Биткойн: Неизбежната нова световна резервна валута
Ако последните 700 години са дори малко показателни, резервните валути имат „живот“ от около 100 години. Доларът официално се превърна в такава след Бретън-Уудското споразумение преди 77 години (1944 г.), но може да се поспори дали той не е бил резервен още в края на 20-те години на миналия век. От гледна точка на историята в този смисъл доларът се намира в своя „залез“. Това, обединено с факта, че през последните години САЩ постоянно увеличава количеството на пари в системата, с което намаля покупателната стойност на съществуващите такива, ситуацията води до едно заключение – този растеж не може да се поддържа.
Това обаче води до логичния въпрос: Ако доларът е в края на живота си, с какво ще бъде заменен той? Друга фиатна валута?
Възможно е, но е малко вероятно, защото времената, в които трябваше да се доверяваме на централно ръководство, което да поддържа валутите в световен мащаб, изглежда са в историята. Защо да се доверяваме, като можем да верифицираме? И докато може да се направи аргумент, че златото в момента действа като резервен актив, който се използва от мнозинството от банки по света, това изглежда също е старомодно мислене.
Биткойн изглежда е бъдещето. Той е децентрализиран, лесно верифицируем, неизменящ се, делим, с ограничено количество и лесно може да се имплементира в бъдещата и растяща дигитална икономика. Биткойн вече е официална валута в Ел Салвадор – статус, с който златото трудно може да се съревновава, заради нуждата от транспорт и трудното разделяне, което трябва да е физическо. Всъщност „бащата на криптовалутите“ започва все повече и все по-бързо да навлиза в различни сектори на икономиката.
Търговия, институции, правителства, пенсионни фондове и банки – всички трупат Биткойн. И докато има случаи като Китай, които забраняват използването на криптовалутата, два пъти повече са тези на страни, които с радост биха прегърнали идеята. Така например по данни на buybitcoinworldwide.com, българската държава е първа в света по количество биткойн, което притежава. Реално това е хипотеза, която се лансира още от 2017 г., когато при спецакция бе разбита ОПГ, а в резултат бе конфискуван лаптоп, в чиито хард диск, предполагаемо, се е намирал биткойн портфейл с налични в него над 200 000 BTC. При сегашен курс на криптовалутата към долара това се равнява на около 9.5 млрд. долара или 16.2 млрд. лева. Тази информация обаче, съвсем наскоро бе отречена от кабинета и реално засега остава мистерия дали наистина страната ни притежава малко повече от 1% от цялото количество на биткойн в обръщение.
Какъвто и да е в действителност случая, това не е единствения сектор в икономиката, който проявява интерес към криптовалутата. Редица корпорации, по данни от юни 2021 г., са започнали да трупат BTC, като към момента колективно 34 такива държат общо 213 000 биткойни. Сред тях водачите са MicroStrategy и Tesla, които притежават съответно 121 044 и 42 902 BTC. А бъдещето на дигиталните валути като цяло се очертава да е интересно въпреки критиките от мнозинството, че това е „балон“, който щял да се спука. Пол Тюдор Джоунс – мениджър на хедж фондове и милиардер, го казва добре:
„Зад Биткойн седи огромен контингент от много, много умни и взискателни хора, които вярват в него. Тази група, която е съставена от хора от цял свят, е отдадена на идеята Биткойн да се превърне в стандартен съхранител на стойност“.
И в този смисъл много хора по света вече започват да инвестират в дигиталните валути, защото в случай, че приобщаването им към икономиката се ускори, е по-добре да имаш, отколкото да нямаш.
Трябваше отдавна да се спрат недоразвитите измежду детски мозъци който лесно се манимулират от всякакви виртуални измами и използват правата дадени им като на възрастни мислещи и отговорни хора да вършат безмислени и безотговорни неща защото някой си във виртуалната мрежа им казал че това е бъдещето и им начертал една графика как от бедняци ще станат милионери ако си вложат времето парите и източат значително количество атомна енергия за виртуалните си мечти, понеже те са регистрирани като възрастни сега и ще бъде беззаконие да им се откаже..
Както и да е повечето правителствата и световният елит няма да ги спрат защото това е замислено и контролирано от тях знаеки че всеки път подопечните им наивни овци чуят децентрализирано, "шанс да станеш милионер", непроследимо, "това е бъдещето" ще се юрнат на стада към кошарата и в момента в който имат достатъчно мнозинства елита ще си обяви че официално се преминава към глобална виртуална система на със крипто социални кредити и че имат начин да следят криптоманиаците може и да се разчетат и видят как спекулациите през годините не са правени с фиат или злато а чрез друга фалшива виртуална измама. Ей тогава като се юрнат да обменят към фиат обратно ще видят колко процента от криптота ще им бъдат изплатени в долари преди стойността да се изравни с 0!
Една интересна статия която би могла да отвори очите за тези от овците които могат да мислят критично от време на време:
https://jacobinmag.com/2022/01/cryptocurrency-scam-blockchain-bitcoin-economy-decentralization
Ако $ не обеспечен, то как е гарантиран биткойна, от доларовите милиардери ли? Освен това има една приказка, че няма способен компютър, който може да разбие кода на блокчейн веригата.
П.С. Както казваше едно време Наско от Славейков.