Важна информация за влизащите в България украинци
На 03. 03. 2021 г. Европейския съвет въведе в действие директивата за временна закрила по отношение на украинските граждани, които влизат на територията на държави-членки на Европейския съюз. Тази директива е инструмент, който дава възможност големи групи бягащи от война да получат автоматично закрила в ЕС, без да се налага да подават индивидуални молби за международна закрила по реда на националното законодателство на страната приемник.фми
Това дава възможност всички украински бежанци да получат достъп до права на територията на ЕС, включително в България. За актуална информация за всички украински граждани, вече влезли у нас, или които тепърва ще дойдат в страната ни – вижте:
Програма за правна защита на бежанци и мигранти на Българския хелзинкски комитет разкри гореща телефонна линия за правна помощ.
От понеделник до петък, 09.00 – 17.00 ч.:
00359 2 980 20 49
00359 2 981 33 18
От понеделник до петък, 07.00 – 09.00 ч. / 17.00 – 20.00 ч.: 00359 8888 19 745 (гореща телефонна линия)
Събота и неделя, 10.00 – 12.00 ч. / 13.00 – 16.00 ч.: 00359 8888 19 745 (гореща телефонна линия)
ВЛИЗАНЕ В БЪЛГАРИЯ
Още от 2017 г. България като част от ЕС има споразумение с Украйна за безвизов режим на пътуване. То гарантира възможност на всички украински граждани да влязат на територията на страната ни само със своите биометрични паспорти и да пребивават за период от 90 дни в рамките на 6 месеца без да е необходимо получаване на някакво разрешение от властите.
След нападението на Русия над Украйна на 24.02.2022 год. за украинските граждани автоматично възникна правото да потърсят убежище като бежанци в България и без да са изпълнени тези условия, тоест – дори ако не притежават валиден паспорт за пътуване в чужбина.
В тази връзка Европейската комисия издаде оперативни указания към граничните полицейски органи на държавите, членки на ЕС, да облекчат режима на влизане за бежанците от войната в Украйна.
Това означава че те могат да влязат във всяка държава на ЕС, включително в България, ако притежават един от следните видове документи:
биометричен паспорт
паспорт стар формат без биометрични данни
лична карта
шофьорска книжка
удостоверение за раждане – за деца под 14 години
Поради извънредната ситуация допуска се и влизането на бежанци от Украйна, които:
разполагат с някой от посочените документи, който обаче е с изтекла валидност;
не разполагат с никой от посочените документи, но имат други официални документи, които указват тяхната самоличност, например: удостоверения, пропуски, дипломи, членски карти, банкови карти, трудови книжки, документи за собственост и други подобни;
не разполагат с абсолютно никакви документи – по изключение и след извършването на проверка от гранична полиция по реда на чл.8 от Шенгенския визов кодекс.
Допуска се и влизане в България с личен автомобил, независимо дали има или няма сключена международна застраховка. Повече информация за автомобилното застраховане след влизането в България – вижте на: http://guaranteefund.org/bg/контакти.
Допуска се и влизане в България с домашни любимци, независимо дали имат или нямат идентификация с чип, придружаващ паспорти или васкинационни сертификати. Съответните български органи приеха улеснена процедура за тези случаи. Повече информация по този въпрос – вижте на: https://www.bfsa.bg или пишете на електронен адрес: ukraine@bfsa.bg
НАСТАНЯВАНЕ
Правителството обяви, че на граничните пунктове е създадена организация за насочване на бежанците от Украйна за настаняване в хотели и места с налична леглова база. Това насочване се извършва по данни, получавани от областните управители в страната.
Очаква се до няколко дни да се одобри и временна мярка за финансиране на настаняването на бежанците от Украйна, която да бъде в размер на 40 лева на човек на ден. Мярката ще се изплаща не на бежанците, а на местата за настаняване и лицата, осигурили подслон. Тя ще важи както за хотели, места за пълен пансион, места без изхранване и за частни домове, които приемат бежанци. Временната мярка за финансиране на настаняването ще се прилага ретроактивно, тоест, ще има обратно действие и лестата ил лицата, които до този момент вече са настанили бежанци също ще да получат заплащане за изминалия период от датата на настаняване. Планира се тази мярка да действа около 3 месеца.
