е имало огромен недостиг на храна и лекарства. Не е ясно как е било постигнато споразумението служителите да бъдат пуснати.
В четвъртък кметът на Славутич Юрий Фомичев предупреди, че е възможна трагедия като във Фукушима и призова руската армия да осигури „зелен коридор“, за да може неговите съграждани, които са служители на централата, да заменят колегите си, които работят на предела на силите си. Той изтъкна, че рискът от нова авария е много голям, защото дизелът свършва, а без охлаждане на ядреното гориво може да стане страшно.