Ще стигнем ли до локдаун? Вижте прогнозата на математика Николай Витанов
Ще има ли тотален локдаун? Това питат мнозина, след като 2/3 от страната вече е във фаза 3 на пандемията, която налага вечерен час за заведенията и преминаване на 50 % от учениците онлайн. Според математикът проф.Николай Витанов, който отскоро е назначен към експертния съвет на Министерски съвет, локдаун няма няма има.
Ето какво пише той:
1. Картата на информационния портал за ситуацията с етапите по региони с прогноза за след 5 дни. Ако следите прогнозата за 5 дни напред (написана е на картата) ще се ориентирате добре какво има да става). Вчера, съвсем според очакванията, Регион 4 влезе в червената зона. Регион 2 не влезе, защото Плевен не падна и остана в жълтата зона. Днес обаче се очаква и Регион 2 да влезе в червената зона и това с голяма вероятност ще го видите на картата утре. Остава в жълто Регион 3 около Варна. Самата Варна не е много добре, но областите покрай нея са с ниска заболеваемост и това ще държи този регион в жълтата зона за следващите 5 дни (което не е малко).
2. Някои юрдечета са толкова недоволни от моите прогнози, че високо крякат защо не съм предсказвал числата от тотото. Юрдечета мои, хабер си нямате от тая работа. За да предскажеш един процес, трябва да има детерминизъм в него. Ако няма - не може да се предскаже. Такъв е случаят с числата от тотото - няма датерминизъм там (ако тегленето е честно). Друга е стратегията за печалба от тотото, но тя на юрдечета не се казва.
3. Знаете, че текущите действия за борба с Омикрона има 3 цели: да няма суперпожар, да не се напълнят болниците и да не се стигне до тотален локдаун за страната. Да няма суперпожар, значи регистреранети случаи да останат под 25 000 на ден. Защо така? В момента нерегистрераните случаи са около 2-2.5 пъти повече от регистрераните. Не са вече 4 пъти повече, онова беше докскато тестовете бяха по 20-на хиляди нна ден. Вземаме апокалиптичните прогнози на моите колеги - например 60 000 на ден. Допускаме, че со говориле за общия брой случаи, не само за регистрераните (което е ъсмнително като върнете лентите и слушате съответните интервюта, но да допуснем, че е така).
Делите на 2.5 и получавата 24 000. Закръгляме на 25 000 регистрерани случая, че по-лесно се помни и това ни е критерия за суперпожар. Незапълване на болниците - това значи запълнеността да е под 80% от максимално възможният им капацитет, които е известен. Накрая - да няма тотален локдаун за страната. Това го наблюдавате има ли го, няма ли го, всеки ден го наблюдавате. Така, трия три цели задават желаната траектория на голямата по размер социална система на България по време на Омикрон вълната. Тя ежелана, но как се държи една огромна система на желаната траектория. Отговорът го има в дебелите книги по математика и внай-началните от тях ще спещнете фразата контрол на хаоса. Как става? С малки тласъци (подходящи по време и място мерки насочвате системата в басейна на привличане на желанея атряктар - тоест към ситуацията, описана с горните 3 благоприятни неща).
За целта ви трябва план, за да могат контролиращите държавни институции да могат да извършват контрола на траекторията на системата. Това е сухата теория, но я го организирайте на практика в държава, в която част от населението е доста инато. Трябва да имате подходящо разработена система от индикатори която да ви казва къде е системата и накъде ще отиде, за да може да реагирате на време и да не изтървете ситуацията. И не на последно място, трябва да имате някой, който да е насясно с всичкото това и още други хора с достатъчно власт, които да имат инвтерес всичко това да се случи. За късмет, всичките предпоставки от по-горе ги имаме в България.
