От ПП и ДБ не одобриха идеята на Нинова за „форсмажор“ в икономиката
Депутатът от „Продължаваме промяната“ (ПП) Александър Ракшиев изрази резерви към идеята на вицепремиера и лидер на БСП Корнелия Нинова за въвеждане на режим „Форсмажор“ в икономиката.
Днес депутати от ГЕРБ активно призоваха премиерът Кирил Петков да се яви в парламента и да обясни какво значи това и наистина ли правителството възнамерява да предложи подобно нещо.
На репортерски въпрос - ПП ще подкрепи ли обявяване на „Форсмажор“, депутатът Ракшиев отговори: "Запознати сме с това предложение на г-жа Нинова. Вчера тя го изказа на заседание на икономическата комисия. Към момента официално не е постъпвало такова предложение, така че не може в конкретика да го дискутираме. Моята лична позиция е, че това не е най-доброто решение в ситуацията. Когато постъпи официално в деловодството, тогава ще можем да излезем с официална позиция на партията. Но моето лично мнение е, че това не е най-удачното решение на ситуацията."
Депутатът от ПП предположи, че предложението е обсъждано (вероятно в Министерския съвет - б.а.), но отново подчерта, че то е неформално.
"Не мисля, че е отделено достатъчно време да се обмисли от всички страни. Също така от правна гледна точка не съм сигурен дали са положени достатъчно усилия дали е издържано. Със сигурност това е решение, на което трябва да му се отдели допълнително време и мисъл и да се вникне какви са всички възможни рискове, които биха произлезли. Но, отново, за да коментираме в конкретика, трябва да видим какво би било конкретното предложение на вицепремиера", каза още г-н Ракшиев.
Председателят на парламентарната група на „Демократична България“ Христо Иванов бе доста по-категоричен. Според него въвеждане на форсмажор е твърде радикална мярка и не е удачна в тази ситуация.
Той коментира пред репортери в парламента: "Очевидно има проблем в разплащанията на фирмите, но знаем, че в Министерството на финансите се разработват мерки в това отношение и от тази гледна точка такава радикална мярка, която нито е обсъдена, нито ние намираме за обоснована, не намираме, че е нещо уместно на този етап и се противопоставяме на нея."
Тя не била съгласувана с "Демократична България".
"Твърде радикална е. Има други инструменти, които са много по несъздаващи стрес и включително, психологически, обявяването на такъв тип радикални мерки без обсъждане, без много внимателна преценка на цялото въздействие създава усещане за напрежение, което в този момент абсолютно не ни трябва", добави Христо Иванов.
От четвъртата партия в управляващата коалиция - „Има такъв народ“, засега отказват коментар.
На 13-ти март 2020 г. Народното събрание на Република България гласува въвеждане на извънредно положение в държавата като мярка срещу разпространение на коронавируса и болестта, която вирусът причинява – известна като COVID-19. Няколко часа след въвеждането на тази мярка, в опит да бъде пресечено разпространението на заразата, министърът на здравеопазването разпореди в своя заповед да бъдат незабавно затворени множество търговски обекти, в които би било възможно да се стигне до струпване на повече хора на едно място, с изключение на хранителни магазини, аптеки, банкови и застрахователни офиси.
Наложените ограничителни мерки промениха буквално за ден ежедневието на всички нас. За обикновения гражданин, тази промяна се изразява най-малко в чакане на опашки, заедно с много други граждани, пред супермаркети, преди да може да напазарува.
Какво се случва, обаче, ако за вас последиците от тези рестриктивни мерки са много по-сериозни от обикновения дискомфорт? Какво се случва, ако бизнесът ви е затворен и вие не сте в състояние да изпълните задълженията си към вашите контрагенти?
Непреодолима сила (форсмажор)
В правото подобна хипотеза е предвидена и уредена под наименованието “непреодолима сила” (или “форсмажор”). Чл. 306 от Търговския закон определя какво е непреодолима сила и посочва какви правни последици поражда тя:
Чл. 306 от ТЗ. (1) Длъжникът по търговска сделка не отговаря за неизпълнението, причинено от непреодолима сила. Ако длъжникът е бил в забава, той не може да се позовава на непреодолима сила.
(2) Непреодолима сила е непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер, възникнало след сключването на договора.
(3) Длъжникът, който не може да изпълни задължението си поради непреодолима сила, в подходящ срок уведомява писмено другата страна в какво се състои непреодолимата сила и възможните последици от нея за изпълнението на договора. При неуведомяване се дължи обезщетение за настъпилите от това вреди.
(4) Докато трае непреодолимата сила, изпълнението на задълженията и на свързаните с тях насрещни задължения се спира.
(5) Ако непреодолимата сила трае толкова, че кредиторът вече няма интерес от изпълнението, той има право да прекрати договора. Това право има и длъжникът.
В едно изречение, това означава основно следното – търговецът-длъжник не отговаря за неизпълнение, което се дължи на непреодолима сила.
Възникването на пандемия от COVID-19 или друго заболяване, само по себе си не означава непременно, че винаги ще е налице непреодолима сила пред изпълнението на задължения по всички търговскоправни взаимоотношения в страната. Заповедта на министъра на здравеопазването обаче, цитирана в началото на статията, притежава белезите на непреодолима сила по смисъла на закона спрямо засегнатите от нея търговци. Засегнатите търговци могат да се позоват на непреодолима сила, когато изпълнение на тяхно задължение се явява обективно невъзможно именно вследствие на заповедта на министъра.
Пример 1: На 12-ти март модна агенция ангажира фризьорски салон в МОЛ да направи прическа на модел от агенцията на 16-ти март. Междувременно, на 13-ти март фризьорският салон е задължен да затвори от заповедта на министъра на здравеопазването. За фризьорския салон е налице непреодолима сила, която възпрепятства изпълнението на задължението му към модната агенция. Затова салонът няма да отговаря пред агенцията за вредите, които тя би понесла от неизпълнението.
Пример 2: На 12-ти март модна агенция ангажира фризьорски салон извън МОЛ да направи прическа на модел от агенцията на 16-ти март. Фризьорският салон не е задължен от заповедта на министъра на здравеопазването от 13-ти март да затвори, тъй като се намира извън МОЛ и би могъл да продължи работа. Въпреки това обаче, по своя преценка фризьорският салон решава да затвори. В този случай не е налице непреодолима сила, която да е възпрепятствала изпълнението на задължението на фризьорския салон към модната агенция, защото салонът сам е решил да затвори преждевременно. Затова тук фризьорският салон ще отговаря пред агенцията за вредите, които тя би понесла от неизпълнението.
Друго важно условие, за да може търговецът-длъжник да се позове на непреодолима сила за неизпълнение на свое задължение, е форсмажорното обстоятелство да е възникнало след сключване на договора, но преди падежа на изпълнение на задължението. Тоест – към момента на възникване на форсмажорното обстоятелство, длъжникът да не е бил изпаднал в забава. В противен случай, ако при възникване на форсмажора длъжникът вече е бил просрочил изпълнението на задължението си, то той не може да се позове на непреодолима сила и ще отговаря за вредите, причинени от неизпълнението му.
Когато пред вас е налице непреодолима сила по смисъла на закона, изяснен по-горе, в резултат на което не можете да изпълните вече поето от вас договорно задължение, следва да уведомите писмено за това насрещната страна в подходящ срок.
Включването на изрична клауза за форсмажор (непреодолима сила) в договорите е обичайна практика днес. Дори и такава клауза обаче да не е изрично предвидена във вашия договор, това не бива да ви притеснява – непреодолимата сила като обстоятелство, което ви освобождава от отговорност, възниква по силата на закона и изричното му посочване в договора не е задължително.
Безвиновно неизпълнение по ЗЗД
Дори и когато не става дума за взаимоотношения с търговец и търговски сделки, в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) е предвидена обща норма, която урежда неотговорността при безвиновно неизпълнение на задължение. Тази норма може да намери приложение в случаи на форсмажор при договори между физически лица:
Чл. 81 от ЗЗД. (1) Длъжникът не отговаря, ако невъзможността за изпълнението се дължи на причина, която не може да му се вмени във вина.
(2) Обстоятелството, че длъжникът не разполага с парични средства за изпълнение на задължението, не го освобождава от отговорност.
⚠️COVID-19 срещу правото – какво се случва? е рубрика на Lexprobono, в която Ви запознаваме с правния аспект на борбата срещу COVID-19 и начините, по които извънредното положение се отразява върху Вашите права и задължения.
Музика за ушите ми.
Няма нищо по лошо от крадливата проста мутра от Банкя.
Принципно форсмажор означава, че договорите може и да не се спазват
Не знам дали някой си дава сметка какъв хаос може да настъпи.
Мисля, че това е буря в чаша вода, както беше с предложението на Борисов за промени в Конституцията.
Тази перспектива е достатъчно ужасяваща за подлогите на мафията, ГЕРБ да са първи, а Бойко да твърди, че ги бие наред.
Това ще е сигнал към избирателите, че е възможно връщане към нормалността, което ще е смърт за Подмяната и паляците на мафията!
Страхът от възмездие за простъпките на 4хП, изяжда душите на управляващите!
За това бързат да изпълнят задачите, възложени им от мафията!
Наясно са че след падане мораториума за тока, ще има голямо брожение и дори ексцесии!
Както бе казал един борец, "Има ли борба, ще падат косми" !!!
Тези са еднодневки, издигнати от Радев в борбата му с Борисов, също както космите ще изпопадат, въпросът е колко ни струва Пировата победа на Радев.