Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Сътрудничеството между пациента и офталмолога е водещо за постигане на контрол над глаукомата

Д-р Таня Иванова от Очна клиника „Д-р Иванови“ в Бургас разяснява в подробностите спецификите на невродегенеративното заболяване
Ключови думи: Очна клиника Бургас, Д-р Иванови, Д-р Таня Иванова, глаукома лечение

Д-р Таня Иванова е специалист по очни болести в Очна клиника „Д-р Иванови“, гр. Бургас. Дългогодишният й опит и интереси са насочени към  рефракцията и контактните лещи, детски очни болести, невроофталмология, лазерно-рефрактивна хирургия, както и в диагностиката и лечението на глаукома. Завършва Медицински университет – София през 1995 г. Специалност Очни болести придобива през 2009 г.  Към момента е докторант по специалност Офталмология към Катедра по Очни болести и зрителни науки на Медицински университет – Варна.

- Д-р Иванова, в момента тече Световната седмица за борба с глаукомата. Какво представлява това заболяване?

- Глаукомата е хронично очно заболяване, което протича без оплаквания, най-често във възрастта след 45 години. В повечето случаи е налице повишено вътреочно налягане, което уврежда зрителния нерв и води до намалено зрение. Ако заболяването не се лекува навреме и правилно, човек може да изгуби зрението си напълно.

- Може ли човек да се предпази от глаукомата?

- Не можем да повлияем на рисковите фактори, дори и с промяна на начина си на живот. Такъв рисков фактор е наследствеността. Често, когато наши роднини са болни (майка, баща, братя и сестри), вероятността да се разболеем е по-голяма. А също така, ако страдаме от: късогледство, сърдечно-съдови заболявания, заболявания на щитовидната жлеза и др.

- Как се поставя диагнозата?

- Освен многократното измерване на вътреочното налягане основните методи за диагностика са компютърна периметрия и ОСТ /т.нар. очен скенер/. В Очна клиника-Д-р Иванови разполагаме и с Ангио-ОСТ, който позволява откриването в съвсем ранен етап на редица тежки очни заболявания, включително и глаукома, и осигурява по-нататъшен непрекъснат контрол на прогресията на заболяването.

- Какво е лечението?

Всички методи на лечение (очни капки, лазерни процедури или в краен случай оперативни интервенции) целят намаляване на вътреочното налягане, като то трябва да е в граници, които не увреждат зрителния нерв. Ориентировъчно вътреочното на болните от глаукома не трябва да е повече от 15-16 mmHg.

- Защо и кога глаукомата нанася необратими поражения на зрението?

- Въпреки бързото напредване на медицината през последните години, все още глаукомата е едно от заболяванията, които могат да отнемат напълно зрението на човек. Най-честите причини за това са:

- ненавременно посещение при очен лекар - каквото вземе, глаукомата не връща, т.е. от момента на диагностицирането очните лекари могат да стопират прогреса й, но не и да подобрят увредените до този момент зрителни функции. 80% от диагностицираните случаи на глаукома се установяват при профилактичен преглед, затова профилактиката на зрението е от първостепенно значение.

- неспазване на терапията или неправилно поставяне на капки, предписани от офталмолога

- нередовно проследяване и липса на контрол на заболяването.

- Какво трябва да прави и какво е необходимо да промени в ежедневието си човек, страдащ от глаукома?

- Най-важни са редовните посещения при лекуващия очен лекар, проследяване на очното налягане, извършване на контролни изследвания и следване на препоръките на лекуващия офталмолог. Спазваме ли този алгоритъм, можем да бъдем сигурни, че правим всичко в борбата с „тихия крадец на зрение“ и не сме безсилни пред него.

- Колко често глаукомноболните трябва да посещават очен лекар?

- Глаукомата е заболяване, което подлежи на диспансерно наблюдение. Това означава, че пациентът, страдащ от глаукома, избира очен специалист, който да извършва редовни контролни прегледи и да следи състоянието му. Всяка година пациентът има право на четири прегледа, които се поемат от НЗОК, при специалиста, при когото е диспансеризиран. От изключителна важност е пациентът да спазва насрочените от очния специалист прегледи, дори да му се струват ненужни или прекалено чести. Тези консултации носят важна информация за офталмолога и дават насока за ефективно лечение.

- Д-р Иванова, можем ли да установим контрол над глаукомата?

Ако страдаме от глаукома, целта ни е именно да установим контрол върху нея, за да не допуснем тя да има контрол върху живота ни. Ако се изправите пред диагнозата глаукома, помнете, че в единство и сътрудничество с избрания офталмолог можете да държите болестта под контрол и да съхраните зрението си.

Всеки желаещ може да получи допълнителна информация и да бъде консултиран от офталмолог по въпроси, свързани с глаукомата, на тел. 0895 05 05 06 или на място в Очна клиника–Д-р Иванови (гр. Бургас, ж.к. Славейков, ул. Георги Минков 174 – до спортна зала „Младост“).

Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес
Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус Получи подкрепата на 87 % от избирателите, според екзитпола Огромен протест в Гърция Съседите търсят справедливост след влакова катастрофа
Русия съобщи, че е завладяла... Още едно село в Донецка област Отново показа класа Попов с престижно класиране
Много е щастлива Известна певица се радва на лични и професионални успехи Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата Божидар Колев е съсобственик на "Технополис" и "Практикер"