Ситуацията в Донбас е притеснителна, дано не повлияе на туристопотока от Русия и Украйна през лятото
Ирена Георгиева е зам.-министърт на България по туризъм. Тя е завършила „Социология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а почти целият ѝ професионален опит е свързан с туризма. От 2006 г. до назначаването ѝ на длъжност във ресорното министерство тя бе член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции, като от 2009 до 2013 г. е била и председател на УС. Днес тя пристигна в Бургас, за да се включи в специално организиран преди началото на летния сезон форум, на който бяха обсъдени новите възможности за авио-свързаност и партньорства.
-Г-жо Георгиева, вчера президентът Владимир Путин обяви Донецк и Луганск за независими. Ситуацията е тревожна, как ще се отрази това на България?
-Действително ситуацията е много тревожна, но събитията са много пресни, за да мога да кажа нещо веднага и то да е актуално. Но така или иначе, подготвяйки летния сезон, ние сме насочили усилията си да се възстанови във възможните размери туристопотока от Русия и Украйна. Тъй като това е свързано с усилия, които вече полагаме, предстои в средата на месец март, се надявам, че последните събития няма да попречат на туризма. И двете страни са много важен пазар за нас.
-Какви са данните от ранните записвания на този етап?
-Това, което виждаме към момента, вдъхва известен оптимизъм. Започва да се възстановява великобританският пазар и имаме ранни резервации от там. Такива има и от Полша, Чехия, по-малко от очакваното от Германия. Но все пак виждаме признаци, че туристическият интерес като цяло се възстановява, а за нашата страна е важно това да се случи.
-Очакванията изглежда са за много силен сезон, но все пак ще има препятствия. Какви са те, според Министерството на туризма?
-Не бих казала, че се очаква много силен сезон, а по-скоро по-добър от миналогодишния. Засега сме предпазливи в прогнозите, защото е очевидно, че няма да се достигнат ръстовете от 2019 г. Като проследена тенденция в световен мащаб, това се очаква да стане не по-рано от 2024 г. или 2023 г., при добро стечение на обстоятелствата. Важно е този сезон да докаже, че има възстановяване на пътуванията, на туристопотока. Тоест туризмът като процес и като индустрия да се възроди.
-А има ли отменени ранни резервации от Русия и Украйна?
-На този етап не, но пак казвам – още е сравнително рано. Дано събитията не се задълбочат в тази лоша посока.
-Германците, като пазар, се ориентират към държави с високи нива на ваксинация. Още преди началото на сезона у нас се очаква да паднат всички мерки срещу пандемията. Това ще повлияе ли на интереса?
-Ниският процент на ваксинация – около 30%, по данни на главния държавен здравен инспектор от тази сутрин, е наистина притеснителен фактор. В каква степен това ще повлияе предстои да разберем. Със сигурност обаче би могло това да създаде проблеми и действително немския пазар е един от тези. Отчитаме това и виждаме, че от Германия ранните записвания за България не са особено силни. Но какво да кажа... с общи усилия, а аз мисля, че представителите на туристическия бизнес дават признаци за това, ще направим всичко възможно да създадем за България образ като сигурна дестинация. Постигаме това с мерките, които спазва туристическия бранш в местата за възстановяване и заведенията за хранене. Но ваксинацията е общ проблем. Лично моето мнение е, че всеки, включително със собственият си пример, трябва да допринесе за това.
-В последните години се наблюдава изключителен ръст на българските туристи към Черноморието. Какви са ви очакванията за тази година?
-И тази година ще разчитаме до много голяма степен на вътрешния пазар. Към това са насочени и кампаниите, които текат в момента по националните средства за масова информация. Всъщност резултатите от зимния сезон, който в момента тече, показват аналогична ситуация. От декември 2021 г. до февруари 2022 г. сме имали около 700 000 туристи в страната, като около 500 000 от тях са били българи. Ще разчитаме на родния пазар и тази година.
*В интервюто са използвани въпроси и от други медии
да са трепат,га им и толкоз акъла....
кофти е,че страдат и загиват много хора от мирното цивилно население....мхм....
"Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці
хора сме.....
Сбърках!!
къде я видя тази какавашка......????
Те в Турция, официално омъжени са 200 000 рускини. Тука ще ги обичаме без брак, те са готини и забавни, и носят на пиене.