Становище на освободения директор на ДП „Пристанищна инфраструктура“ Добромир Янев
Добромир Янев, който бе освободен от длъжността вр. и. д. генерален директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ), а от вторник постът му бе поет от Анна Натова от ИТН, изпрати в редакцията на Флагман.бг право на отговор на нашата публикация.
Публикуваме неговото становище без редакторска намеса и коректури, спазвайки етичните норми в журналистиката:
„Право на отговор
Предвид факта, че в статията си за мен се позовавате на „информация“ от друг сайт, съм учуден, че е „преписано“ дори превратното тълкувание на фактите около моите ангажименти с ДП „Пристанищна инфраструктура“.
И за да ориентирам читателите ви в непроходимата джунгла от импровизации и спекулации в статията, свързани с моето име, ще Ви изложа една по-различна и обективна гледна точка.
В момента, в който оглавих ДП „Пристанищна инфраструктура“ наредих да се разкрие информация за удълбочаването на „Канал 1“ и „Канал 2“ на Пристанище Варна, която беше укривана в продължение на година и половина от предишните ръководства.
Като директор на ДП „Пристанищна инфраструктура“ аз прекратих няколко обществени поръчки, подготвени по начин, които би осигурил спечелването им от определени икономически и политически кръгове. По този начин, аз не само не допуснах нечестно предимство на определени участници в процедурите, но и категорично запазих обществения интерес и спасих 30 млн. лв. публичен ресурс от порочно усвояване.
В резултат на мои действия и проверки са сезирани ДАНС и прокуратурата за порочни практики на все още действащи служители на предприятието като подправяне на документи и извършване на „услуги“ в полза на частни интереси и в ущърб на предприятието и др.
Що се касае до цитираното писмо, внасям следните факти:
ДП „Пристанищна инфраструктура“ разполагаше със значителни финанси разпределени в 7 банки. В резултат на промените на банковите такси, се оказа, че трябва да плаща десетки хиляди левове на месец. За да се промени това, трябваше да увеличим този брой на поне 12 банки, за да предотвратим плащането на банкови такси за над 100 хил. лв. на годишна база.
Проведохме напълно прозрачна и законосъобразна процедура за избор на банки-партньори, като поканихме всички 25 банки, регистрирани в БНБ.
Оферти бяха подадени САМО от шест. Пет банки предложиха лимити с преференциални условия без отрицателни лихви (по-добри условия от завареното от мен положение) и така бяха сключени договори и с петте Банки.
И тъй като броят на предложените оферти бе недостатъчен, и в предприятието остана сума, която надхвърляше общия лимит, аз и екипът ми осъществихме допълнителни разговори с много от неподалите оферти банкови институции, включително и с държавната ББР, а не само с цитираната от вас банка (както невярно е посочено в материала!).
След проведената процедура НЕ са сключвани никакви други договори с банки, неучаствали в конкурса! Независимо от проведените разговори, аз НЕ съм предприемал никакви действия, които да променят или опорочат процедурата по избора на Банки-партньори.
Що се отнася до проверките от ДАНС и КПКОНПИ по „сигналите“, свързани с мен, разчитам, че тези институции ще установят именно тези факти - че действията ми са били законосъобразни и в защита на обществения интерес.
Описаното горе е само част от свършеното от мен в ДППИ. За генерален директор на ДППИ бях назначен временно в качеството ми на необвързан нито политически нито икономически експерт, до приключването на конкурса за избор съгласно закона. Приех, защото макар и временно това беше шанс да започна промяната в едно от значимите държавни предприятия.
С уважение:
Добромир Янев“