Ямболия спи между тарантули и скорпиони, изследва любовния им живот
Страх, ужас или поне отвращение изпитва по-голямата част от човечеството при вида на паяци, хвърчащи насекоми и огромни скорпиони. Арахнофобията (страх от паяци) е сред десетте най-разпространени фобии в света. От симптомите й страдат петдесет процента от всички жени на земята и десет процента от мъжете. 41-годишния Петко Петков със сигурност не попада в тази статистика. Той е по-скоро арахнофил, отколкото арахнофоб. Пада си и по змии, гущери и няма нищо против гигантските хлебарки, бръмбари и други отвратителни насекоми.
Петко Петков, зооинженер по професия, дипломиран в Тракийския университет в Стара Загора, отглежда над 300 тарантули и повече от 50 скорпиона. Затова не е странно, че с удоволствие прекарва по-голямата част от времето си сред терариумите, събрани в спалнята му в дома му в Ямбол. Петко използва спалнята като работна база, в която отглежда и развъжда всевъзможни гадинки. До преди няколко месеца в стопанството на Петко се разхождал и двуметров смок. Но тънкоопашатото влечуго се споминало.
Петко се запалва по паяците в тийнейджърските си години. „Първото ми екзотично животно беше тарантула, купих го от Словакия , разказва Петко. После, на следващата година, дойде и първият ми скорпион, после още една гадинка, накрая станаха много тарантули, скорпиони, гущери и какво ли още не...", спомня си зооинженерът.
Шарени тарантули трополят в терариуми и стъклени буркани, паяци-бебета се спотайват в кутийки от филми за фотоапарат. Зад едно стъкло те гледат страшно огромни скорпиони, зад друго-гущери, които биха докарали до истерия почти всяка госпожица. Петко обаче безстрашно вади гадините от терариума, позволявайки им да се разхождат по ръцете му. В дома му има още няколко вида хлебарки, домашни щурци, прелетни скакалци, които се отглеждат за храна.
Петко развъжда сам екзотичните си животни. Обяснява, че опитите си струват, а и процесът е доста любопитен. Скорпионите например танцуват, хванати за щипките, преди да се чифтосат. "Освен това се целуват с малките щипки в устата си", описва Петко страстната любовна игра на тези, които ние възприемаме за студенокръвни и жестоки. Женската ражда след много дълга бременност - 12-14 месеца. След раждането бебетата се качват на гърба на майката, която ги носи и ги пази, докато сменят първата си кожа, т.нар линеене. След това слизат на земята, но тя продължава да ги пази и да им убива плячка.
При тарантулите чифтосването е като руска рулетка за мъжкия, ако не се измъкне навреме, може да бъде
При чифтосване женската тарантула изяжда мъжкия, обяснява Петко
|
Иначе тарантулата е лесен за гледане домашен любимец. Изисква се терариум, съобразен с размерите й, влажност, задължителната паничка с вода и подходяща храна - от време на време трябва да й се дават щурци, хлебарки. Насекомите обаче трябва да са култивирани, защото домашните хлебарки разнасят болести, а и може да са третирани с отрова.
Възрастните могат да изкарат повече от половин година без храна. Добре е обаче човек да се информира, преди да си вземе екзотичен домашен любимец. Макар че търгува с възпитаниците си, младият мъж уточнява - “Това, което правя, е повече хоби, а не бизнес!”.
Добави Коментар