България заслужава урология от „първия свят“
Проф. д-р Калоян Давидов, е завършил медицина през 1994 г. в Медицински Университет, София. Специализира в Катедра по Урология на Медицински университет – УМБАЛ „Александровска“ в периода 1996 -2000 г. През 2000 г. придобива специалност Урология. Специализирал е неколкократно в болниците на Токушукай Медикъл Корпорейшън в Япония. Специализира Холмиум лазерна хирургия на простатата в Кембридж, Великобритания и Перкутанна хирургия за бъбречни камъни и лапароскопска хирургия в Патра, Гърция.
Преминал е обучение по лазерно лечение на простатен аденом в Хелзинки, Финландия. Специализира също и в Германия и Турция. През 2016 г. придобива сертификат за работа с хирургичната платформа Da Vinci за минимално инвазивно лечение на злокачествени заболявания на простатата, бъбрека, пикочния мехур и обструктивни уропатии. От ноември 2014 г. проф. д-р Давидов е медицински директор на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Началник е на Клиниката по урология в болницата.
-Проф. д-р Давидов, тази неделя Вие, заедно с екипа на Клиниката по урология в университетска болница „Дева Мария“ направихте първата си съвместна операция- успяхте да премахнете два големи камъка от един бъбрек, при това миниинвазивно. Разкажете ни повече за случая?
-Става въпрос за жена с два големи камъка в дестния бъбрек, всеки от които с големина 3 см., които бяха раздробени и отстранени през отвор в бъбречната област с диаметър 4,2 мм. През този по-малък от половин сантиметър разрез раздробихме камъните с помощта на лазер и ги извадихме. Методът се нарича перкутанната нефролитолапаксия и е златен стандарт в урологията по света. Той е изключително атравматичен, часове след операцията пациентът може да се изправи, а на следващия ден- да бъде напълно самостоятелен. Болничният престой е кратък и е повече от съображения за сигурност.
-Разкажете ни повече за перкутанната нефролитолапаксия.
-Нека да кажа, че методът не е нов в световен мащаб, но както казах, е златен стандарт на поведение при подобни състояния в света. По отношение на поведението си при големите бъбречни камъни, светът, както икономически, така и урологично, се дели на първи, втори и трети. В третия урологичен свят при големи бъбречни камъни болният се разрязва, прави се отворена операция. Във втория свят, където за щастие вече е и България, има няколко центъра, в които камъните се лекуват по този миниинвазивен начин, но в по-голямата част от болниците бива разрязван. И първият свят е там, където младите хора в урологията не са виждали отворена операция за бъбречни камъни, защото тя не е правена от 15 или 20 години.
-Има ли рискове при извършването на тази процедура?
-Процедурата е изключително щадяща за болния, но е високотехнологична и високорискова. Тя се прави в рискова зона на човешкия организъм и е важно да се вземат предвид възможностите за усложнения. Да, те са редки, под 2 % , но се случват. Ключовото е, че този метод може и трябва да бъде извършван само в институция, която може да си позволи да посрещне усложненията.
-Да разбираме, че университетска болница „Дева Мария“ е от тези институции?
-Вижте, когато има усложнение, то трябва да бъде посрещнато и отработено под един и същи покрив. За болница „Дева Мария“ това е факт - има достатъчно апаратура за дигностика и установяване на усложнение, има и подготвен екип от инвазивни кардиолози, каквито биха били необходими в конкретния случай. Говоря за екипа на д-р Мариана Контева, който при най-тежкото възможно усложнение- кървене от бъбрека - е в състояние да го овладее без разрез. По начина, по който се влиза в човешкия организъм, за да се отпуши кръвоносният съд за инфаркт, може да се стигне и до кървящ съд в бъбрека, за да се спре кървенето в него. При липса на опитни инвазивни кардиолози се поема неоправдан риск за пациента. Нека да не забравяме, че сме се събрали единствено и само за доброто на болния. Това е целта на съществуването ни.
-Вие сте началник на Клиниката по урология в „Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда“ в София. Какво Ви доведе в Бургас?
-Основната цел на моето присъствие е да помогна на екипа на Клиниката по урология в университетска болница „Дева Мария“ и тази процедура да стане рутинна. Не за първи път ще кажа, че когато някъде има знания и опит, те трябва да бъдат споделяни. Защото нивото на медицината в България по една или друга причина не е задоволително и тези, които сме успели да се развиваме и да стигнем до европейско и световно ниво на работа, не трябва да пазим знанието за себе си. Напротив, трябва да го разпространим, за да може хората в цялата страна да получават адекватни грижи. Не е необходимо всичко да се случва в големите институции в столицата или в големите университетски центрове. А практиката показва, че частните медицински институции в България са значително по-гъвкави, по-възприемчиви към новото, към новите методи. Целта на работата ни е бавно и полека да доведем страната ни до първия свят в урологията. Да, лесно е когато всичко е организирано и младите хора влизат в операционната и го виждат, а в България, ако не отидат в някой от големите центрове, могат да го видят само в YouTube. Знам, че е трудно, че в общия случай няма условия, но въпреки това практиката показва, че е възможно с повече усилия, дори със свръхусилия, това нещо да се случи.
-За нас е чест, че вече можем да Ви видим в университетска болница „Дева Мария“
-За мен е изключителна привилегия и удоволствие да съм с този млад и амбициозен екип, за да мога да им помогна в първите им стъпки, за да може оттам нататък да се предостави една помощ на европейско и световно ниво- като начало за камъни в бъбреците, а в бъдеще да се развие и в останалите направления в миниинвазивната урология.