Диагнозата сърдечна недостатъчност не е крайна присъда
Един от най-прогресивните кардиолози в Бургас – д-р Диян Господинов, вече е част от екипа на Медицински център „Д-р Стайков“. Той е с над шест години медицински опит. Извършва диагностика и лечение на артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, ритъмни и проводни нарушения, сърдечна недостатъчност, ехокардиография (ЕхоКГ), холтер мониториране, ЕКГ холтер и велоергометрия.
Д-р Диян Господинов завършва медицина през 2016 г. Специализира кардиология към Медицински Университет - Варна "Проф. Д-р Параскев Стоянов". Своята специалност Кардиология придобива през 2021 г. Член е на Български лекарски съюз, Дружество на кардиолозите в България, European Heart Rhythm Association, European Society of Cardiology. Преподавател е по медицина е в „Тракийски университет“ - Стара Загора.
„През 2022 г. след конкурсен изпит съм назначен за редовен докторант, като темата на дисертационния ми труд е с основен акцент сърдечната недостатъчност“, уточнява кардиологът.
Според д-р Господинов обществото не е достатъчно запознато с това заболяване и негова лична кауза е да повиши информираността на пациентите в тази посока.
„Сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) отнемат ежегодно живота на близо 18 млн. души, което съставлява около 1/3 от всички причини за смъртност в глобален аспект. В България средният коефициент за смъртност от сърдечни и съдови заболявания, в сравнение с Европейския съюз, всяка година е над три пъти по-висок. Статистиките са повече от ложи, в България от ССЗ загиват близо 70 хил. души“, разяснява д-р Господинов.
„За инфаркт на миокарда и артериална хипертония е говорено много, като проведените през последните години мащабните информационни кампания дадоха своя резултат и смъртността от инфаркт спадна от над 20%, до около 5 % след въвеждането на инвазивните процедури.
От своята практика забелязвам обаче, че едно друго ССЗ има не по-малка социална значимост и все още остава до някаква степен в сянка за нашите пациенти, имам предвид сърдечната недостатъчност.
Към днешна дата около 200 хил. души в България страдат от това заболяване, а отчитайки и тенденцията за застаряване на населението, се очаква този брой да се увеличава в следващите години“, убеден е кардиологът.
Д-р Диян Господинов дава подробна дефиниция на заболяването и описа в детайли симптомите и методите за диагностицирането му.
„Сърдечната недостатъчност е клиничен синдром (съчетание от повече симптоми), дължащ се на невъзможност на сърцето да изпомпва достатъчно количество кръв за задоволяване на метаболитните и кислородните потребности на организма.
Най-честите причини за развитие на сърдечна недостатъчност са: Коронарната съдова болест - заболяване на коронарните артериите, което води до влошаване на снабдяването на сърцето с кръв и кислород, Инфаркт на миокарда - може да настъпи, когато коронарната артерия става внезапно блокирана, спира притока на кръв към сърдечния мускул и го уврежда. Целият или част от сърдечния мускул стават изолирани от снабдяването с кислород. Инфарктът може да увреди мускулите на сърцето, което води до увредена зона, нефункционираща правилно; Кардиомиопатия - увреждане на сърдечния мускул поради причини, различни от артериалните или свързани с притока на кръв проблеми, като най-често са инфекции, злоупотреба с алкохол или наркотици; Високото кръвно налягане (хипертония); Аритмии, Болест на сърдечните клапи; Сърдечни дефекти от раждането. Съществуват и редица провокиращи фактори като: повишени психически и физически натоварвания; повишен прием на натрий (сол) и течности; рязко намаление или прекъсване на терапията (или дигиталисова интоксикация); белодробен тромбемболизъм; сърдечни, системни и белодробни инфекции; прием на някои медикаменти като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС); високодебитни състояния с хиперкинетична циркулация: тежка анемия; поява на друго извън сърдечно заболяване – бъбречно заболяване, чернодробно заболяване, хипотиреоидизъм; несърдечна операция, травми, отравяния и др.
Сърдечната недостатъчност може да се класифицира като остра или хронична.
Според това коя половина от сърцето е засегната заболяването се разделя на левостранна сърдечна недостатъчност и десностранна.
Главните симптомите при сърдечната недостатъчност са: лесна умора, задух, ограничен физически капацитет и белодробен и/или системен венозен застой. Много често началните прояви на сърдечна недостатъчност биват неглижирани от пациентите. За това, при поява на задух, лесна умора и отоци винаги съветвам пациентите да не чакат да им "мине", а да потърсят кардиолог своевременно“, апелира д-р Господинов.
„Диагностиката на сърдечната недостатъчност започва със снемане на анамнеза и физикален преглед, провеждане на ЕКГ и ехокардиография. При необходимост се назначават и допълнителни лабораторни и инструментални изследвания. В МЦ „д-р Стайков“ разполагаме с апаратура от висок клас, която ни помага в точната диагностика на всички Сърдечно-съдовите заболявания.
За голяма част от хората поставянето на диагнозата сърдечна недостатъчност звучи като крайна присъда.
Аз винаги даван надежда на своите пациенти, че животът и то пълноценния живот може да е възможен при правилно лечение и начин на живот. Наред с утвърдените протоколи за лечение на заболяването, през последните години се появиха медикаменти, които ни карат да бъдем оптимисти в борбата с него.
През 2015 г. FDA одобри лекарствен продукт, съчетание от валсартан/сакубитрил (Entresto). Той е първият от класовете лекарства на ARNI. Тези лекарства комбинират ARB инхибитор (в този случай валсартан) с инхибитор на неприлизин (sacubitril).
Друг медикамент с много добри резултати от клиничните проучвания и медикамент на избор според Европейските ръководства е дапаглифозин. Той принадлежи към групата на пероралните антидиабетни лекарства, които понижават кръвната захар. Медикаментът бе одобрен от Европейската агенция по лекарствата на 12 ноември 2012 г.
Доскоро този медикамент бе използван само от колегите ендокринолози, но вече успешно се включва от кардиолозите и в борбата със сърдечната недостатъчност“, разясни един от най-прогресивните кардиолози в Бургас.
Час за преглед при д-р Диян Господинов, като и при останалите кардиолозите – д-р Марин Момов, д-р Ваня Господинова, д-р Венцислав Григоров, д-р Иван Стайков и д-р Росица Великова, можете да си запишете на тел.: 056 99 60 06 и 0892 99 60 06 или на място в медицинския център на бул. Транспортна 33.