Депутати от ПП си спретнаха в Бургас наивна пиар акция на гърба на туристическия бранш
Депутати от „Продължаваме промяната“ (ПП) си направиха доста наивен пиар на среща с туристическия бранш в Бургас. Под предлог, че събират предложения за новия Закон за туризма (които се оказа, че могат да бъдат изпращани и чрез имейл, б. а.), че са дошли да обявят новите мерки за сектора и заявявайки желание редовно да чуват гласа на представителите на бранша, председателят на ресорната Комисия по туризма Илин Димитров, новият изпълнителен директор на Българската банка за развитие Владимир Георгиев, депутатите от ПП Константин Бачийски, Димитър Ташев и Снежана Апостолова си организираха понеделнишки гастрол между Варна и Бургас.
На местно ниво на срещата присъстваха заместник областният управител с ресор туризъм Пламен Янев, който пристигна с брат си Добромир Янев. Тук бе и зам.-кметът по култура, туризъм и спорт в Община Бургас Диана Саватева.
В залата на хотел „България“ ги очакваха хотелиери, туроператори, ресторантьори, екскурзоводи, превозвачи, преводачи, плажни концесионери, които в продължение на два часа поставяха своите проблеми, а отговорите бяха основно, че на новите управляващи трябва да бъде даден шанс, тъй като те са на власт от няколко месеца.
До Флагман.бг обаче достигна информация, че организаторите внимателно са подбрали присъстващите в залата представители на бранша, с ясното съзнание, че някой може да зададе неудобни въпроси и да създаде конфуз за дошлите до Бургас нови депутати.
В рамките на дискусията председателят на парламентарната комисия по туризъм Илин Димитров многократно пък твърдеше, че в Народното събрание срещат огромен отпор и нарочно протакане от опозицията на предложените от тях законови промени. Така по думите на Димитров, „новият закон няма да стане с магическа пръчка, а възможно да бъде готов в рамките на една година.“
Той ще бъде изработен от пет работни групи в тясно сътрудничество с бранша, обещаха депутатите. В него се предвижда сериозен процент от общия приход в туризма да бъде отделен за реклама. Наредбата за националните курорти също ще бъде преразгледана заради сигнали, че тя повече възпрепятства, отколкото подпомага работата на курортите.
Според председателя на Комисията по туризма, вече са изпълнени почти всички законодателни инициативи от коалиционното споразумение.
До началото на сезона ще бъде гласувана и мярката за подпомагане от 35 евро на самолетна седалка, за нея са отделени 25 млн. лв. в бюджета, удължава се мярката 60/40, запазва се и 9% ДДС за бранша. „Остана ни да оправим забележките по формирането на туристическия данък“, обясни Димитров.
Лично изпълнителният директор на Българската банка за развитие Владимир Георгиев пък дойде в Бургас да обясни какви са възможностите за кредитиране на хотелиери и ресторантьори, които да осигурят ликвидност за просрочени текущи разходи и подготовка на идващия сезон. По неговите думи – условията за кандидатстване ще бъдат облекчени, но лихвите се оказва, че ще бъдат по-високи от тези на търговските банки.
За пореден път туристическият бранш представи стари, натрупали се дълги години назад проблеми. Чуха се въпроси за компенсациите за бизнеса заради четворните цени на тока, за проблема с кадрите, за правилата за влизане на чужди туристи в условията на пандемия от COVID-19, за липсата на развитие по визовата политика на страната ни и създаването на туристическа полиция.
По повод условията за туристите, въведени заради COVID пандемията, зам.-председателят на УС на Бургаската регионална туристическа камара Деница Колева обяви, че правителството прехвърлило отговорността на бизнеса. „Бяхме задължени или да правим тестове, или да накараме хората си да се ваксинират. Не стига, че имаме огромен недостиг на персонал, а и да ги принуждаваме да правят нещо, което за държавните чиновници не е задължително условие“, каза Колева.
Тя постави проблема за електронните визи за туристите от трети страни и обяви, че Кения издава такива визи за половин час. „Щом държава от Третия свят може да го постигне, не би трябвало да е проблем и за нас“, чуди се Колева.
Бившият изпълнителен директор на „Слънчев бряг“ АД, която с право е наричана „желязната лейди в българския туризъм“ Малина Стратиева пък постави като основен проблем ниските компенсации, които тя и колегите й хотелиери получават от държавата.
„Ковид кризата съвпадна с енергийната. Ние сме сезонен бизнес. Трябват по-големи компенсации, за да преодолеем изоставането и да успеем да отворим този сезон“, категорична е Стартиева.
Дали присъстващите останаха доволни от срещата, така и не разбрахме, колкото и да ги питахме. Проблемите за туризма обаче остават същите, уж само засега.
Бъдете обективни, не манипулирайте!
Само така ще спечелите доверието на хората.
Иначе жалко за вас
Нищо, че народът ясно показва на кого вярва, а на кого - не.
ПП явно не са си платили такса спокойствие където трябва.
Главното е "Дай, дай...компенсации... по-големи...."
Бачийски и братя Яневи ще оправяли туризма. Веднага след карго летището и четирилентовия път до М. Търново. Тъжно е, ме има хора от бранша, които им се връзват на глупостите и лъжите.
Резултати никакви, хигиена нулева ,приковават вниманието на обонянието ,страдат от ужасен глад за власт, пари и постове чалгарите.