Дадоха на болницата 5 милиона за борба с рака
Проектът на Бургаската болница за ранна диагностика на рака получи окончателно одобрение. На заседание в Министерството на регионалното развитие и благоустройството тази сутрин е взето решение за старт на процедурата. Сега предстоят обществените поръчки за ремонт, доставка и покупка на модерна апаратура.
Сумата, която получава бургаската болница, 5 017 137,96 лева. Средствата са по Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013 на ЕС, „Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавни лечебни и здравни заведения в градските агломерации”. Стойността на целия проект е 5 902 515, 24 лева, като остатъкът е национално съфинансиране. Средствата по този проект са над 68 милиона лева за цялата страна, като бенефициенти са Министерството на здравеопазването и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а чрез тях – държавните болници.
“Проектът, който болницата спечели, е за разкриване на “Регионален център за ранна диагностика на онкологични заболявания”, който ще се помещава в МБАЛ-Бургас. Предстои ремонт на звеното за образна диагностика, за да може там да бъде разположена модерната апаратура. Изключително съм благодарен за помощта на кмета на Община Бургас Димитър Николов, който съдейства парите за ранната диагностика на рака в Бургаската болница да станат факт”, заяви изпълнителният директор на МБАЛ-Бургас АД д-р Георги Матев.
Ремонтът включва създаване на нова командна зала, технически помещения, пригодяване на условията за достъп на хора с увреждания, нови санитарни възли, изграждане на енергоспестяващо осветление и др. Звеното за образна диагностика е едно от най-натоварените в болницата, там годишно се извършват над 84 000 изследвания.
По проекта се доставя следната апаратура: система за магнитно-резонансна томография; стационарен дигитален рентгенов апарат за графично-скопични изследвания; компютърен томограф; дигитална ехографска система; ендоскопска система и дигитална ендоскопска видеосистема за автофлуоресцентни изследвания на белия дроб.
Тази система позволява рано да се видят измененията в белия дроб, а туморите да се отстраняват щадящо за пациента. Така болничният престой се намалява до 1-2 дни, а множество скъпоструващи манипулации и изследвания стават излишни.
Предвижда се Регионалният център за ранна диагностика на онкологични заболявания да обслужва както населението на Област Бургас, така и на Област Ямбол – общо около 580 000 души.
През 2008-ма диагностицираните злокачествени заболявания в Бургас са 393, през 2009 – 376. Проектът, който бургаската болница спечели, ще осигури високотехнологично оборудване за диагностика и лечение на онкологични заболявания, което ще спаси множество човешки животи, ще намали смъртността от рак и ще доближи града ни до европейски резултати при лечението на това заболяване. Медицинският персонал също ще получи възможност за допълнителна квалификация. Ще се намалят и разходите както за издръжка на самите болни, така и на държавата, за оперативни интервенции, неправилно лечение и профилактика.
Добави Коментар