ГДБОП сезира прокуратурата срещу Пеевски: Ще поиска ли Гешев имунитета му?
Георги Георгиев от БОЕЦ се срещна с министър Бойко Рашков по инициатива на Сдружението по повод внесения от нас сигнал до МВР за пране на пари и корупция срещу депутата Делян Пеевски, съобщават от организацията на фейсбук страницата си.
„Сигналът на БОЕЦ е обработен от сектор "Пране на пари" в ГД БОП и заради депутатския имунитет на Пеевски е внесен в Специализираната прокуратура в изпълнение на законовите изисквания. (...) След сигнала на БОЕЦ и действията на МВР сега законът изисква Гешев да поиска имунитета на Пеевски от Парламента! Прокуратурата трябва да образува досъдебно производство срещу Пеевски и да възложи необходимите проверки и разследвания. В нашия сигнал се съдържат достатъчно данни за финансови и други престъпления, извършени от Пеевски. Предстои да видим как Прокуратурата отново ще се опита да оневини Пеевски и Гешев да докаже за пореден път защо бе назначен на своя пост“, посочват още от БОЕЦ.
Публикация на в. „Сега“ също потвърждава горното.
Проверка на ГДБОП по сигнал на БОЕЦ срещу Делян Пеевски е стигнала до извода, че има съмнения за извършени престъпления и депутатският му имунитет трябва да бъде свален, за да бъде разследван. Затова ГДБОП е изпратила преписката на Специализираната прокуратура, научи "Сега", информира изданието.
МВР бе сезирано срещу Пеевски от гражданското сдружение БОЕЦ в началото на януари. От пресцентъра на МВР потвърдили пред "Сега", че сигналът на БОЕЦ е получен, обработен и препратен на спецпрокуратурата, но не коментирали какво е заключението на ГДБОП.
Ако прокуратурата се съгласи с изводите на ГДПОБ, процедурата за сваляне на депутатски имунитет включва сезиране на парламента от главния прокурор. При този сценарий депутатът може сам да се откаже от защитата си, или да чака парламентът да разгледа искането на главния прокурор.
"Представили сме данни за извършените от Пеевски сделки през последните години, чрез които придобива активи за десетки милиони, като няма яснота за произхода на средствата. От собственик на стар “Опел” за няколко седмици в края на 2015 г. и началото на 2016 г. Пеевски се превърна в мултимилионер и то официално, без да е ясен произходът на средствата му", обясниха преди време сигнала си БОЕЦ. Те допълниха, че вече са сезирали прокуратурата по темата, но държавното обвинение е отказало да бъде образувано разследване.
Сега БОЕЦ настоява да бъде извършена проверка и за произхода на средствата, с които Пеевски е закупил имотите, станали обект на продажба през последните няколко месеца на 2021 г. и началото на 2022 г.
Миналия септември, по време на комисията в 46-ото НС, която проучва действията и бездействията на българските институции във връзка с наложените от САЩ санкции за корупция на Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков, стана ясно, че за последните 20 години прокуратурата е работила по 14 преписки срещу Делян Пеевски. 13 от тях са прекратени, без да прераснат в дела, а едно е прекратено като досъдебно производство.
"Виждаме как прокуратурата изпира Делян Пеевски. Тя не вижда в дейността му никакъв проблем", коментира тогава настоящият правосъден министър Надежда Йорданова, която по онова време оглавяваше парламентарната комисия "Магнитски". "Големият брой прекратени преписки за Пеевски трябва по-скоро да ни тревожат, отколкото да ни радват. Има въпроси спрямо действията на разследващите органи", смята тя.
През 2014 г. по нареждане на прокуратурата НАП направи ревизия на Пеевски, след която бяха преизчислени данъчните задължения на фирмите на семейството му и бяха платени общо над 300 000 лв. данъци. Прокуратурата тогава представи това като голям успех.
Миналата седмица се разбра, че НАП изненадващо е направила ревизия на Пеевски покрай проверките по "Барселонагейт". Ревизията е приключила светкавично - за месец и половина. По неизвестни причини тя обхваща само 2020 г. и е установила, че депутатът не дължи нищо. Ревизията е започнала на 5 октомври 2021 г., след публикация в разследващия сайт Bird.bg, че Пеевски е един от българите в международното разследване "Досиетата Пандора", като не е декларирал връзките си с три офшорни дружества. Като депутат Пеевски е длъжен да обяви всички свои фирми в имотната си декларация в публичния регистър. Пеевски посочи, че офшорните му компании, за които излезе информация, "никога не са извършвали дейност, не са притежавали активи и чрез тях не са осъществявани каквито и да било сделки". По закон обаче и офшорките без дейност задължително се декларират, пише още „Сега“.
Чувам,че прокуратурата, МВР били на редовни заплати и Боноси при това ОПГ от ЕМЕРАЛД.Там проверки няма да има явно
Разполагам с доста документи,който доказват тяхната престъпна организация.Когато му дойде времето ще бъдат представени на Флагман и на други медий тази документация
Сега и на главния герой от криминалния 10 годишен сериал