Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Запалиха ми се гащите

Или как в уж мистичното село Българи бяха изгорени повече въглища в скарите, отколкото за нестинарската жарава
Ключови думи: нестинарство, Българи, панаир, въглени, кебапчета, обичай, огън

Древният обичай нестинарство е бил широко разпространен допреди век в Източна Тракия. Днес той е запазил автентичния си вид само в странджанското село Българи. 
Посещаваме го в деня на Константин и Елена, когато от древни времена се случва мистиката на огнените танци. На гръцки думата „нестинарство“ е „анастенария“, идва от въздишане, пъшкане, което е характерно за поведението на нестинарите по време на транс.

Наближавайки Българи първата въздишка, която се отделя от мен, е заради километричната опашка от коли, задръстили пътя от двете страни. Паркираме на около километър и излизайки от колата сред прекрасната зеленина наоколо, вместо мириса на окосена трева, каквато обичайно посреща градския човек на село, ни прегръща познатото "ухание" на скара, мастика и захарен памук.
С шеговити подмятания минаваме край табелата „Село Българи - етнографски резерват. Съхранен полуезически обичай нестинарство.“ Кебапчетата така са се разтворили във въздуха, че дори сит човек би се замислил дали да не мушне едно, ей така - заради традицията. Като да идеш на футболна среща и да си вземеш слънчоглед. От последния има в огромни количества по многобройните сергии, стратегически завзели всяко удобно място на главната улица, водеща към центъра на селото. Над 30 вида локуми, печени преди година ядки, дрехи тип „битака в Меден Рудник“, всякакви светещи джунджурии са изсипани по калпави маси, зад които стоят нахилени продавачи, крякащи всякакви безумни фрази само и само поне да погледнеш към тях: „Захарния памук на Рамбо, моля!“, „Три чифта чорапи за един“... А балоните с хелий са навсякъде. Шарени, нахилени физиономии на Мики Маус, Бъгз Бъни и Туити, се реят гротескно пред старинните фасади на къщите.  В това ли са превърнали люлката на мистичните нестинари? 

Пластмасовите столове и маси плътно са заобградили църквата „Св. Константин и Елена“ и пращят от тълпите, жадни за сеир посетители. Наоколо са насядали цветнокожи братя и сестри, дебнещи за недоизядени неща. Народните песни, леещи се от сцената в дъното на площада, едва заглушават циганската глъч.

Обичаят трябва да започне в 21 ч., а започва в 22. На площада се е събрала хилядна тълпа, някои са пияни, има и дрогирани. Лампите изгасват и всички от втория ред назад окончателно губят видимост. Само лампите от десетината телевизионни камери разрязват мрака около въглените. От някъде се чуват тъпани и по-информираните разбират, че започват да извеждат нестинарите от къщата, наречена „Конака“. Групата им  се движи в посока църквата, която обикалят три пъти. Достатъчно време за да се включат и настроят стотици фотоапарати, джиесеми, камерки и кой каквото могъл да донесе, за да запечата за спомен огнения ритуал. Като човек, претендиращ за знания в областта на фото и видео документирането, държа да споделя, че гледайки ставащото пред вас в екрана на електронно устройство, не преживявате дори малка част от случката. Бездушен сте като лента за фотоапарат или флашкарта.

Нестинарите тръгват към жаравата. Тълпата спори кой накъде да се помръдне, за да даде път на странджанските езотерици. Всеки сантиметър е зает от човешка маса, която пази ревностно мястото си, а ако може да се набута по-напред - още по-добре.

Групата нестинари достига жаравата и започва да я обикаля – три пъти, както е по обичай. Тук танцуващите върху жаравата трябва да запазят състоянието на транс, въпреки петимата видеооператори с прикачени към камерите си прожектори, които вървят и приклякат пред и около тях, както гейши разнасят пълни кани на чаена церемония. След третата обиколка на огнения кръг, групата спира и пред нея се нарежда взвод от фотографи, професионални и не толкова, които трещят със светкавици в лицата им, всеки опитващ  да улови някакво по-особено изражение на "обредно вглъбение към отвъдното". Публиката избухва в недоволни възгласи и освирква медийната гилдия, която се разрежда под заплахи за телесна саморазправа.

Изглежда обаче танцьорите са свикнали на такова внимание и не губят "транса". В рамките на 15 минути десетината нестинари се отдават на древната традиция, като ходят по нажежените въглени без да изгорят краката си. Три гайди и три тъпана огласят ритуала с мелодия, запазена през вековете. Жени и мъже, млади и стари показват невъзможното, върховенството на човека над най-силната стихия – огъня. Постепенно танцът се забавя и с ръце, хванати една за друга, нестинарите повеждат хоро около жаравата. Случайни наблюдатели от тълпата се включват в хорото и скоро то става на две и повече редици. В един момент купчината въглени остава извън центъра на танцуващите и тутакси е заобиколена от порядъчно подпийнали младежи. Няколко от тях захвърлят обувките си и отначало страхливо, а после по-смело, запристъпват по изстиващите въглени. Младеж в неадекватно състояние се осмелява да направи няколко обиколки из жаравата, а накрая изритва огромна купчина въглени към тълпата. „Запалиха ми се гащите!“ се чува глас. Добре, че няма изгорени очи.

Тъжно и жалко, това видяхме вечерта на 3-ти юни в с. Българи през 2011 г. Една вековна традиция, обявена за световно културно наследство от ЮНЕСКО, е превърната в селски панаир. „Ден година храни“, ще каже бай Стоимен от сергията с локумите, но споменът остава за цял живот.

9
Коментара по темата
9.
Доц. Грета Паскалева, гр. София
06.06.2011 15:40:04
Обичаят е страхотен и има много интересна история. Правила съм проучване и съм защитавала тази тема на световно ниво. Има много тайни около Нестинарството. Тази статия е смешна. Съвет към автора: Отидете и вижде месец преди празника как изглежда село Българи. Отидете и седмица преди празника. Отидете и на самия "панаир" както Вие го наричате. Останете да преспите там. Разпитайте местните хора. Намерете бабата, която още помни старите нестинарски песни, но не дава да се снима. Отидете до аязмото...и т.н. Когато някой отиде на едно място, за да търси сензация, за да хапне и пийне (както очевидно е във вашия случай), то няма какво друго да види този човек. Би трябвал да сте доволен - явно сте отишли за бира и кебапчета, - получили сте ги. Пожелавам Ви да намерите малко време и средства и наистина някога да усетите духа на този обичай.
8.
Младеж
06.06.2011 15:10:06
Че що така говориш, бе? На мен ми беше супер! Отидохме, напихме се, ударихме по една лента - голям купон! Още един повод за веселба!
7.
Посетителка на Българи
06.06.2011 15:05:02
Честно, по-изчерпателно описание на преживяването в село Българи в деня на нестинарските танци, не може да има. Аз се бях набутала колкото мога в кръга около жаравата още час преди началото на ритуала, но заради моите метър и 60 не успях да видя нищичко, колкото и да ми се искаше да успея да се мръдна сантиметър по-напред. Бутаница, циганска реч и фотоапарати останаха в съзнанието ми след този "древен обичай".
6.
SELO BALGARI OLE
06.06.2011 12:25:50
zashto lajesh beeee _l_
5.
burgasliika
05.06.2011 13:56:42
абсолютно съм съгласна с написаното. Преди години отидох за първи път да гледам ритуала и се вълнувах много, но вълнението ми трая до сергиите и скарите. Просто нищо ново под слънцето, умеем да направим панаир дори и от свещените неща, затова и ще привличаме бедни туристи, а не богати ценители
4.
Живко
05.06.2011 13:33:32
Авторът с машина на времето ли е летял? Чета, че е бил там 2111-та. Или Бесове могат всичко?:)
3.
dqdo ti
05.06.2011 11:02:09
Ми каква мистика с вас. Време оно е било още по-селски, обичаят си е вековен и кебапчетата и локумите са си били там, само дето тогава не е имало видео, нито бургаски седенки с които да сравниш селския панаир. А ако знаеш по мое време с какво беше премесена кмиризмата от кебапчета. Въздухът беше напоен с миризмата на конски "тропот" останал след десетките каруци спрели в селото. Към аромата се прибавяше тешкият дъх на опушено от въглените, надениците бяха на ляво, а конските лайна на дясно. Младежите се обливаха с пот, а краката на нестинарите бяха черни. Деца закачаха въглените с дълги пръчки и търчаха нагоре-надолу. Като се прибави и детската глъчка и плача, като ги биеха родителите им, а дървениците. Немаше захарен памук, ама имаше дух - всички бяхме селяни и никой не се възмущаваше. Е тва е традицията тя се е запазила, ама вие младите какво разбирате, само от флаш ли плаш ли какви катрти бяха. хайде че внук ми се забив ас някаква девойка от 12 Б във фейсбука и ме гони от компщтъра. Айде по живо
2.
коко
04.06.2011 22:14:23
е,не бях чел толкова глупаво написана статия скоро.
1.
bez ime
04.06.2011 20:19:04
това е свещен ритуал, а тълпата свирка, като на мач...
  Добави Коментар
ГДБОП разби организирана престъпна група Четиримата ѝ членове изнудвали за пари в София Надарена кака "омагьоса" нападател на Генк Пам представя себе си като дизайнер, но също така е модел
Предложение предвижда богатите страни да плащат 250 млрд. долара годишно за климата Финансовият въпрос е основната тема на спорове на преговорите на конференцията COP29 Залужни: Започна Третата световна война!      Според него началото ѝ се доказвало от привличане на военна помощ от Китай, Иран и Северна Корея за Русия
Слънчево и студено ще е утре, в планините ще превалява сняг В неделя и в понеделник ще е предимно слънчево  Кметът на Минерални бани остава под домашен арест От прокуратурата коментираха, че разследването продължава, като е възможно и повдигането на нови обвинения
Ракетата "Орешник" прелетяла до Днипро за 15 минути Тя е била оборудвана с шест бойни глави: всяка от тях оборудвана с шест суббоеприпаса Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли Има нужда от облекчаване на режима по отношение на предоставяните документи
Русия превзе още територия в Източна Украйна Селото е разположено на 12 км северно от Курахово  "Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам" Това сподели холивудска звезда, разказвайки перипетиите си
Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово Движението ще бъде ограничено за 3 часа Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024 Надпреварата се провежда за първи път