Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Гордост: Българин стана първият победител в най-дългия ултрамаратон в Испания

Българският отбор, Пирин Галов (по средата) финишира след 49 часа и 45 минути
Ключови думи: пирин галов, флагман, ултрамаратон в испания

Пирин Галов победи в планинския ултрамаратон в Тарагона, Испания. Трасето е дълго 320 км (реално - 328) и включва 8700 м изкачване.

“Доста съм разбит. Ултрамаратонът беше по-различен от това, в което съм участвал до момента. Голямо разстояние - 330 км, но с малка денивелация и предполагах, че ще ми е по-лесно, а то се оказа, че доста бързина трябва да има, много повече се тичаше, a и съчетанието с асфалт и бетон - тук между селата уличките са бетонни, редуваха се село, градче, някаква планина... Краката ми станаха на салата, ще има дълъг период на възстановяване” - разказа пред БНР Пирин след финала.

Стартът беше на 9 март, в 12 часа местно време, а на него застанаха 67 ултрабегачи, сред които някои от най-силните в света.

“Разбрах, че Лука Папи (Luca Papi) ще се запише, а пък аз търсех възможност да убедя себе си дали съм достатъчно трениран, за да се опитам да се закачам с един от най-сериозните ултрабегачи на супер дълги разстояния (Лука Папи завърши четвърти, с време 54 часа, 26 минути и 30 секунди - бел.ред.). Успях да излъжа и Павката, Павлин Райчев, да дойде с мен, един много добър приятел, който от дълги години живее в Испания, ни помагаше - Юлиян Найденов, той организира прекрасната ни подкрепа по трасето. Това беше нашият скромен отбор”.

Два месеца по-рано, в първите дни на януари, Пирин участва в друг ултрамаратон - La Corsa della Bora (184 км, с 9000 м денивелация) в Италия, където зае 5-о място. След това е искал да бяга и в по-голяма ултра.

За състезанието в Тарагона не е имал някаква тактика.

“Последния месец се чувствах много добре и имах самочувствието, че мога да тичам бързо и дълго време, затова още в самото начало подходихме с доста добро темпо, като се движихме след първата петица - състезателите с най-голям опит и самочувствие. Дебнехме ги какво ще направят, а от там насетне те започнаха един по един да отпадат - по една или друга причина. И аз се възползвах, като на 100-тния километър атакувах последните двама, настигнах ги. Единият не издържа на атаката и остана назад, а с другото момче около 200 км беше голяма закачка и играчка, непрекъснато се гонехме и беше много интересно”.

Пирин финишира след 49 часа и 45 минути. Той не споменава за атмосферните условия, които явно не са го впечатлили, но испанският сайт carreraspormontana.com отбелязва:

“От самото начало времето не улесняваше бегачите и мократа и студена нощ доведе до първите отпаднали. Пирин, Iván Galván и Eugeni Rosello веднага спечелиха преднина, а българинът се възползва от кратката си почивка в пункта на 130 км, за да поведе”. 

Това е първото състезание от този вид в Испания - 200 мили. Затова интересът от страна на местните бегачи, особено в Тарагона, които са на високо ниво, е бил голям.

“Оказа се даже, че Килиан Жорнет е следил състезанието и когато бях по трасето, в един чат ме нахъсваше. Беше интересно и това, че нямаш никаква храна по трасето, освен 2 пункта - на 130 и на 240 км. В останалото време трябва сам да си осигуриш запасите от вода и провизии, т.е. трябва да имаш много добра логистика, за да успееш да оцелееш по това трасе. И това направиха Юли и Павката (след като той се контузи и спря)”.

Най-голямата трудност за Пирин Галов се оказала много твърдата настилка в по-голямата част от трасето.

“Много асфалт, много бетон, много камък. И въпреки, че съм с едни от най-добрите маратонки за трейл бягания, краката ми са в много тежко състояние. Иначе, с храната се справих прекрасно - помагаха ми приятелите, аз също внимавах. В това отношение нямаше някакви тежки моменти, като невъзможност да приемам храна, или да изпадам в някакви кризи.

Голямата полза за мен, пък и за другите български ултрамаратонци е, че си сверихме часовника и вече може да имаме едно добро самочувствие. Стартираха хора, които имаха призови позиции в състезания като Tor de Geants (330 км, 24 000 м денивелация, в Италия), Tor de Glaciers (450 км, 32 000 м денивелация, Италия), Euforia (230 км, 12 400 м денивелация) в Андора, имаше двама победители от Transgrancanaria, победител от Tor de Glaciers, втори и трети в тези състезания - много --високо ниво! Успяхме да покажем, че и ние не сме за изхвърляне”.

2
Коментара по темата
2.
Хан Курбан
12.03.2022 20:21:27
Браво! Африканските професионалисти, дето обират всички награди из Европа сигурно са си изяли чехлите от яд!
ПОЗДРАВЛЕНИЯ!
1.
Trendo
12.03.2022 19:33:19
Поздравления! Дано все по-често имаме такива успехи.
  Добави Коментар
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време