Община Бургас отново пионер: Иска сама да произвежда ток за превенция на високите цени
Община Бургас отново е пионер и предлага изграждането на фотоволтаични централи, с които да произвежда сама ток. Това е форма на превенция срещу високите цени на електроенергията, които се налага да плащат общините. Кметът Димитър Николов съобщи, че за новата година разчетите показват, че Община Бургас и дружествата към нея ще платят около 11 млн. лв. за ток. Мястото край ж. к. "Меден рудник", където се предлага да бъде първо, е подходящо за фотоволтаичен парк, защото по-лесно ще се присъедини този парк към мрежата на ЕСО.
Гласуваха 47 общински съветници, един от които се въздържа и всички останали бяха „за“.
400% по-скъп ток огъва гръбнака на общините в Бургаска област (ОБЗОР)
Във връзка с това инвестиционно намерение е направено обследване на подходящи общински терени, за първия парк е избрана местността „Кара баир“ край бургаския ж. к. „Меден рудник“. Извършени са предварителни проучвания за наличните възможностите за присъединяване на ВЕИ към електропреносната мрежа.
Кметът на Бургас обясни, че до идеята се стигнало, след като стана ясно, че ще бъде дългосрочен проблемът с високите цени на електричеството. „Не само ние изпитваме сериозни затруднения – 6 млн. лв. са завишените цени на електроенергията за Община Бургас и още около 5 млн. лв. на дружествата към нея, около 11 млн. лв. ще ни струва токът за новия бюджет. Взехме решение да се справяме сами. Ще подменяме старите живачни лампи, които са основно в селата и кварталите и около 6 -7 пъти намалят консумацията на електроенергия. Няма да гасим осветлението в Бургас“, каза Димитър Николов.
Екипът на градоначалника търси възможност за добиване на електроенергия с нови технологии – фотоволтаични, ВЕИ, зелен водород, енергия от морските вълни, но те са много повече в перспектива. „Идентифицирахме 6-7 терена в общината, които са подходящи – в Българово, в кв. Черно море и Южна промишлена зона.
Около март-април в новия План за възстановяване ще има възможност общините да кандидатстват за такива инсталации, това чух вчера от вицепремиера. Ако не успеем, ще опитаме да заложим в бюджета на Община Бургас средства за това, не се е прокрадвала идея друг да го оперира тези централи“, каза кметът на Бургас.
„Изчисленията показват, че ако реализираме тези три инвестиционни предложения – 60 – 80% от консумацията на уличното осветление ще бъде компенсирано със собствена електроенергия. Няма заявления някой да го купува или оперира“, добави той.
Кметът на Бургас отново подчерта, че това е крачка, с която Общината цели превенция срещу високите цени. „Ако бъдат постигнати облекчения и се съкратят тези 11 млн. лв. за електроенергия и стане излишно изграждането на такива паркове, ние няма да ги правим. Искаме да бъдем сигурни и независими и ако тази спекулативно растяща цена на тока продължава, ние не можем да останем безучастни. С някои от решенията даваме възможност да намалим този стрес. Ако цената на електроенергията стане посилна, няма нужда да изграждаме тези фотоволтаични паркове, обясни Димитър Николов.
„Като кмет мисля, че това е правилният начин. Дай Боже, Бургас да няма нужда от такива инсталации. РИОСВ допуска изграждането на фотоволтаични централи. Все нещо трябва да опитаме да направим, аз еднолично решение не вземам, законът е такъв, без Ваше решение няма да продължим напред“, обърна се той към местните парламентаристи.
По повод предложения от съветниците, той обясни, че Общината изпитва затруднения да получи разрешение за изграждането на фотоволтаични централи върху плоските покриви на детски градини и училища. „Докато не се разсее и последното съмнение в последния родител, няма как да предприемем такива крачки. Сградата на Община Бургас е с фотоволтаици и това съществено помага“, каза кметът и добави, че
Община Бургас ще търси външно, грантово финансиране за осъществяване на тези фотоволтаични паркове.
Бачията кмет, позор. Пълна подигравка.
Митко почивай батко и избери достоен заместник.
С първия и половината от втория мандат на Йоан започна промяната в града. Да,после почнаха кражбите,но какво да се прави,комунист.
Бачийски ще му духа праха.
В момента за да си сложиш на покрива 5 kw трябва да извадиш и заплатиш документи все едно ще строиш АЕЦ. Документите за да си произвеждаш сам ток са 40% от цената на слънчевата фотоволтаична система. За 5 kw искат да се регистрираш като митнически склад и какво ли още не.