Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

9 неща, които се случват с тялото ни, когато стоим пред телефона по цял ден

Ключови думи: телефон, флагман

Ако поискате от някой в наши дни да назове едно нещо, без което не може да живее , ние се обзалагаме, че в челната тройка ще попадне любимият ни смартфон.

Толкова много хора са пристрастени към устройствата си, защото те предоставят незабавна обратна връзка и удовлетворение. Искате да разберете каква е прогнозата за времето или не се сещате как се казва актьорът от филма, който гледате в момента? Няма проблем! Смартфонът веднага ще ви даде най-изчерпателната информация по тези въпроси. Освен че ни правят по-силно зависими, мисълта да се разделим дори и за минути с устройството, ни прави раздразнителни. Замисляли ли сте се какво наистина се случва, ако цял ден се взирате във вашите любими неща? Ето девет неща, които се случват с тялото ви, докато гледате цял ден в телефона си.

Напрежение в окото

Голяма част от хората прекарват работния си ден, гледайки екрана на някое устройство.

"Прекомерната употреба на цифрови устройства и взирането в екраните могат да причинят напрежение в окото", твърди офталмологът д-р Хауърд Пърсел. Симптомите могат да включват замъглено виждане, червени, уморени или сухи очи, както и системно главоболие".

Това напрежение се появява, защото нашите устройства излъчват ниски нива на вредна синя светлина, което променя начина, по който зениците на очите реагират на светлината. Това води до специфична чувствителност към светлината и напрежение около и зад очите Ако искате да се концентрирате върху определен екран за дълго време, д-р Пърсел предлага да се опитате да изпълните правилото 20/20/20. "Целта е да се направи почивка на всеки 20 минути, за 20 секунди, и да се види нещо, което е на 20 см разстояние.

Болки в областта на шията и рамената

Независимо дали си пишете с приятели във Фейбук или се смеете на очарователен видеоклип на котка в Ютюб, използването на мобилни телефони обикновено води до това, че сте прегърбени, което може да предизвика болка около врата, раменете или шията. "Отклонявайки се напред, вие държите главата си в неудобни позиции за продължителни периоди от време", казва тя.

"Изследванията показват, че за всеки насочен сантиметър от главата ви напред вие удвоявате натоварването върху тези мускули", обяснява д-р Робърт Боулс .

По-ниски нива на кислород

Освен болката в областта на врата и рамото, непрекъснатото взиране в телефона може да доведе и до други рискове за здравето, включително намаляване на кислорода в мозъка ви. Според лекари седенето в позиция „гледам си смартфона“ затруднява способността на белите ви дробове да се разширяват. Вдишването на по-малко кислород означава, че сърцето ви трябва да работи по-усилено, за да изпрати повече кръв, съдържаща кислород в тялото ви, включително и в мозъка ви.

Травми на китката

Ако текстовото съобщение е любимото ви средство за комуникация, то внимавайте следващия път, когато получите известие за натиска, който оказвате върху китката си. Д-р Стаг обяснява, че травмите на китката и дланите при пациентите й често са резултат от прекомерна употреба на мобилни телефони. "Болка, дискомфорт или изтръпване в палеца са само част от болките, които възникват, в резултат на прекомерната употреба поради непрекъснато писане.

Безпокойство

Вдопълнение към отрицателното въздействие върху нашите тела, непрекъснато гледане на нашите телефони може да повлияе и на нашето психично здраве, също. Отделяте много време в дигиталния свят и не разполагате с достатъчно време в реалния свят. Тъй като непрекъснато натоварвате ума си със страховити новини и вредно съдържание това задълбочава и изкарва на преден план вашата несигурност.

"Не забравяйте, че ако правите това девет часа на ден средно, 365 дни в годината умът ви ще блокира. Нуждаете се от малко почивка, а не от постоянно бомбардиране с негативни новини.

Депресия

Това, което много хора не осъзнават е, че се опитват да задоволят самоуважението си с постоянни харесвания под формата на лайкове. Пристрастяването към телефона може да има отрицателно въздействие върху самочувствието. Това ни позволява да се крием зад екрани и да представим живота, който искаме другите да мислят, че имате. Често виждате снимки от различни почивки на приятели и непознати в социалните мрежи, които се забавляват. Това неименуемо води до сравнения „ Защо другите се забавляват и ходят на почивки, а аз нямам пари и работя. Преди да си помислите нещо подобно, запомнете, че в действителност вие наистина не знаете какво се случва с живота на хората.

Халюцинации

Ако някога може да се закълнете, че чувате вибрация от задния джоб на телефона, само за да проверите и намерите 0 пропуснати повиквания и 0 известия, не се притеснявайте, не сте луди. Просто това е знак, че сте напълно пристрастени към телефона си. Скорошни проучвания със студенти установяват, че смартфоните допринасят за това голяма част от техните собственици да халюцинират.

Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност

Да сте пристрастени към вашите мобилни телефони означава да станете масово разсеяни. "Тъй като средният човек прекарва девет часа на ден, седем дни в седмицата, като се фокусира в силно стимулиращи устройства, мозъкът му се обърква", обяснява д-р Кестис. "Например тийнейджърите са диагностицирани с т.нар. синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност , въпреки че голяма част от тях дори нямат неврологично заболяване. Това се получава, защото мозъкът им е прекалено увреден от непрекъснатото щракане в социалните мрежи, че той губи способността си да се концентрира.

Липса на сън

Решавате да проверите фейсбука си и инстаграм профила си преди сън, докато не поглеждате часовника и установявате, че е станало супер късно, а вие още си разглеждате. Опитвате се да заспите, но неуспешно. Защо се получава така?

"Непрекъснато гледане на телефона ви не само поддържа мозъка ви, но всъщност засяга и потиска нивата на мелатонина", споделя д-р Ерика Хорнхал. "Светлината от осветяването на телефона поддържа мозъка активен, без да ви позволява да се унесете и да успокоите тялото си преди сън.

Дайте си временна почивка от социалните мрежи

Ако наскоро сте се оказали твърде зависими от вашия смартфон, това може да е знак, че е време да си дадете почивка. "Трябва да се обучите да контролирате вашия телефон, вместо той да ви контролира," каза Кестис. За да направите това, той предлага да оставите телефона си в колата, когато ходите на вечеря или на разходка в мола. "Отначало ще ви бъде странно, защото ще почувствате, че сте изгубили част от себе си, но в крайна сметка ще свикнете с положението. Ако напълно прекъснете връзката с технологията, звучи като твърде голямо предизвикателство и не е наложително да го правите.

Източник: thelist.com/ framar.bg

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Зонта клуб Бургас с куп инициативи днес 25-ти ноември е Международният ден за елиминиране на насилието срещу жените Разцелуваха се (ВИДЕО) Галена и Теа са първи дружки
Прекръсти се, че не я познава, а са пяли на една сцена /видео/ Беатрис Халваджиян и Орлин Горанов пяха в Коледно матине 2023 година един след друг Абсолютната класика "Железният светилник" отново изгрява на бургаска сцена Билетите ви очакват на каса НХК, като поради големия зрителски интерес е добре да не чакате до последния момент и да запазите своя навреме
Ядоса се много Емануела попита: Адекватни ли сте?  Преживя 4 куршума, за да дойде в София и... Съперникът на Кобрата има живот като на филм
"Радвай се, че си жив" Така "Роки" се обърна към Пол, който ликува срещу Железния Тайсън Хит: Този бургазлия е увековечен "Ш' с' боря за теб, чуек!", е фраза на Виктор, която излиза извън пределите на Големия брат
"Дай ми 50 лева, за да ям" Олимпийски медалист от Париж 2024 не може да се прехранва сам, защото... Зловредни имейли заливат електронните ни пощи Мнимите изпращачи се представят за търговци, куриерски служби, администратори на пощата 
Какво се случва с Димо Алексиев зад решетките? Твърдят, че... Алексиев дели килия с още трима, няма привилегии Голям шеф в банка и работещ в телевизия изнудвани с голи гей снимки Две от момчетата си правели регистрации в гей приложения като grindr и примамвали хора оттам в хотели в София, общо пострадалите са петима