Повече информация за временната мярка за финансиране на настаняването търсете на страницата на Министерството на туризма на: www.tourism.government.bg
Частните лица, настанили в домовете си безвъзмездно или възмездно (под наем) бежанци от Украйна, трябва да им съдействат за адресната им регистрация в съответното районно управление на полицията. За целта е необходимо да придружат бежанците до полицейското управление като носят със себе си доказателства за собственост на жилището, където са ги настанили и декларация по образец за съгласие този адресда се ползва от бежанците за адресната им регистрация.
Образец на декларацията от собственик на жилище можете да изтеглите тук
РЕГИСТРАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ
На 3 март 2022 г. за бежанците от Украйна ЕС въведе в действие директивата за временна закрила. Това означава, че бежанците от Украйна автоматично получават на територията на държавите, членки на ЕС, временна закрила като бежанци за първоначален срок от 1 година.
Очаква се в следващите дни българското правителство да приеме акт, с който ще се определи къде и как бежанците от Украйна ще могат да се регистрират в България и да получат българските си документи за пребиваване като бежанци под временна закрила.
Този документ се нарича „регистрационна карта на чужденец с временна закрила“.
След изтичането на 1 година срокът на временната закрила за бежанците от Украйна може да бъде продължаван с по шест месеца до общо 3 години.
Този срок може да бъде прекратен по-рано, ако войната приключи и в Украйна бъде възстановен мира и нейната независимост.
ВАЖНО! Съветваме бежанците от Украйна да изчакат обявяването на правилата за регистрация в България като лица под временна закрила вместо да подават молба за предоставяне на международна закрила в териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) в София или Харманли.
Правото да се подаде такава молба за предоставяне на индивидуален статут на международна закрила пред ДАБ ще възникне след изтичането на пълния срок на временната закрила, предоставена на бежанците от Украйна с решенията на ЕС и българското правителство. След този срок те ще имат право да подадат в България индивидуална молба за предоставяне на убежище и международна закрила, която да бъде разгледана и по нея да бъде взето решение от администрацията на Държавната агенция за бежанците.
Повече за процедурата по подаване, разглеждане и решаване на индивидуалните молби за убежище и международна закрила – вижте на: https://asylum.bg/bg/home-dashboard-bg
ПРАВА КАТО БЕЖАНЕЦ ОТ УКРАЙНА В БЪЛГАРИЯ
След регистрацията в България и получаването на регистрационна карта на чужденец с временна закрила за бежанците от Украйна незабавно и по силата на закона възникват няколко важни права, при това без да е необходимо снабдяването с други регистрации или разрешения. Тези права права важат за срока на предоставената им временна закрила, който първоначално бе определен на 1 година.
Съгласно закона бежанците от Украйна под временна закрила имат право:
да останат да пребивават в България за срока на временната закрила
труд и работа – без да е нужно никакво разрешение
професионално обучение, ако е необходимо
подходящо настаняване или на средства за настаняване при необходимост:
Правителството обяви, че от 7 март 2022 г. ще подпомага с фиксирана парична сума за ден за всеки настанен украински бежанец както в частни хотели, така и в почивни станции и бази на общините и на държавните ведомства.
социално подпомагане
медицинска помощ при спешни състояния:
Хората от уязвима група – деца до 18 години, непридружените деца, бременните жени, самотните родители с ненавършили пълнолетие деца, възрастните хора и хората с увреждания, тежки здравословни проблеми, психични разстройства жертви на трафик или понесли изтезание, изнасилване или други тежки форми на насилие – имат право на пълно медицинско обслужване като българските граждани.
на безплатно образование за децата под 18 години:
За повече информация къде и как да се подаде заявление за записване на дете в училище – вижте на: https://mon.bg/bg/news/4708
на безплатна детска градина за деца до 6 години:
За повече информация къде и как да се подаде заявление за записване на дете в детска градина – вижте на: https://mon.bg/bg/news/4708
свободно да се завръщат в държавата си по произход, ако пожелаят.
Други допълнителни права:
банкови сметки и дебитни/кредитни карти – българското правителството и банки ще въведат улеснен механизъм за откриване на банкови сметки от украиннските граждани (очаквайте допълнителна информация!). И сега украинските граждани могат да ползват своите дебитни и кредитни карти Visa или MasterCard в рамките на дневния лимит, определен от украинските банки и до изчерпване на гаранционния лимит за конкретната карта.