Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Българите в РСМ: Преди преговорите за членство в ЕС, трябва в учебниците в Македония да се отрази историческата истина

Техни представители днес се срещнаха с президента Румен Радев, за да поставят важни въпроси преди началото на преговорите за приемане в Европейския съюз
Ключови думи: българи в северна македония, среща, президент, радев, искания, преговори, европейски съюз

Представители на организации и сдружения на българите в Северна Македония се срещнаха за втори път с президента Румен Радев, за да изложат своите проблеми в родната си държава и да поискат преди преговорите за членство на РСМ да се гарантират техните права. Те изглежда срещнаха подкрепата на българския държавен глава и заявиха, че още днес ще проведат срещи с Министерския съвет, а утре ще посетят и Народното събрание, за да изложат аргументите си преди началото на преговорите.

Радев заяви, че новоизбраните правителства на двете страни са предприели нови и амбициозни стъпки в посока евроинтеграцията на Северна Македония, но това не е достатъчно. „Наред с всичко това трябва да има ясен и календарен график за решаване на отворените политически проблеми. Загърбването им рано или късно ще блокира пътя на РСМ към ЕС и затова настоявам да има ясни гаранции и процесът по този път да е устойчив. Стъпка в правилната посока е Северна Македония да впише в Конституцията си македонските българи и по този начин техните права да се превърнат в задължително условие за даване на начало на преговорите. Преди тях пък трябва да има ясни гаранции за защита на българското културно-историческо наследство в РСМ и процесът за изкореняване на език на омразата спрямо българите в Македония трябва да започне“, каза президентът Румен Радев.

Неговите думи бяха посрещнати топло от представители на организации и сдружения на българите в Северна Македония. От там заявиха, че чрез изказванията на Радев виждат, че в България съществуват съвременни политици, които разбират стремежите им и надеждите им. А те, според тях, са прости:

„Искаме в нашата страна децата ни спокойно и свободно да могат да се самоопределят като българи. Искаме да можем да участваме пълноценно в обществения и културен живот. Всекидневно виждаме как историческото ни наследство се руши и затова настояваме за неотложни действия, които да доведат до промени в изсветляването на историческата истина за България и Македония и тя безспорно да бъде отразена в образователната система в нашата страна“, каза един от представителите на сдруженията.

Той подчерта, че вече е нетърпимо за българите в Македония да виждат как децата им се връщат разплакани от училище, защото там някой е преценил, че трябва да им обясни, че техните дядовци са били фашисти, а предедите им – татаро-монголи. „Този език на омразата трябва да се прекрати, защото не можем повече да търпим. А промяната на учебниците в РСМ и отразяването на историческата истина е фундаментът, върху който ще изградим бъдещите си отношения. Поради тази причина ние искаме ясни и категорични промени по тези въпроси преди да започнат преговорите на Македония за членство в ЕС“, казаха още представителите на сдруженията на българите в РСМ пред президента, които се обединиха около идеята, че не може историческото минало да е разменна монета в политически преговори. 

Те бяха категорични, че при посещението си в Народното събрание утре искат ясно и категорично да получат отговор на един въпрос – продължава ли РБ да подкрепя справедливите искания на българите в РСМ за равенство и зачитане на културно-историческото наследство и отстраняването на езика на омразата преди началото на преговорите за членство на Северна Македония в Европейския съюз?
 

6
Коментара по темата
6.
бугари
22.02.2022 13:41:49
фашисти
5.
хм
22.02.2022 13:40:33
А за българите в украйна и русия каза ли нещо?
4.
123
22.02.2022 12:47:24
Сори българските канадци не са на това мнение..
3.
До 2
22.02.2022 11:44:59
80 години им са набивали в главите колко велики са, как тръгват от преди хиляди години, как ги споменават в Библията, как най-великият пълководец им бил прапрапрапрадядо и т.н. И изведнъж да признаят, че са държавичка на 80 години. :D
2.
Само така
22.02.2022 11:36:25
Въпросът се свежда и до исторически личности. Какво ще се приеме за Самуил например. Дали е български, македонски или българомакедонски цар? Като в този случай Василий II от българоубиец в македонобългарски убиец ли ще се преименува? Същото и за Миладинови, Гоце Делчев и т.н. За мен историческия въпрос е неразрешим, докато Северна Македония не се обозначи като съвременна нововъзникнала държава с древни корени, а не както е сега все едно Северна Македония да се счита за продължение на Древна Македония.
1.
ХХ
22.02.2022 11:24:17
Относно фашизма, Борисов и Захариев открито го реваншираха у нас.
  Добави Коментар
"Спайдърмен" каза "не" на алкохола От над 2 години Диво животно се разхожда пред БНБ Лисица броди из столицата
Урсула фон дер Лайен е болна от... Тежка пневмония Почина бележит писател Отиде си Дейвид Лодж
78-годишна жена бе пометена от автомобил В Пазарджик Отиде си Димитър Манов, президентът изрази съболезнования на близките на големия хореограф Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, коментира за него Румен Радев
Шок за Новак Джокович Падна от 293-ия в АТП Радост за пенсионерите в... Кипър
Без венчавки до Йордановден Духовете на мъртвите обикалят през Мръсните дни, изключения се правят за гурбетчии или военни пред мисия Най-обичаната и вкусна яхния, кой не е ял Класическа рецепта, която сме приготвяли десетки пъти и пак ще ги приготвяме - пиле с грах и моркови
Затвориха Босфора, издирват брат и сестра, паднали в морето преди месец Не се съобщава докога ще бъде забранено преминаването на кораби през пролива Сложи си силикон Направих операцията в Турция при един страхотен лекар, при когото се оперират още много българки, разказа Дени от Игри на волята