Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Критикуваме у другите това, което не харесваме у себе си

Ключови думи: критика, защитна реакция, флагман

"Нашата критика се върти около това да обвиняваме другите, че не притежават качествата, които самите ние си мислим, че притежаваме."

Жул Ренар, френски писател и драматург

Човешкото същество е комбинация от прекрасни силни страни и куп слаби. Във всеки от нас дреме по един гений и по един светец, по един тиранин и по един идиот. Никой не е безгрешен и всеки е вършил в живота си неща, от които се срамува. Точно това е причината хората, които обичат да критикуват другите, да нямат основание за своите аргументи.

Някои обаче се държат, сякаш случаят не е такъв. Без да имат какъвто и да било повод или право, те безпощадно осъждат другите. Винаги са готови да изготвят подробен списък със слабостите на останалите. Стигат дори дотам да ни учат какво да правим, за да не повтаряме грешките си, или ни сочат начин да се преборим със слабостите си. Позволяват си лукса да проявяват нетърпимост към нашите несполуки и недостатъци.

Когато критиката е прекалена или недобронамерена, може би критикуващият я използва като защитен механизъм, наречен „проекция“. Той се оглежда в отсрещния като в огледало и критикува у него неща, които самият той не харесва у себе си.

Търсят под вола теле

Всички хора са достойни за възхищение в някои области и имат пропуски в други. Дори у свети Франциск Азиски да търсите морални слабости, със сигурност ще откриете такива. Ако пък се заровите в изказванията на Алберт Айнщайн, положително ще откриете и сред тях доста глупости.

Това е и сърцевината на въпроса: всеки избира да критикува това, което иска или не иска да види у другите. Обикновено този избор е свързан с начина, по който възприемаме и оценяваме себе си. Ако виждаме у себе си добрите неща, тогава и у другите виждаме доброто – същото се отнася и за лошото.

Във всеки случай има критикари, които не само забелязват лошото около себе си, но нарочно си избират човек или група хора и ги вземат на мушката с унищожителните си забележки. Защо става така?

Източник: Obekti.bg

2
Коментара по темата
2.
ДА....АМА НЕ
05.03.2022 07:21:00
тези които те/ви критикуват,са онези които виждат във вас,това което те никога няма да бъдат.......
1.
Ай
04.03.2022 22:17:02
Пак простотии, пишете за нещо смислено, такива бози от посредсвени психолози ай нема нужда, критикувам грозните, дебелите, простите, наглите и миризливите и определено не съм един от тези
  Добави Коментар
Бой с брашно и яйца за Нова година (ВИДЕО) В Испания Получи голямо признание Саутгейт стана "сър"
Милянкова показа новия си мъж Изглежда е много щастлива Удар по Наско Сираков Привърженици искат да напусне управлението на "Левски"
Разбраха се Ще има развод За ЧНГ: Легендата Рууни стана безработен Няма да води Плимут
Чудна маска за лице С екзотичен плод Григор Димитров няма да празнува шумно Нова година Има мач
Отменят редица новогодишни тържества в... Англия Трилърът с печално известната Габриела Славова продължава Тя жали уволнението си
Над 1 милион души са без ток в... Драма в Пуерто Рико 16-годишна се опита да отвори вратата на самолет по време на полет Тийнейджърката е изгубила самообладание спрямо 10-годишно момиче