Солова акция на депутат от ПП срещу министър на БСП раздруса управлението
Солова акция в медиите на депутата от „Продължаваме промяната“ (ПП) Александър Дунчев раздруса правителството.
Дунчев вчера и днес даде интервюта, с които нападна остро Министерството на земеделието, което е в квотата на коалиционния партньор БСП. Министър там е Иван Иванов. Според Дунчев в момента в ход са десетки назначения в системата на горите, които се извършват без конкурси и които връщат кадри, които са били от времето на ГЕРБ и ДПС.
От соцпартията до момента не са отговорили на критиките му.
Реакции дойдоха от депутати от другите две партии от четворната коалиция. Ивайло Мирчев от „Демократична България“ (ДБ) изрази притеснения от думите на Дунчев, но според него проблем в коалицията няма. Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ също увери, че управлението е стабилно.
Акцията на Дунчев започна вчера в bTV. Тази сутрин той продължи с интервю пред БНР.
„В коалицията до такава степен са се обвързали ангажиментите на коалиционните партньори, че направо са се блокирали", каза Дунчев. Припомняме, че той бе назначен за директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) по време на служебното правителство миналата година. След това обаче се кандидатира и стана депутат от ПП.
Дунчев днес обяви, че в разрез с коалиционното споразумение и в противоречие със закона са в ход десетки назначения без конкурси в системата на горите.
„Единствената причина да се крият имената на всички тези кадрови промени, е видимо, че ние хванахме слабото място на политиката, която сега се налага в горите – тотална чистка на всички кадри и то не на калпазаните, не на схемаджиите. Чистят се предимно почтени кадри, директори, които са се доказали, че са неподкупни и устояват на натиск, политически", каза депутатът.
"Ефектът, който видимо се преследва, е горската система да бъде превзета от партийни функционери на един от коалиционните партньори, за да могат горите да се ползват за партийни и предизборни цели", добави Александър Дунчев.
„Общински съветници, членове, кандидат-депутати. На много места излязоха кадри, които някога бяха изявени кадри на ГЕРБ или на ДПС. В момента отново идват на власт", коментира още той.
Според Александър Дунчев „това са поръчкови директори, които години наред са доказали, че изпълняват политически поръчки – да дадат големи количества дървесина на конкретни фирми, на конкретно занижени цени“.
„Затова се връщат. Те всъщност не са кадри на ГЕРБ, на ДПС или на БСП. Това просто са поръчкови директори на много от местата", добави Дунчев.
Той каза и че е обезнадежден, че изобщо ще има реформа в системата на горите, „заради всичките тези силни политически пристрастия и интереси“. Според него истинската реформа се изразява в това горите да бъдат независими от Министерството на земеделието.
Докато не се постигне политическо съгласие за тази реформа, това, което ще правим в Народното събрание, е да разкриваме злоупотребите и да спрем схемите, декларира Дунчев.
„Колегите от ПП и ДБ вече разбират, че нещата отиват на зле. По-добре сега да се бие алармата и да почнат да се осветяват схемите и злоупотребите с власт, отколкото утре, когато ще е късно", каза още Александър Дунчев.
Пред репортери в парламента той отрече да атакува коалицията.
"Защо смятате, че атакувам коалицията? Напротив, аз я заздравявам; както и колегите депутати, които се включват в това всеки министър да е отговорен за това, което прави. Ние в момента се опитваме да разберем кои са кадровите промени в горите. Това всичкото се крие. Защо според Вас", попита Дунчев.
Той прогнозира, че скоро в медиите ще излезе и журналистическо разследване за злоупотреби.
"Ние сме тук да защитаваме не само и единствено партийния интерес, а и интереса на гражданите, които са ни пратили тука", заяви депутатът.
Още на 10 декември бил готов законопроект за изваждане на ИАГ от Министерството на земеделието съгласно коалиционното споразумение, но до момента това не се случвало.
Александър Дунчев заяви, че е запознал премиера Кирил Петков с проблема.
Според Дунчев нито министърът, нито министър-председателят трябва да правят назначенията в ИАГ и в горските стопанства, а Министерският съвет.
"Т.е. тази отговорност да е споделена в цялото правителство, за да може горите да се управляват по възможно най-прозрачния и непартиен, независещ от една партия начин", добави депутатът.
Той заяви, че има подкрепата и на депутати от ПП, и на депутати от ДБ.
Бургаският народен представител от "Демократична България" Ивайло Мирчев обяви от своя страна: "Категорично в момента проблем в коалицията няма. Има нормални разговори така, както имаше и при промяната в кабинета."
Според Мирчев обаче трябва да се провери дали това, което Александър Дунчев казва, "отговаря на реалностите и да се вземат съответните мерки". Част от нещата били "доста притеснителни".
Станислав Балабанов от ИТН каза от своя страна, че БСП трябва да отговорят на критиката.
"Няма напрежение в коалицията, не се усеща такова. Коалицията трябва да е повече от стабилна, особено в такъв момент, лош за съжаление момент за целия свят - войната в Украйна. По време на война трябва всички да сме обединени", добави Балабанов.
Коментар направи и председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. Според нея, че коалицията е нестабилна се вижда от поне месец. Тя даде пример с разнобоя за декларацията за руската агресия в Украйна, по която БСП имаше резерви.
Обвиненията за корупционни практики между партньорите в управляващата коалиция никак не учудвали ГЕРБ. Това обаче поставяло под въпрос лозунгът на ПП за "нулева толерантност към корупцията".
Атанасова заяви и че прокуратурата може да се самосезира и да провери твърденията на Александър Дунчев.
Стара народна поговорка:
Почне ли някой да скамча срещу смени на хора в министерството на земеделието - от ДПС ши е да знайш