Полицаи тормозят бившия шеф на "Булгаргаз", далаверата е за близо 3 милиарда лева
Дни преди ръководство на "Булгаргаз" да бъде сменено след решение на Българския енергиен холдинг, шефът на дружеството е бил подложен на тормоз от полицаи. В интервю за „Денят започва“ по БНТ Николай Павлов, който е вече бивш директор на компанията, разказа как в петък сутринта яки момчета, които се представили за служители на МВР, са поискали да тръгне с тях, без да му покажат призовка, заповед или друг документ.
„Беше включен целият инструментариум, включително полицейски, за да се натиска дружеството и ръководството, включително и в момента пред блока, в който живея, има дежурна полицейска кола. Тези неща очевидно се правят, за да се сплаши ръководството“, добави той.
„Булгаргаз“ е доста апетитно дружество, което е в отлично финансово състояние, с много добър авторитет и огромен фактор на пазара, който е за близо 3 милиарда лева. Доста апетитна хапка, коментира Павлов.
Смениха цялото ръководство на "Булгаргаз"
„В петък сутринта на вратата ми се позвъни. Когато отворих, без призовки, без заповед и без никакъв документ дойдоха едни момчета, представиха се за служители от полицията и поискаха да тръгна с тях за някакъв разговор. Тъй като бях с COVID-19, който все още не бе доказан, ми изпратиха лекар, който да потвърди направеният от мен тест. Сега съм под карантина“, добави той.
„В четвъртък се почувствах доста зле и затова си направих тест вкъщи. Беше положителен“, уточни бившият шеф на „Булгаргаз“.
„Нямам представа защо ме викаха. По цял ден бях в офиса. Знаят къде съм. Тези неща се правят, за да се сплаши ръководството. Съжалявам, че се тръгна по този милиционерски начин, а не цивилизовано!“, добави той.
"След проверката на БЕХ констатациите бяха несъстоятелни, некоректни и невярни. Ще публикуваме на сайта на "Булгаргаз" днес тази проверка“, подчерта Павлов.
Не очакваме да бъдат открити нарушения, добави той.
„Дружеството се управлява съгласно устава и по правилата. Всички решения се вземат от колективните органи на „Булгаргаз“, на БЕХ и Министерството на енергетиката, след като са отчетени всички рискове за държавата. Ако бяхме взели грешно решение, сега нямаше да получаваме количества от азерския газ на договорната цена или бихме плащали неустойка“, заяви бившият директор на дружеството.
„Може би щяхме да бъдем скарани и с доставчика. Ако сгрешим Толстой с Чехов, най-много да отнесем подигравки във Фейсбук, но ако вземем грешно решение по отношение на договори, това може да ни коства стотици милиони долари на компанията и на държавата“, подчерта той.
„Цялата документация за азерския газ, за газовата връзка Гърция - България е в Министерството на енергетиката, БЕХ и Министерския съвет. Печалбите, които реализираме ги наливаме под формата на дивиденти в Българския енергиен холдинг и оттам в държавата", каза още Николай Павлов и сподели, че не е ничий човек, а експерт, който няма принадлежност към никоя партия.
В „Здравей, България“ по Нова телевизия пък министърът на енергетиката Александър Николов каза, че ръководството на „Булгаргаз” не е работило за запазване на интересите на дружеството. Той добави, че в страната има две борси за търговия на синьо гориво.
„Какво се случва - когато миксирате всичко накуп създавате, така че цената да е изкуствено по-ниска и на свободния пазар. Появява се определено юридическо лице и закупува на по-ниската цена. Да, реализира малка печалба за „Булгаргаз”, но огромната част остава в съответните юридически лица”, обясни министърът.
Той посочи, че ръководството на „Булгаргаз” е сменено след поредица от получени данни и проверки от страна на Българския енергиен холдинг. „Относно това дали някой се опитва да овладее енергетиката - за последните шест седмици няма сменен нито един изпълнителен директор на системните дружества”, подчерта Николов
Според него цената на газа за януари е функция от поведението от ръководството на „Булгаргаз” и това, че предложените решения от тяхна страна са приети директно от КЕВР. По думите му повишението е могло да бъде 5%, вместо 30%.
„Естествено, че с поведението си са вдигнали цените. България разполага с два дългосрочни договора и с хранилището в Чирен. Управлението на тези договори и хранилището и възможните действия, които можеха да бъдат предприети, водеха до сценарий, в който повишението можеше да е 5%”, категоричен е Николов.
Според министъра вместо с цената на газа да се защитава общественият интерес - е защитен търговски. Чий - предстои да бъде изяснено.
Коментар от Николов дойде и за високите цени на тока и възможността износът на електроенергия да бъде спрян. „За спиране на износа на ток от България може да се говори, само ако сме съгласни да не сме в европейската общност и да нямаме всички ползи, които имаме от европейския пазар”, каза той.
Николов добави, че ако спрем износа, цената ще падне, но предупреди, че това ще доведе до сериозни последствия за България. „Глобата е едно на ръка. Това, че в момента успяваме да балансираме с енергийното си производство на ток е добре, ако го направим ще имаме полза, но краткосрочна. Дългосрочно - Румъния и Гърция са ключови партньори и е хубаво да имаме добри отношения. Ако ние направим това сега, ще пострадат много те. И можем да очакваме абсолютно същата реакция от тях, когато се нуждаем”, уточни той.
Преди две седмици четохме за обвинения за кражба на природен газ за 31 млрд рубли в Русия на сина на Раул Арашуков Рауф. След нкл изчисления се оказа, че тая сума се равнява на доставките на компресиран природен газ в 8268 бутилки по 150 литра или примерно 680 тона неотчетени някъде по кривите сметки на правите експерти за "706 723 706 млн лева" - неорганизирана предучилищна група за циклични сензанции.
Все недомлъвки и не било ясно кой се облажва. Също като 'едни хора', 'някои хора' и т. н. смешни фрази
Става дума за продажба на азерски газ от Комотини за Италия,реекспорт. Чирен празно хранилището, а нашия продава скъпо евтиния азерски газ чрез посредник в Италия.
Всичко ще си кажеш при бай Ставри,споко.
Гей дружинката от промяната се осраха и все друг им е виновен.
Киро днес е започнал работният си ден в търсене на мъжки ласки в гей приложение. Романите на Чехов са му най-любими, за сибирските полета.
Ефира на телевизията засмърдя на фекалии, одрискаха пейзажа, хигиена нулева, окрадха държавата за една година, само могат да крадат. Една година управляват розовите джендъри, нали са експерти по свирене на тромпет.