Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво състояние може да отключи COVID-19 при преболедували варицела?

Ако в миналото сме прекарали варицела, е възможно да се отключи херпес зостер
Ключови думи: симптоми на Варицела, лаборатория бургас, херпес зостер, Varicella Zoster

В условия на пандемия и социална изолация, хората, преболедували COVID-19, са по-податливи към други вирусни заболявания. Сред тях е варицела  зостер вирусът,  с който повечето от нас са се срещали още в детска възраст.

Ако в миналото сме прекарали варицела, е възможно да се отключи херпес зостер, който се проявява с болка в засегнатия нервен участък и локализизиран дребномехурчест обрив по хода на междуребрените нерви. Причина за това е, че вирусът на варицелата не изчезва, а остава в латентно „дремещо” състояние в сетивните нервни ганглии. Той може да бъде „събуден” от стрес, понижен имунитет и наскоро прекарано заболяване.

„Част от нашите пациенти знаят, че са преболедували и се интересуват дали варицела зостер вирусът може да се реактивира. Други често ни питат какви изследвания трябва да направят, за да разберат дали някога са се срещали с него. Най-добрият  вариант и в двата случая е серологично комбинирано изследване на  Varicella Zoster антитела от класовете IgM и IgG”, съветва д-р Татяна Николова, специалист по вирусология в „ЛИНА”.  В лабораторията тези тестове се извършват на високоспециализирана апаратура  LIASON XL. Резултатът от тях помага заедно с клиничната картина за поставяне на диагнозата.

Защо е добре изследването на Varicella Zoster IgM и IgG антитела да става заедно?

Чрез едновременното изследване на тези антитела може да се диагностицира пациент с остра инфекция, както и да се определи дали човек е бил инфектиран с варицела зостер вирус в миналото и е развил дълготраен имунитет след заболяването. В диференциално-диагностичен план може да се прецени дали пациент с остри или необичайни симптоми има активна инфекция или някакво друго заболяване с подобна симптоматика.

При бременни изследването на антитела – варицела зостер IgG и IgM, се препоръчва да бъде проведено, когато майката е  била в контакт с болен и не е сигурна дали е преболедувала варицела в миналото.

Какво означават резултатите от изследванията?

Когато сме били в контакт с вируса, нашата имунна система реагира с образуване на антитела – VZV IgM,  и те са първите, които се откриват между първата и втората седмица след контакта. Тези антитела се увеличават за кратък период от време и се задържат около 3 месеца.

IgG антителата се образуват 2 седмици след първоначалната инфекцията или след ваксинация, за да осигурят по-дълготрайна имунна защита.  Те се увеличават през активната фаза на инфекцията и се запазват до края на живота.

Един вирус – две различни заболявания

Както става ясно, варицела зостер вирусът причинява две различни клинични форми на заболявания – варицела  (Лещенка ) и херпес зостер. Варицелата се развива при първа среща с вируса, която най-често е в детска възраст. Херпес зостер инфекцията е втори вид проява на вируса. Важно е да се отбележи, че ако човек никога не е боледувал от варицела и е бил в директен контакт с обривните единици на болен от херпес зостер, то той ще развие варицела, а не херпес зостер вирусна инфекция.

Как най-ефективно да проследим състоянието си след COVID-19?

 Препоръчително е на определени периоди  да изследваме показатели за общото състояние на организма, от което зависи и доколко можем да отблъснем реактивиране на стари заболявания. Това са изследвания от клиничната лаборатория като пълна кръвна картина, oсновни биохимични изследвания, C-реактивен протеин, витамин D.

“В допълнение при боледуване  и  след преболедуван COVID-19  е удачно успоредно с тях да се проследят и LDH, феритин, D-димер, като показатели, които търпят най-често промени при заболяването”, съветва специалистът по клинична лаборатория д-р Донка Атанасова.

Специалист: Родителите да следят за усложнения при децата, болни от грип Неизправността на медицинския хеликоптер не пречи на работата на лекарите, заяви д-р Благовир Здравков Рачков се пусна с новото гадже, най-после го показана света Актьорът и бившата адреналинка Виктория се щракнаха от Малдивите
Сменя фамилията си Писателката потъна в размисли, новото име ще ви смае Канара катастрофира и си счупи средния пръст Бившият любовник на Ивана - Стоян няма скоро да бие тупана
Убийството, което потресе България: Украинка уби двете си деца – какво разкри психиатърът? Психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова заяви, че подобни престъпления не се случват спонтанно и често са резултат от сериозни психични разстройства, останали незабелязани или пренебрегнати от близките Диетоложка хвърли бомба! Каза за опасност от дубайския шоколад Шоколадът съдържа различни подправки, които могат да причинят алергични реакции, включително анафилактичен шок
Хапват ви се арменски сладки, ето бърза и лесна рецепта Ето какво ви е нужно Изповяда се пред феновете си Имах нужда да се създам и опозная“, признава Мегз
Скок на цените на брашно, олио, захар, шопската салата поевтинява Вижте какви са цените на борсите Нова рокада в БНТ. Денят уж започва с Георги Любенов, а се появи тя Георги Любенов продължава да е болен и сутрешният блок отново започна с неочакван водещ
Певица нападна Джокович заради политичската му позиция Сръбският тенисист подкрепи студентските протести в Сърбия Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване