Туроператори в Бургас: Създайте туристическа полиция, КЗП не гони самозванците! Депутати от ПП: Обещаваме!
Туроператорите и екскурзоводите в Бургаска област настояха пред депутатите от „Продължаваме промяната“ (ПП) за създаването на туристическа полиция, която да следи за нелицензирани организатори на екскурзии. От бранша са категорични, че тази практика е зачестила, самозванците подбиват пазара и им пречат да работят, а никой никъде в България не проверява имат ли издадени разрешителни.
За среща с представители на туристическия сектор в Бургас пристигнаха депутати от Комисията по туризъм в Народното събрание и лично директорът на ББР (Българска банка за развитие), Владимир Георгиев, който предложи кредити на закъсалите в бранша.
Разтревожени за състоянието и перспективата на българския туризъм, туроператорите зададоха своите въпроси и коментираха проблемите на родния бизнес, които се трупат с години.
„Мога да дам много примери за това как от една еднодневна екскурзия един нелицензиран организатор печели по 900 лв. на ден. Съвсем естествено е предлаганите от тях цени да бъдат по-ниски. А ние, които изпълняваме закона, поддържаме лицензи, офиси, персонал – ние оставаме зад борда“, заяви Яница Динева, която е представител на една от най-големите туроператорски фирми по Южното Черноморие.
„Не може лицата, които провеждат екскурзии, настаняват хора в хотели, влизат в туристически обекти – никъде, никой да не им поиска лиценз за туроператор. Те носят отговорност, не може да останат безнаказани“, продължи Динева.
Тя припомни обаче, че туроператорът е задължен да работи с категоризиран хотел или лицензиран превозвач.
Но за съжаление нито хотелиер, нито превозвач имат задължение да работят с лицензирани туроператори – жалват се още представителите на туристическия бранш.
КЗП не работи, не постъпват жалби, защото туристите нямат интерес, след като си спестяват някой лев, казаха още те.
„Когато преди година и половина беше забранено провеждането на организиран тип туризъм с туристически автобуси , тогава процъфтя един друг бизнес – организиране на събития чрез самоорганизирани групи във фейсбук, вземане на програми от нашите уебсайтове и провеждане на екскурзии от физически лица. Това е изключително демотивиращо за хората от нашия бранш“, обяви пред депутатите Яница Динева.
В рамките на дискусията не беше подмината и темата за чуждестранните туристи. „Всички знаят, че сме разграден двор – поляци, чехи, скандинавци, идват и правят екскурзии в нашата страна. А ние, за да влезем в Турция, сме задължени да покажем лиценз, договор с турски туроператори, лицензиран турски екскурзовод. Всички знаят това и изпълняват, а тук, никой превозвач и туроператор не е защитен. Настояваме да бъде създадена туристическа полиция“, каза още Яница Динева, след като повече от час и половина беше слушала обещанията на народните представители от управляващата партия.
Туроператорите са категорични, че туристическата полиция трябва да бъде част от големия Закон за туризма. Според тях, така ще зачестят проверките към хора, които организират нерегламентирани екскурзии.
„На този етап само това мога - да обещая.“ Това бяха думите на председателя на парламентарната Комисия по туризъм Илин Димитров по повод исканията на туроператорите.
Баби, които организират пенсионерски екскурзии до някой манастир ли?
Останах очарован от турската туристическа полиция в Истанбул, много любезни към туристите, но тук в България няма как да стане това, освен да наемем турци от Истанбул за туристическа полиция.
най-добре направете нраствена полиция :-)))