Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво е „теория за терена“ и защо тя е важна в приключващата пандемия

Вероятно знаете кой е Луи Пастьор (вляво), но почти със сигурност не сте чували за Клод Бернар и Антоан Бачамп – неговите върли опоненти
Ключови думи: теория на терена, теория на бацилите, луи пастьор, антоан бечамп, клод бернар, болести, здраве

Вируси, бактерии и гъби – това са основните три микроорганизма, които заразяват човешкото тяло и водят до редица заболявания. Такова е и COVID-19, причинено от вируса SARS-CoV-2 и неговите безбройни варианти. Така поне изглежда светът през призмата на традиционните ни познания за медицината, за чийто пионер се счита Луи Пастьор със своята „теория за бацилите“. Всички са свикнали дотолкова с тази идея – че микроорганизмите причиняват тежки инфекции и всячески трябва да се пазим от тях – че дори не се замисляме, когато мием ръцете си, предпазвайки се от контакт с различни бактерии.

Малцина обаче са чували, че по времето на Пастьор е живял негов съвременник – учен, който е имал противоположно мнение за произхода на заболяванията при човека. Неговото име е Клод Бернар. И докато Антоан Бечамп след него затвърждава „теорията на терена“, тя в по-голямата си част остава непроменена и до днес, но и напълно противоположна на теорията на бацилите на Пастьор. 

Казано накратко, според теорията на терена, заболяванията не се причиняват от микроорганизмите, които така или иначе живеят в човек, а от дисбаланс в тялото и имунната система, който води до размножаване на определени бацили в определена, засегната от дисбаланса тъкан. Така реално това, че определен микроорганизъм може да бъде намерен на засегнато от заразата място, например гърлото или носа, се дължи на това, че въпросното място се е превърнало в подходящ терен, където този микроорганизъм да се размножава. С други думи – засегнатото от дисбаланс място привлича определени бактерии, вируси или гъби. 

„Бацилите търсят натуралния си хабитат – болната тъкан. Те не разболяват тъканта, а просто се заселват там, където средата е най-удобна за тях“, казва още в началото на 20 век Антоан Бечамп.

Неговата теория на терена може да бъде синтезирана в няколко точки:

  1. Болестите се причиняват от микроорганизми, които живеят в клетките на тялото;
  2. Вътреклетъчните микроорганизми обикновено функционират като „асистент“ на клетките в процесите на метаболизма;
  3. Функцията на микроорганизмите е да асистират в катаболичните процеси (разрушителни). Когато даден организъм умре или е наранен, тези бацили го разграждат;
  4. Микроорганизмите променят формата и цвета си, отразявайки средата, в която се намират;
  5. Микроорганизмите се превръщат в по-патогенни, когато здравето на организма гостоприемник се влошава. В този смисъл състоянието на гостоприемника е основната причина за развитието им;
  6. Болестите се зараждат от нездравословните състояния на гостоприемника;
  7. За да предотвратим болестите, трява да създадем здраве.

Всъщност спорът между Луи Пасьор и привърженици на теорията на терена продължава дълги години. В крайна сметка, както повечето неща по света, той се решава по политичекски причини в полза на Пасьор заради връзките му на високи позиции. 

Интересно е да се отбележи, че сред тези, които отричат теорията му на бацилите, са едни от нейните най-сериозни поддръжници. Те обаче са достигнали до своите заключения чак в края на живота си. „Ако можех да изживея живота си наново, щях да го посветя на това да докажа, че бацилите търсят натуралния си хабитат - болната тъкан, а не причиняват самата болест“, казва Рудолф Вирчос – един от „бащите“ на теорията на бацилите.

Нещо повече – на смъртния си одър самият Пастьор казва кратко: „Микробът е нищо. Теренът – всичко“.

И въпреки това, и двете теории са еднакво важни и не се изключват една друга. Няма по-лоша и по-опасна медицинска доктрина от тази, представена за истина, когато е само половин истина. Замърсяването на света ни, токсични химикали във въздуха и водата, в храната, в ежедневните козметични продукти – всичко това може да доведе до болести точно толкова, колкото и самите бацили. „По-важно е да знаем какъв е човекът, който е болен, отколкото да знаем от какво е болен той“, както е казал Хипократ, в чиято клетва лекарите по цял свят се вричат. 

Но защо всичко това е важно за приключващата пандемия? Защото тази информация стана достъпна за любопитните именно заради пандемията. И знанието за това, че не само бацилите причиняват заболявания, а и самата среда, в която те попаднат, играе особено важна роля и може да се превърне в решаващ фактор за бъдещето на здравеопазването – не само у нас, но и по света.
 

10
Коментара по темата
10.
до 5
30.01.2022 13:34:35
Както забелязваш, приятелю, няма никакъв интерес към нея, въпреки че и днес е на видно място... По-голямата част от сънародниците ни са трагични случаи и нищо не може да се направи по въпроса... Както се казва, може да заведеш коня (в случая магарето, въпреки че сигурно обиждам и магарето), но не можеш да го накараш да пие.
9.
в това има много логика
30.01.2022 10:03:33
преди няколко дни дарих кръв и имунната ми система съответно отслабна, защото броя на червените и белите кръвни телца намалява. на следващия ден ме хвана нещо, настинка ли корона ли не знам.....
не съм боледувал от години.
не дарявайте кръв зимата!
8.
Русчев
30.01.2022 08:25:47
се специализира в пускането по късни доби на капчици истина известни от почти 2 години, които в повечето случаи изчезват до сутринта и повечето хора дори не ги виждат. По чудо тази е останала.
7.
Ха ха!
30.01.2022 08:07:18
Който иска да си живее в средновековието, никой не му пречи да се откаже от фармацията, да не ходи по лекари и зъболекари, да не си прави лабораторни изследвания. Докато си под 50 г. е лесно да вярваш в подобни идиотии за лапнишарани, но после става все по-трудно.
6.
до Smith
30.01.2022 01:48:24
Забравил си да споменеш, че сме оцеляли като вид благорение на ваксините и други опорки на фармата.
5.
sdfsdf
30.01.2022 01:41:00
Много добра статия. Не слушайте малоумника с първия коментар долу.
4.
Antoine Béchamp
30.01.2022 01:04:32
"Не давайте светинята на псетата, нито хвърляйте бисерите си пред свинете, да не би да ги стъпчат с краката си и като се обърнат, да ви разкъсат.“
Матей 7:6
3.
Дог 5
30.01.2022 00:28:44
Стига сте писали глупости и коментари.Идвайте при нас,пълно е с евтини жени и гладни мутри
2.
6izo
29.01.2022 23:35:21
Бат Бойко е загубената Бръмка на генния материал в БГ-то
1.
Smith
29.01.2022 22:53:45
По-голяма конспирационна топотия не бяхте публикували от последната логорея на божков. По времето на Пастьор средната продължителност на живота в Европа е била около 50 години, добре, че не е имало толкова идиоти, колкото има днес. В противен случай зъболекариге и хирурзи нямаше да си Пастьоризират инструментите и оцеляването на пациентите им щеше да зависи от молитвите на знахари, баячки, Алена и странджанските журналя от флегман.
  Добави Коментар
Проговори за Ивка Бейбе Евгени Генчев с ласкави думи за инфлуенсърката  Стана 108 кила "Джоуи" е в тежка депресия
Майката на Атижа прогони Петър Родителката на брадърката нахока бившия съквартирант на щерка си 61-годишна жена роди първото си бебе Майката и бебчето са в общо стабилно състояние, хубавата вест идва от Скопие, РСМ 
"Увеличете помощта за Украйна" Зове Рюте Meteo Balkans: Снежна виелица блокира половин България, метър сняг ще натрупа до часове Около обяд в петък от запад на изток облачността да се увеличава и в Западна и Северозападна България ще започнат нови валежи
"Казармата е загуба на време" Твърди известният актьор Станимир Гъмов БАБХ: Има фалшив зехтин по българските магазини Към този момент гръцките компетентни власти не са отбелязали България като страна, която е канал за разпространение на фалшив зехтин
Най-честите езикови бариери в комуникацията между пациенти и медицински персонал бяха дискутирани в Бургаския държавен университет Проектът се осъществява от Департамента по езиково и подготвително обучение, като главна роля в него заема доц. д-р Милен Тодоров, който е и ръководител на департамента Остана без виза заради секс маратони Бони Блу искаше да организира оргия с абитуриенти, на властите я порязаха
Дружба между ЦСКА и Манчестър Сити "Армейците" с важен гост Плюеха клиенти и пребиха сервитьор, но сега… Тримата арестувани могат да получат до 2 години затвор