Елитът на Бургас се събра за годишнината от Освобождението на града
Бургас отбеляза 144 години от Освобожението на града с церемония на пл. "Атанас Сиреков" пред общината. В събитието участваха кметът Димитър Николов, неговите заместници, заместник областните управители Пламен Янев и Тодор Иванов, политически фигури, сред които областният лидер на ГЕРБ Димитър Бойчев, местният водач на БСП Живко Господинов, народният представител от "Продължаваме промяната" Димитър Ташев и др.
Стотина граждани присъстваха на площада.
Военни части също взеха участие в церемонията, на която бяха издигнати националният флаг на Република България и флаговете на Европейския съюз и Община Бургас.
Бе отслужен и благодарствен молебен за благоденствието на свободен Бургас.
Кметът Димитър Николов подчерта важността на празника и че въпреки пандемията от ковид той не може да бъде подминат.
"На 6 февруари 1878 г. отрядът на полковник Лермонтов е влязъл в Бургас, възторжено посрещнат с цветя и радостни възгласи от местното население. След този ден се постига свободата на народа. Още в следващите дни се организират първите общински дейности. Избран е първият общински кмет г-н Нико Попов. Започва масов процес по благоустрояване и ситуиране на новия град.", разказа кметът Димитър Николов.
Още в деня след освобождението - на 7 февруари 1878 г., в Бургас вече се е оформил обществен съвет, който да поеме ръководството на града.
След като бяха издигнати знамената на пл. "Атанас Сиреков", множеството се отправи към Паметника на руските освободители. Там се проведе тържествен ритуал по отдаване на военни почести и поднасяне на венци и цветя в памет на загиналите за свободата на България руски воини. Сред официалните лица там бе почетният консул на Руската федерация в Бургас Тонко Фотев и генералният консул на РФ в България Владимир Климанов.
"Това е един свят ден за бургазлии. Ако не беше саможертвата и героизма на руските войски, нямаше днес да бъдем свободни. На този ден и на това място идват и млади, и стари да почетат паметта на загиналите", каза почетният консул на Русия в Бургас Тонко Фотев.
Кметът изнесе и актуална информация за справянето на общината с високите цени на електроенергията.
Това ли ни е елита?
Имаме негативен естествен прираст, който се задълбочава в последните години заради кризата. В момента имаме застаряваща работна сила и нямаме шанс да я подмладим, разчитайки единствено на раждаемостта в България, защото младите хора, които могат да родят и отгледат деца в България намаляват. 58% от младите хора от 25 до 30 г. получават пари от мама и татко.
Над една трета от младите висшисти пък още живеят при родителите си. Отчита се висока зависимост на младежите от материалното подпомагане от страна на родителите до късна възраст. Социолозите отбелязват, че тенденцията се запазва в годините и при други проучвания. Впечатление прави и фактът, че половината от младежите с личен доход над 1000 лева също получават материална помощ от родителите. От една страна това може да се дължи на народопсихологията на българите, че трябва да помагат до късна възраст на децата си, но от друго може да е сигнал за невъзможност на децата да се справят с финансите, които получават, работейки.
Същевременно 71 процента от младежите не са семейни, а 81 на сто нямат деца. Напускането на родния дом често зависи дали младите хора са във връзка или учат, както и от нивото на финансовата им независимост, пазара на труда, цените на наемите.
Каквито сте вие, такъв, ви е елита и на местно, и на държавно ниво. От цървула, трандафор, не става! Драскате и мрънкате всеки ден, каква била държавата, управниците и кой ли, не. Ами вие, какви сте бе, цървули?
или
Много вожд, малко индианец.
Единствения град със огромно пристанище голямо летище голяма жп гара и магистрала и със този елит никакви производства, никакви инвестиции - един сезон два месеца със туристи и тва е.
На 17 място по заплати инезнам на и кое по производсто на БВП на човек=
Пламен Енев и елит в едно изречение.
Кмета един читав инвеститор не можа да привлече за 12 години които да произвежда нещо да натовари инфраструктурата- примерно едно предприятие със 200-300 работника има доставки всеки ден на суровини, всеки ден излиза продукция и т.н
Вижте в Шумен, Разград даже и в умрялото търговище за какви заводи и промишлени зони става въпрос.Вижте Пловдив и Стара загора - завод до завод = висои заплати и хората са спокоини.
Нито един от тези градове няма пристанища летища и магистрала.
Вижте Бургас - финансирания по европрограми и после дилър до наркоман до крадец до проститутка.
Полицаи и общинари работят и до там.
Кажете бе демократски цървули!