Американците се отказали от военна база край Айтос
Американците са загубили интерес от изграждането на военен склад край Айтос. Обектът бе част от международно споразумение между САЩ и България, подписано през 2006 г.
Въпросът за т.нар. американски бази у нас беше повдигнат в петъчния парламентарен контрол миналата седмица. Военният министър Стефан Янев припомни, че споразумението между САЩ и България е ратифицирано от Народното събрание на 26 май 2006 г.
„Това споразумение урежда рамката на засилено партньорство и сътрудничество в областта на сигурността и отбраната между Република България и Съединените щати и допълва и конкретизира основните понятия и условия, установени със Споразумението на страните по отношение на Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили – въоръжените сили на САЩ, когато са на българска територия“, обясни Янев.
Базите, които можело да се ползват от американците, трябвало да са четири. Едната била учебният полигон „Ново село“.
„Другите две бази, които се използват за съвместни учения, това са Авиобаза „Граф Игнатиево“ и Авиобаза „Безмер“. В началното споразумение от 2006 г. е предвиден и складов район в град Айтос, но той не е бил използван никога и е отпаднал на практика от това споразумение поради липса на интерес за неговото развитие и осъвременяване“, каза още военният министър.
Американският контингент у нас, който включвал не само военните, но и цивилните лица, не можел да надвишава 2500 души.
„До момента, от 2006 г. насам, не е имало случай, в който американските военнослужещи дори да са доближавали цифрата от 2500 души. Винаги присъствието е било по-малко от тази цифра“, обясни Стефан Янев.
Към средата на януари у нас имало точно 206 американски военни.
Аз онзи с малката пи. ка
Всеки танков батальон е с по 3-ри танкови роти, всяка с по 13 бр. танка !
Щеше да берем жилязу,
пък ся нанайси феродо