Бургаски ученици питат немски дипломат: Как се става като Вас, какво мислите за бежанците и за напрежението Русия и Украйна
Как се става дипломат, какво мисли за проблема с бежанската вълна и каква е позицията на Германия по повод напрежението между Русия и Украйна. Това са само част от въпросите, които поставиха ученици от Немската гимназия „Гьоте“ в Бургас пред Щефан Рьокен, заместник-посланик на Германия в България. Дипломатът проведе много оживена дискусия с десетокласниците от НЕГ. Той сподели и много личен опит, който провокира учениците да погледнат на образованието от перспективата на живота.
В срещата участва и главният управител на Германо-Българската индустриална камара д-р Митко Василев. Директорът на гимназията Надежда Радева-Иванова обърна внимание на повишаване информираността относно партньорството, а Петя Петрова – заместник-директор по учебната дейност, акцентира на изключителната значимост на дейностите за повишаване на мотивацията на учениците, особено в епидемичната обстановка, когато новото нормално поставя изпитания за познатите форми на общуване и образование.
„Фокусът не трябва да е върху оценките“ – коментира заместник-посланикът на Германия Щефан Рьокен по време на срещата с учениците в Немска езикова гимназия „Гьоте“ – Бургас
Десетокласниците от елитната бургаска гимназия се интересуваха от актуални политически, икономически и социални теми.
Как се става дипломат – какво трябва да учи човек, за да стане като Вас, попита ученик, а Щефан Рьокен отговори, че човек трябва да бъде космополит.
За обучението в Германия той изтъкна, че човек не трябва да се затваря в тесен кръг, а да се стреми да черпи опит от разнообразни култури. Заместник-посланикът обясни, че е роден в Дортмунд, учил е там и е прекарал почти целия си живот в немския град, преди да му предложат кариера на дипломат, а когато приел, много хора се изненадали.
Той добави още интересни щрихи, като обясни на учениците, че културата се възприема не само чрез езика, а и чрез сетивата на всеки от нас. Учениците пък попитаха кое му е любимото българско ястие, а той отговори, без да се замисли: „чушки бюрек и шопска салата.“
Какво е Вашето мнение за бежанците и бежанската вълна, провокира друг ученик, а заместник-посланикът остана изключително изненадан от този въпрос.
Той все пак изтъкна, че Германия се нуждае от чужденци, които да заемат работни места, тъй като много германци са емигрирали, освен това немската страна се характеризира със стареещо общество, каквото е и българското.
Какво му е мнението за напрежението между Украйна и Русия, беше друг въпрос от дискусията.
Щефан Рьокен припомни, че през 50-те години на миналия век България е била обвързана с Русия чрез Варшавския договор, което в ЕС го няма. Той изтъкна, че всяка държава-членка може винаги да излезе от ЕС, както направи Великобритания, но това не е добре, защото ЕС е създаден, за да си сътрудничат държавите.
По думите на заместник-посланика, защото са наивни, германците си мислели, че когато не притискаш някой да направи нещо, това е по-добрият вариант, защото му даваш свобода на действие. „Германците осъждат това, че Русия притиска Украйна, а това е ограничаващо свободата на една държава“, каза Щефан Рьокен.
Каква е политиката на Германия за опазване на околната среда, попитаха учениците.
Щефан Рьокен изтъкна, че за първи път от много години насам в правителството на Германия е и тяхната зелена партия, в която са екоактивистите. Основен проблем за германците е промяната на климата и те правят всичко възможно да допринесат за забавяне на глобалното затопляне и са изключително против добиване на ток от въглища. Против са и ядрените електроцентрали, затова възнамеряват да ги изключат и да преминат изцяло на зелен ток по примера на Швеция.
Дипломат се става после за почивка...
Горното е ако не ставаш за стругар , монтьор, строител , доктор , учител , счетоводител и прочее незавидни професии....