Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Суперкомпютър пресъздаде историята на Вселената

Ключови думи: вселена, симулация, суперкомпютър

Учени обявиха, че са създали най-точната симулация на Вселената до момента. За целта те са използвали суперкомпютър, с който са създали точен модел на цялата история на Вселената от Големия взрив до наши дни, съобщава онлайн изданието DigitalTrends.

Международният екип от учени е използвал суперкомпютъра COSMA, който е в Университета на Дърам. В компютърния модел са включени 130 млрд. симулирани частици, като е обхваната зона в размер 600 млн. светлинни години около Земята.

Целта на симулацията е да визуализира различни процеси в развитието на Вселената, да помогне за изучаването на тъмната материя, включително и как тя се струпва в определени райони. "Симулацията показва последствията на законите на физиката върху тъмната материя и космическия газ през 13,7 млрд. години съществуване на Вселената", казва Карлос Френк, един от ръководителите на проекта, предава vesti.bg.

Алгоритъмът е създаден чрез опита от други подобни разработки. Астрономите от много време имат компютърни модели на определени райони близо до Земята. Новият модел покрива целия Млечен път, както и няколко близки галактики, включително Андромеда, като за основа е използван стандартният модел в космологията за студената тъмна материя.

Използвайки познатото до момента, компютърният модел показва развитието на Вселената от Големия взрив до днес. Ако учените са сбъркали във фундаменталните си разбирания, то моделът щеше да покаже различни резултати от това, което се вижда във Вселената в момента.

Компютърният модел обаче не показва отклонения и е пресъздал правилно структурите на всички галактики, които са включени в него. Френк казва, че това е обнадеждаващ знак, че учените са на прав път в разбиранията и опознаването на Вселената.

Следващата амбициозна цел на учените е да разберат какви са процесите, които са довели до Вселената във вида, в който я познаваме.  "Симулирайки Вселената, се доближваме до разбирането и каква е природата на произхода ѝ. Проектът изгражда важен мост между десетилетия теории и реални наблюдения", казва Стюарт МакАлпин, ръководител на екипа.

1
Коментара по темата
1.
Истонският
18.02.2022 19:38:03
Какви са тези фишеци бре? На тези затова ли им плащат като си правят видео игри? Само не ми е ясно как успяха да го докажат това. Ще го докажат когато разберат какво следва след вселената.Тези не са раждани от майка.
  Добави Коментар
Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба В документа се изброяват много идеи за това как да се разпали ненависта на американците Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово
Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес