Кунчев vs. Витанов: Премина ли Бургас и страната пика на Омикрон, ето какво показват данните
Бургаска област окончателно прескочи пика на поредната ковид вълна, причинена, този път, от варианта Омикрон, който бе открит за първи път в Южна Африка в края на ноември м.г. и по данни от местните лекари още от тогава, води до изключително леко протичане на заболяването.
Пикът в областта е бил в периода между 31 януари и 7 февруари, а оттогава насам се наблюдава категорична тенденция на спад, сочи анализ на данните от РЗИ, които ежедневно се публикуват на сайта на ведомството в Бургас.
Добрите новини изглежда обаче не спират.
Според графиките броят на оздравелите в областта расте с почти всеки изминал ден, а нивата на смъртност от новия вариант в областта през целия период са запазили средно ниво от около 10 починали на ден, което на пръв поглед звучи много, но предвид огромният брой заболели в областта, това число пропорционално е много по-ниско от предходните вълни.
Реалността в областта е такава, каквато е и в страната и света – омикрон вариантът се разпространява между 3 и 5 пъти по-бързо от Делта, но пък води до много по-слаба симптоматика, в редки случаи се стига до хоспитализация, а когато това се наложи, обикновено е заради редица други придружаващи заболявания, които са се обострили вследствие на вируса.
Критично мислене: Когато математиците станат епидемиолози
На тема хоспитализации – те в Бургаска област също продължават тенденцията на спад през последната седмица, а фактът, че при средно 1000 заболели в региона на ден между 31 и 7 февруари, броят на заетите болнични легла рядко е надхвърлял 370 при общо налични 450, е показателен за развоя на клиничната картина при пациентите с омикрон.
Анализът на данните за областта идва в контекста на интересен спор, който се разрази неформално днес между двама математици, които сблъскаха изказвания по отношение на развоя на епидемията и поведението на вируса. Става въпрос, разбира се, за проф. Николай Витанов, който в последните дни изглежда е започнал да сравнява себе си с героя на Айзък Азимов – Хари Селдън („Фондация“); и неговият колега по професия - проф. Огнян Кунчев.
В свое изказване от днес вторият заяви, че е ако продължават да се отпускат мерките има голяма вероятност да има още един пик в началото на март. Това можело да се случи, ако „учениците и студентите започнат да ходят присъствено в учебните заведения“. Впечатление прави периодът, за който професорът говори, който съответства на този, в който обикновено се наблюдава повторна вълна от остри респираторни инфекции при обикновени грипни епидемии.
Експерти от Великобритания: COVID-19 ще се превърне в причина за обикновена настинка
По думите му смъртността „скачала“, което пък категорично не отговаря на цялостните данни на последната ковид вълна, защото „хората решили, че могат да имат повече контакти“.
Интересно е, че проф. Кунчев подчерта, че смъртността от Омикрон е 0.06%, без разбира се да уточни, че това число прекрасно съвпада с тази при малко по-тежките грипни епидемии у нас, когато процентът варира между 0.02 до 0.1. Умело пропуснато в изказването му бе още, че, както е известно от самото начало на пандемията преди близо 2 години, основно застрашени са хората над 65-годишна възраст, които страдат от придружаващи заболявания на сърцето и/или диабет. В тази графа смъртността реално е много по-висока и възлиза, в зависимост от източника, който се чете, между 1.5 и 5%. Не такова е положението при всички останали възрастови групи, където по този показател най-незастрашени са хората до 25-годишна възраст, към които спадат и учениците.
От другата страна на сблъсъкът на гледни точки между математиците седи проф. Николай Витанов, който в последните месеци, заедно с колегата си Лъчезар Томов се превърнаха в „светила“ по отношение на пандемичното развитие и със десетките си прогнози, малка част от които се сбъдваха през месеците, опитваха да дават тон в налагането на определени рестрикции и съставянето на „модели за справяне с пандемията“.
Според Витанов „до края на седмицата ще стане ясно кой е прав – тези, които се надяват учениците да рестартират вълната, или аз, който казва, че шейната е засилена достатъчно надолу по хълма и няма да спре, ако не се хлъзнем по сценарий „Бърза кучка“. Каквото и да значи това за лаиците, които не са добре запознати със начина на изразяване на професора. Всъщност математикът визира омикрон вълната и фактът, че заболеваемостта през последите повече от 2 седмици спада драстично в цялата страна.
Професорът изтъква още, в потвърждение на данните по-горе, че заетостта на леглата се е пречупила и страната е излязла от зоната на пика, а мерките „полека-лека се отменят“. Това в контекста на продължаващото недоволство по темата „зелен сертификат“ може да се тълкува или като оптимистично, или като песимистично – в зависимост от контекста. Дискриминационният и неефективен документ, както го наричат редица експерти по света и у нас, вероятно ще отпадне, ако „държим сценария „Хари Селдън“ стабилен. И смъртността ще падне“, подчертава проф. Витанов, който заключва многозначително:
„Ама на Витанов много му се искало да се мери с Хари Селдън, но не можел да се сравнява. Хари Селдън е фикция. Витанов е реален. Ако се появи Хари Селдън, то ще е след хиляди години“