Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

6 храни, които може да ви помогнат да спите по-добре

Ключови думи: храна, сън, спане, банан, ядки, риба

Диетата ни трябва да бъде разнообразна, за да получим всички необходими хранителни вещества, да покрием всички функции на тялото, включително съня. Сега ще ви представим поредица от храни, които можете да включите в диетата си, за да спите по-добре. Вероятно сте чували за триптофан . Това е аминокиселина, тоест нашето тяло не може да го произведе и следователно той се набавя смо от храната , която консумираме.

Наред с другите функции триптофанът позволява на тялото ни да получава серотонин, известен още като "хормон на щастието".Серотонинът е доста известен с това , че модулира настроението, регулира функции като апетит, храносмилане, поведение или сън.

това част от този серотонин се трансформира в мелатонин, който хормон също насърчава съня.Затова се смята, че храните, които ви помагат да спите, са с високо сдържание на трипофан, серотонин и мелатонин.

Има обаче и други компоненти на храната, които могат да подобрят качеството на съня ни, като въглехидрати, витамин Д, магнезий или омега 3 мастни киселини.

Следните храни могат да ви помогнат да получите по-качествен сън:

Ядки 

Бадемите и орехите са храни, богати на мелатонин, така те насърчават добрата нощна почивка.

Мляко 

Млечните продукти могат да ви помогнат да заспите поради високото си съдържание на триптофан. Освен това изпиването на чаша топло мляко преди лягане  улеснява почивката.

Птиче месо 

Пуешкото и пилешкото месо също са източници на триптофан.

Плодове 

Бананите могат да ви помогнат да заспите, защото са богати на триптофан, мелатонин и магнезий.

Зърнени храни 

От една страна, те са отличен източник на въглехидрати, които помагат да се увеличи количеството триптофан, наличен за превръщане в серотонин , от друга страна, някои зърнени храни като овес, ориз и царевица са естествени източници на мелатонин. Все пак е за предпочитане да консумирате пълнозърнести храни, тъй като те съдържат повече фибри и витамини, отколкото рафинираните форми.

Риба

Рибата тон и сьомгата са с високо съдържание на омега-3 мастни киселини и витамин D. Комбинацията от двете хранителни вещества може да ви помогне да спите по-добре, тъй като изглежда играят важна роля в регулирането на нивата на серотонин.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила