„Това е национален бунт“: Кметът на Отава обяви извънредно положение заради протеста на тираджиите
Протестът на тираджиите срещу задължителната ваксинация и сегрегационните ограничителни мерки срещу ковид в Канада продължава вече осми ден. От цяла седмица столицата Отава е „окупирана“ и засега няма изгледи това да бъде прекратено преди „капитулацията“ на правителството по отношение на исканията на недоволните хиляди. Премиерът Джъстин Трюдо остава в неизвестност, но логиката подсказва, че в най-скоро време би следвало да се появи и да коментира ситуацията, тъй като дори карантината му изтича в идните дни и той вече буквално няма да има оправдание.
Отава – столицата на Канада, остава блокирана от тираджиите, към които се присъединиха земеделци с тежка техника, както и обикновени граждани, недоволни от продължаващите втора година брутални ковид мерки. „Осми ден продължава тази окупация. Градът ни е под обсада. Това, което виждаме, е че проблемът не е само за Отава. Това е национален бунт. Лудост. Имаме нужда от конкретен план, за да сложим край на случващото се“, каза председателят на Общинския съвет в столицата Даян Дийнс.
Шефът на полицията Питър Слоли изглежда съгласен с това описание на ситуацията. Той заяви, че органите на реда никога „са нямали намерение да се разправят с град под обсада“ и обвини липсата на ресурси за това, че протестът не може да бъде насилствено прекратен.
Заради този развой на събитията и невъзможността на властите да „укротят“ недоволните от продължаващите ковид ограничения, кметът на Отава Джим Уотсън обяви извънредно положение, тъй като протестите стигнаха и до центъра на града. В кратко изявление той описва „сериозната опасност и заплаха за сигурността на гражданите“, както и нуждата от „подкрепа от другите колони на правителството“.
И въпреки че протестът на тираджиите е масово подкрепен от хората и е мирен, това не попречи на администрацията да обяви недоволните за „терористи“... буквално. Всъщност основното провинение на демонстрантите пък е, че „създават шум с клаксоните си“, а хората се били оплаквали. В класически канадски стил организаторът на протестите Бенджамин Дихтер се извини за това „неудобство“ с думите: Извиняваме се на всички, които се дразнят. Обадете се на Джъстин Трюдо, в кабинета му, кажете му да премахне мерките и се махаме“, каза той.
Премиерът, който е в неизвестност от началото на протестите, засега отказва да се срещне с недоволните. Много е вероятно обаче в един момент да се наложи да го направи и да се стигне до определени компромиси.
Реалността е, че политически елит на Канада в момента е в патова ситуация. Столицата на държавата е блокирана, а изглежда единственият начин, по които могат протестите да бъдат прекратени без да се свалят ковид мерките, е насилието – действие, което ще провокира съответната реакция от страна на недоволните и ситуацията може много рязко да излезе извън контрол. Алтернативата е кабинета на Трюдо да признае поражението и да минимизира загубите си, давайки начало на края на ковид ограниченията в приключващата на този етап пандемия. Това обаче вероятно ще се окаже много трудно за премиера, който от почти 2 години не е пуснал захвата си върху обществения живот с ограниченията и изглежда тази власт му се е сторила „прекалено сладка“, за да се откаже от нея току-така. Подобна всъщност е ситуацията в редица европейски държави, в които към момента продължават да действат ковид ограничения въпреки високия процент на ваксинирани. Така реално протестът на тираджиите има пълния потенциал да се превърне в катализатор за събития по целия свят, които никак да не се харесат на властимащите.
мингянин, иди си дай и другия бъбрек и бъди още по-твърд и щастлив.
надежда към Канада, а днес канадците дават пример на целия свят как да се отърве от тиранията