Засега системата върви по зададената траектория. Писах ви вече, имам колеги, които ме мразят ужасно много (двуличници са ми те, да видите само как хубаво ми се усмихват, като говорят с мен) и които с пяна на уста наблюдават как системата върви по контролираната траектория, зададена от горните три цели. С пяна на уста, защото ако системата продължи да върви по контралиранат траетория дакато се премине пика на вълната и започне спад, ще имат носреща си Витанов, който не само може да плува из Банаховите пространства, на има и голям практически опит как българското общество може да бъде движено в предварително зададена област на фазовото пространство дори в условията на демократичен режим на функциониране.
Няма да има математик в цялата българска история, който да е допринасял затова и предварително да го е обявил. Така, че те стискат палци и се надяват нещата да се провалят. О, как се надяват, само да знаете. Ще видим какво ще стане. Но дори това, което вече е постигнато - вървим към пика на вълната, а системата още не е излязла от зададената траектория, показва, че да се направи такова нещо е възможно.
4. Базовото репродуктивно число днес е 1.22. Пак е под 1.3. Вероятността за суперпожар намалява. Обществената система се движи далечм от областта на суперпожара. Движението е съгласно контралните разчети, а те са контролно число - 15 000 регистрирани случая на ден и че няма образно казано горивен материал, стараната да изкара повече от 2-3 дни над тази стойност. Напомням прогнозата ми от ноември месец миналата година, че пикът на тази вълна се очаква да бъде през първата половина на февруари, а през втората половина да тръгнем надолу. Ноември, декември, януари - три месеца и мърдане няма - такава беше прогнозата и тя беше широко обявена.
5. Запълването на болниците. Мисля, че вече е ясно - анализът на движението на социалната система е мултифакторен и запълването на болниците е много важен, но не единствен фактор, който се следи. Засега проблеми с леглата няма - ограмната българска социална система се движе далеч от областта във фазовота прострънство, където съсоянието е - препълнени болници. Няма такова нещо. Отделно се следи състоянието на медицинския персонал.
6. Тоталният лакдаун. Писах ви - ако Витанов е прав, че няма да има суперпожар, той ще излезе прав и за това, че няма да има тотален локдаун в страната. Страната е далеч от Етап 4 на плана на правителството. Налагат се и мерки, които ще започнат да дават резултати през следващата седмица - ще видите как броя на случаите ще пробва да продължи да расте, но ще почне да се спъва по пътя на растежа. Гледат се много параметри и си има допустими областин а стойностите им. България като общество и държава никак не е малка система и не е лесно да се държат параметрите в допустимите области. Много внимателно насочване трябва тук, което засега се удава. Ето, практически се реализира и върви много добре засега. И вие може много да помогнете. Как - Омикронът трягва да се спъва, не му помагайте да си върши работата. Пазете се!
7. И тъй - мисля, че целите са ясни - опазване на здравето, незадръстване на болниците, неналагане на тотален локдаун. Това е зададената траектория на системата и тя засега върви по нея. Помогнете и, в интерес на всички ни е това да остане така. Смърността се очаква да е около 1% и даже по-малко. Много е пак, съгласен съм, но тя е пропорционална на ината на населението, а той е пропорционален на идейките, които разно гурута вкараха в главите на част от хората за да позценят опасността. Смеехте се преди доста време, когато ви казах, че ще надминем 1 милион регистрирани случаи и 33 500 регистрирани починали. След баснята за юрдеците и крокодила съм ви нагласил баснята за шщамандурите, на които морето им изглеждало плоско и безкрайно.
8. Накрая: пазете се, бъдете здрави, не се лъжете. Желая здраве и успехи и нека вирусът да ви заобикаля. Така ще избегнем и суперпожара и тоталния локдаун. Помнете: с малко усилия можем да избегнем тоталния локдаун. От нас зависи. Всеки от вас участва в насочването на огромния кораб на социалната система на България. Можем да вземем завоя без да се набием в скалите на Камен бряг. Да го направим. Виждате, че става. Можем да го направим. Пък после разправяйте на деца и внуци, как сте минали през най-тежката бълна без да напълните болниците и без тотален локдаун.