Как да избегнете постоянното желание за ядене
Следването на определена строга диета - особено такава, която изисква ограничаване на определени групи храни или калории, колкото и да е ефективна в началото, може да доведе до редица психически и физически ефекти и да изложи здравето на риск.
Освен това често се стига до момент, в който липсата на някои хранителни вещества води до постоянно усещане за глад и нуждата да похапнем нещо, дори и след основно хранене.
А шансовете, когато човек се върне към стария си начин на хранене, да възстанови килограмите обратно, са много големи. Истината е, че няма как да бъдем на диета цял живот, но ако си създадем някои здравословни навици, не само ще избегнем безсмиленото хранене, но и ще поддържаме здравословно тегло.
Как да избягваме постоянното желание за храна?
Опитайте се да следвате хранителен план на растителна основа, който е изграден около зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, здравословни мазнини, бобови растения, ядки и семена, постни протеини. Растителните диети ви насърчават да ядете пълноценни храни и да избягвате преработените, така че ще се чувствате сити и доволни от по-малко калории.
Изберете план за здравословно хранене, който се фокусира върху здравословни навици, които можете да поддържате в дългосрочен план; такъв, който цели разнообразие, плътност на хранителните вещества, контрол на порциите и който ограничава добавената захар, наситените мазнини и натрия. Правилният микс може да ви помогне да бъдете по-здрави сега и в бъдеще.
Забравете диетите, които елиминират определени храни или категории храни или насърчават бързата загуба на тегло. Те са нездравословни, неустойчиви, а лишаването може да направи човек по-нещастен и вечно изпитващ лишения.
Съвети за здравословно хранене за отслабване
Яжте най-малко две чаши и половина зеленчуци и две чаши плодове всеки ден. Нарежете си зеленчуци и ги носете в кутии, за да имате готова закуска по всяко време. Ако ви се прияде сладко, изберете плодове.
Опитайте се да ги ядете обаче на закуска и до ранния следобед. Зеленчуците и плодовете са с ниско съдържание на калории, имат засищащи фибри, витамини и антиоксиданти, дават енергия, така че е по-малко вероятно да потърсите захар.
Заменете белите храни с пълнозърнести. Вместо хляб със салатата, яжте киноа. Или пропуснете бейгъла и изберете овесена каша. Фибрите и протеините ще ви помогнат да се чувствате сити по-дълго.
Пийте напитки без калории, като вода, сода, неподсладен чай или кафе.
Източник: Профит.бг
Добави Коментар