Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Войната в Украйна може да доведе до световна продоволствена криза

Ключови думи: пшеница, новини, флагман, криза, цени на храните

Войната в Украйна може да доведе до световна продоволствена криза, която ще засегне най-тежко Близкия изток и редица страни в Африка и Азия заради блокирания износ на зърнени култури и торове. За това предупреждава компанията Yara International, която развива дейност в повече от 60 страни, посочва Би Би Си (BBC).

Цената на пшеницата се повишава с над 50% на борсата в Чикаго от началото на военните действия, тъй като Русия и Украйна произвеждат около 30% от световната пшеница. Европейската мелничарска пшеница достигна рекордна цена от 406 евро на тон на борсата в Париж преди няколко дни. Поскъпват и другите зърнени култури. Цените на царевицата нарастват с почти 10% след началото на войната.

Удар по уязвими страни

Много уязвими страни, някои от които вече страдат от последиците от войни или природни бедствия, разчитат на храни от Русия и Украйна. Тази зависимост обхваща няколко култури, основно пшеница, царевица и слънчогледово олио.

Египет е водещ купувач на пшеница от Украйна, като износът от черноморската страна за северноафриканската възлиза на над 2,3 млрд. долара за периода 2016-2020 г., според данни на Comtrade. На второ място е Индонезия с 2,2 млрд. долара, следвана от Бангладеш с 1,5 млрд. долара. В топ 10 попадат и Филипините, Мароко, Тайланд, Тунис, Южна Корея, Турция и Индия.

Най-големият купувач на царевица от Украйна е Китай (3,3 млрд. долара за периода 2016-2020 г.). На второ място е Египет с 2,3 млрд. долара, а на трето - Нидерландия с 2,27 млрд. долара. В топ 10 на купувачите на царевица от Украйна са още Испания, Италия, Иран, Турция, Израел, Португалия, Германия.

Най-големият купувач на пшеница от Русия е Египет (7,4 млрд. долара за периода 2016-2020 г.), следват Турция с почти 5 млрд. долара и Бангладеш с 1,9 млрд. долара. В топ 10 попадат Судан, Нигерия, Азербайджан, Йемен, Виетнам, ОАЕ, Танзания.

Продоволствена несигурност

“Черноморският басейн е една от най-важните зони в света за производство на зърнени култури”, казва изпълнителният директор на Световната продоволствена програма на ООН (WFP) Дейвид Бийзли. Според Министерството на търговията на САЩ в Украйна се намират 25% от плодородните черноземни почви в света.

“Прекъсването на потока на зърно от Черноморския регион ще повиши цените и ще добави допълнителен тласък за поскъпването на храните”, посочва Бийзли. WFP предупреждава, че 811 млн. души си лягат гладни всяка вечер по света. Броят на хората, които се изправят пред остра продоволствена несигурност, се увеличава от 135 млн. души на 283 млн. души от 2019 г. насам заради пандемията. Броят им се очаква да се увеличи с още 45 млн. души тази година.

Ефект на доминото

Украйна и Русия формират почти една трета от експортното предлагане на ечемик, 17% от износа на царевица и над 50% на слънчогледово олио и маслодайни семена. Месната и млечната промишленост също се готвят за удар, тъй като украинската царевица е от съществено значение за храната на добитъка. В световен мащаб само 12% от царевицата се консумира от хората, а около 60% е предназначена за храна за добитъка, казва Ерин Колиър, икономист в Организацията на ООН по храните и земеделието (FAO).

Проблемът с Русия е самосанкционирането, което наблюдаваме при руските стоки. Рискът от допълнителни санкции срещу Русия изглежда накара купувачите да не се ангажират с руски доставки. Освен това банките са по-малко склонни да финансират търговията с руски стоки, което допълнително ще затрудни доставките от Русия.

Ключови потребители ще засилят покупките си на храни, за да гарантират продоволствената сигурност на населението. Китай вече нареди на съответните си агенции да осигурят достатъчно доставки на фона на настоящата несигурност. Ключовите вносители от Близкия изток и Северна Африка вероятно също ще искат да се уверят, че разполагат с подходящи запаси, за да избегнат повторение на събитията от Арабската пролет. А всичко това ще окаже влияние върху цените.

3
Коментара по темата
3.
MALTUS
14.03.2022 12:00:31
ТРЯБВА ДА ПРОИЗВЕЖДАТЕ ПОВЕЧЕ И ПО-ЕВТИНА ХРАНА ТА МАЙМУНИТЕ ДА СЕ РАЗМНОЖАВАТ ПО-БЪРЗО - ДА ИМАТ ПО 20-30 МАЙМУНЧЕТА, ТА ТРАГЕДИЯТА ВИ ДА ПРИКЛЮЧИ ПО-БЪРЗО :)
2.
MALTUS
14.03.2022 11:58:39
РЕСУРСИТЕ СВЪРШВАТ ДО 1000 ГОДИНИ. ЩЕ СИ ЯДЕТЕ.... :)
1.
Много мрачен сценарий се задава
14.03.2022 10:30:50
Както се опитват да въвлекат и Китай в санкциите, не ми се мисли какво го чака светът. Ако Китай помогнел на Русия да избегне санкциите щели да наложат и на него такива. Днес я чух тази простотия. Китай са втората икономика в света и ако не бяха някои фактори щеше да е първа. От ясно по-ясно е че Китай ще помогне на Русия най-малкото като изкупи част от златният им резерв, възлизащ на 2300 тона злато. Ако обаче се наложат санкции на Китай и те въведат реципрочни ще спре автомобилостроенето, ще закъса за желязо света и толкова много производства ще фалират, че бедна ни е фантазцията каква криза ни очаква. Със сигурност строителството ще спре в световен мащаб. Това е огромен пазар и за много западни индустрии. Представяте ли си какво ще се случи. А и няма начин Китай да се сниши пред заканите на САЩ, защото това удря по достойнството на една велика нация. Това не е държава с 200 годишна история
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта