Властта форсира промените в Конституцията преди избора на нов ВСС
Четирите формации от управляващата коалиция внесоха проекторешение за създаване на временна комисия за обсъждане на промени в Конституцията. Христо Иванов от "Демократична България" обяви на брифинг в Народното събрание, че сега е моментът, защото поправките следвало да се случат преди избора на нов Висш съдебен съвет.
ДБ се ангажират да включат в дебата и формациите, извън управляващото мнозинство, които са ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“, с цел формиране на консенсус за необходимите промени в областта на правосъдието.
За приемането на конституционни поправки са нужни поне 160 депутатски гласа. Мнозинството обаче разполага със само 134.
Иванов очаква широк дебат за това отделните политически сили какви промени в Конституцията биха подкрепили.
"Целта ни е да съберем наистина необходимото конституционно мнозинство, така че да може най-накрая да направим крачка напред. Много е важно това да стане сега, преди избора на нов Висш съдебен съвет, така че според мен неизбежните промени в структурата на Висшия съдебен съвет да могат да влязат в сила, преди да бъде избран новият състав", каза Иванов.
Припомняме, че процедурата за избор на нов ВСС следва да се случи тази година.
Иванов обясни, че има поредица препоръки от международни институции да има голямо мнозинство на съдийската квота в Съдийската колегия.
"Докато в Прокурорската колегия имаме възможност да направим голямо мнозинство представители, които не са част от прокуратурата, т.е. не са в състояние на кариерна зависимост от главния прокурор, а представляват парламента и в този смисъл би могло да бъде структурна предпоставка за отчетност на следващия главен прокурор. Затова казвам, че това са неизбежни промени. Самият президент каза, че има проект; други политически формации казаха, че също имат готовност", обясни съпредседателят на ДБ.
Според него новата комисия ще е подходяща платформа за голям публичен дебат по темата.
Предложението е тя да се състои от 14 члена и да е на паритетен принцип - по двама от парламентарна група; а срокът й на действие да е шест месеца.
В контекста на информациите, че евродепутати от Мониторинговата група са обезпокоени от "войната на българското правителство срещу прокуратурата", репортер на "Флагман" попита ориентирани ли са добре там и има ли Христо Иванов информация какво се е случвало (вчера на препитванията на главния прокурор Иван Гешев и на премиера Кирил Петков).
Той отговори така: "Нямам никаква информация извън това, което излезе по медиите, и не мога да коментирам. Това, което мога да кажа принципно от гледна точка на международни стандарти: има разлика в степента на независимост, която се гарантира (по международните стандарти) на съда и на прокуратурата и на главния прокурор. В България главният прокурор много обича да говори за независимостта на съдебната власт, опитвайки de facto да се прикрие и да се скрие зад съда... Нормата на независимост, каквато се дължи на съда - това не е така по отношение на главния прокурор. И може да видите, например, последните изменения в конституцията на Сърбия именно в контекста на присъединяването й към Европейския съюз на база на препоръки от Венецианската комисия, които ясно правят разлика. На прокуратурата се дължи професионална автономия, но не и същата степен на независимост, каквато има съдът. Имаме множество препоръки, включително в последния доклад за върховенството на закона - изрично се казва "отчетност и отговорност на главния прокурор". Двете понятия са използвани. Същото нещо е възпроизведено в кореспонденцията от страна на Европейската комисия във връзка с Плана за възстановяване. Т.е. без да въведем отчетност и отговорност - ефективни, на главния прокурор, ние не бихме могли да се надяваме Европейската комисия да одобри използването на тези фондове от България. Същите аргументи ще бъдат използвани по пътя към Шенген, по пътя към Еврозоната. И от тази гледна точка България трябва да въведе, пак повтарям, отчетност и отговорност на главния прокурор. Търсенето от настоящия главен прокурор Гешев на отговорност и отчетност е процес, който тече и който правителството абсолютно легитимно прави, защото без него ние не можем да говорим, че сме изпълнили тези изисквания."
След питане на "Флагман" как приема назначението на Сотир Цацаров във Върховната касационна прокуратура, Иванов каза: "Това е нещо, което се случва по силата на закона, т.е. е в някакъв смисъл неизбежно. Надявам се, че следващият Висш съдебен съвет ще бъде в такъв състав, че да може наистина да се заеме с непотърсената отговорност от Сотир Цацаров и неговата пригодност да бъде прокурор от гледна точка на изпълнение на личните изисквания за професионално поведение. Има какви въпроси да му бъдат повдигнати, според мен. Следващият Висш съдебен съвет се надявам да бъде достатъчно независим, че да може да се произнесе по тези теми. Това е начинът, по който може да му се потърси отговорност."
Добави Коментар