Социалист нарече Радев "голям лицемер"
Решението на Румен Радев да почете жертвите на комунизма и на т.нар. Народен съд предизвика гняв в редовете на БСП. Официална реакция от партията, която издигна през 2016 г. Радев за държавен глава и го вкара в политиката, няма. Но отделните отзиви в социалните мрежи бяха доста остри. Членът на Националния съвет на БСП и бивш депутат Стоян Мирчев дори нарече президента "голям лицемер".
Досега Радев се въздържаше от подобни изяви. Но във вторник, 1 февруари (жертвите на комунизма се почитат на тази дата), поднесе букет на Мемориала пред НДК. "Крайно време е да спрем да делим загиналите за България на „свои“ и „чужди“ и наш неотменим дълг е да почитаме паметта на всяка невинна жертва на всеки режим. От действията ни зависи да изцерим раните на разделението, така че трагедиите, белязали нашата история, никога повече да не се повтарят. Само единни можем да градим общество и държава, в която достойнството и свободата са гарантирани за всеки", гласеше текстът на президентския фейсбук профил, придружаващ снимката от събитието.
За Стоян Мирчев обаче проявата е недопустима. "Мога да кажа само едно на човека с букета - лицемер си ти, лицемер и то голям", реагира той на своя фейсбук профил. От написаното стана ясно, че дядото на Мирчев е имал смъртна присъда от царския режим, убити са били негови непълнолетни приятели. Стоян Мирчев бе подкрепен от баща си - политолога Михаил Мирчев, който през 2015 г. бе кандидат-кмет на БСП в София. Несъгласие с изявата на Радев показаха и много други леви активисти.
Мнение по случая, макар и изключително балансирано, изрази и зам.-председателят на БСП Кристиян Вигенин. Той каза пред bTV, че е изненадан от действието на президента, като вероятно целта е била да се даде силен знак за обществено помирение. "Очакваме, разбира се, той да регистрира такова присъствие и на други дати и паметници, свързани с обратното - с жертвите на режима в България, на режима, който ни направи съпричастни към престъпленията на нацистка Германия", добави Вигенин. И поясни, че има предвид антифашистките паметници, както и на други хора, загинали през 20-те години на миналия век и по-нататък.