Да си жена в мъжка професия и защо Милена от Бургас е почти на 11 г., а синът й – петокласник
Милена е почти на 11 години, а синът й е петокласник. Няма грешка – прочетохте добре! Милена Паскалева е една от малкото българки, родени на 29 февруари, чийто рожден ден се празнува веднъж на четири години. Тя е умна, съобразителна, изключително енергична, крайно комуникативна и работи изцяло в мъжка среда – Милена е младши оперативен дежурен в Оперативната дежурна част на ОДМВР-Бургас. Казано иначе – голям процент от сигналите, постъпващи през тел. 112 в бургаската полиция, се поемат от нея, когато е на дежурство.
Най-често това са съобщения за нарушаване на обществения ред (нощната тишина, битови скандали, сбивания, хулиганства), следват пожари, катастрофи, кражби, все по-рядко грабежи и престъпления срещу личността. Телефонните обаждания се застъпват едно с друго, работи се с голям интензитет и се изисква максимално внимание към човека отсреща в телефонната връзка, защото обикновено той е притеснен и объркан, търси помощ и очаква бързо да получи такава.
Близо 16 години вече Милена Паскалева живее в паралелната реалност, в която човек трябва да мисли изключително бързо, да съобразява наличните полицейски сили с тежестта на подадените сигнали и да не губи концентрация нито за миг от напрегнатото 24-часово дежурство.
Според младши експерт Паскалева, смяна със смяна не си приличат – има изключително напрегнати дежурства (особено през летния сезон), когато и през деня, и през нощта, телефонните повиквания валят. Близо 300 за денонощие – някои по два-три за един и същ инцидент. И въпреки че в дежурната стая работят общо трима души – дежурен офицер и двама младши дежурни заедно със служител от сектор „Пътна полиция”, има моменти в които сигналите се застъпват и трудно може едновременно да се реагира на всеки от тях. Затова и работата в Оперативната дежурна част на ОДМВР – Бургас е огромно изпитание за всеки от служителите там – ежедневна проверка на професионализма, адекватността и бързината при вземане на решения. На подобни изпитания Милена Паскалева е била подложена и през 2006 г., когато започнала работа в Районно управление - Несебър – първоначално в патрулно-постова дейност, впоследствие във „Видеонаблюдението”, а накрая – в оперативната дежурна част на крайморското управление, обслужващо най-големия курортен комплекс в България – Слънчев бряг.
Младши експерт Паскалева си спомня с носталгия за осемте години, прекарани в Районно управление-Несебър, които обаче са били проверка и добър атестат за стартиране на кариерата й през декември 2014 година отново в дежурната част, но в ОДМВР-Бургас. Безброй телефонни сигнали за помощ, сред които ярко се открояват повикванията за домашно насилие, междусъседски скандали, нарушаване на нощната тишина, самоубийства, изчезнали хора, изгубени документи, домови кражби, безпризорни животни на пътното платно, хулиганства.
Има и комични случаи като този, в който малко момче търси помощ за давещ се котарак – случаят е провокиран от малчугана, който решил да помогне на гладния си котарак, потопявайки го в домашния аквариум, за да може като водолаз да хване плуващите край него рибки. Случаят е отработен с бързина и без насмешка, защото към него е подходено като към всяко едно телефонно повикване, получавано в дежурната част на ОДМВР - Бургас – със сериозност и внимание. Така младши експерт Милена Паскалева е реагирала и в критична ситуация, свързана с изчезването на млада жена от хасковското село Тънково, изпаднала в депресия и напуснала дома си с автомобил. Обезпокоена от състоянието й възрастната леля на жената подала сигнали в Хасково, Сливен, Пловдив, София и Бургас. Минути по-късно получила обратно обаждане от Милена Паскалева, която засякла автомобила на племенницата в крайморския град. В оперативната дежурна част е създадена организация по установяване местоположението на депресираната жена. Младши експерт Паскалева провела множество обаждания, сред които и няколко с ръководството на ж.п. гара Бургас и кондуктора на влак, в който племенницата планирала да се качи. Нееднократно се чула и с възрастната дама от Сливен, която успокоила и й вдъхнала надежда. Часове по-късно развръзката била положителна, а пенсионерката трогнала екипа на дежурната част в Бургас с благодарността и затрогващите пожелания за здраве и късмет.
Нееднократни са благодарностите, получавани и в случаите на намерени лични документи и вещи, откраднати или загубени на територията на Бургаски регион. В първия момент гражданите решават, че стават жертва на телефонна измама, тъй като последното, което очакват да чуят в слушалката, е женски глас на полицейски служител. Впоследствие обаче установяват, че действително са спасени от допълнителни разходи и губене на време по възстановяване на липсващите документи, като благодарността им е искрена. От сърце са и благодарностите на родителите, които особено летния сезон, нерядко констатират изчезването на детето си – било на плажа, било в Морската градина. Бърза организация, координация на екипите, търсене помощта на гражданите през социалните мрежи и медиите и накрая положителна развръзка – детето е открито. Миг на въздишки на облекчение и задоволство, че поредният сигнал за помощ завършва успешно. И отново към новото телефонно позвъняване, което ще постави следващата задача – дали е катастрофа, пожар, припаднал на улицата човек, осъществявана в момента кражба, сигнал за домашно насилие, или просто въпрос, свързан с работното време на служителите от „Български документи за самоличност”, ще стане ясно, когато Милена Паскалева вдигне слушалката и делово заяви : „Полиция, Бургас, слушам Ви!”