„Черните лебеди“ - 2022: Meta ще унищожи долара
Беше дива година тази 2021 г., заключава известният британски интернет ресурс Financial News, въпреки че всъщност и 2020 г. беше не по-малко „дива“ по същата причина, заради ковид пандемията. Въпреки, че вариантът с коронавируса от Ухан не беше толкова ужасен, колкото делта щама, изминалата година беше белязана от глобалния локдаун, а в миналото властите по света не смееха да спрат икономиката.
Много експерти, интервюирани от FN, нарекоха Covid-19 „черен лебед“, термин, взет от заглавието на емблематична книга от 2007 г. на есеиста Насим Никълъс Талеб за непредвидимо събитие, което оказва дълбоко въздействие върху всички нас.
Но ако „черният лебед“, наречен Covid-19, вече е тук, то много по-интересно е да разберем какви глобални сътресения могат да се случат в годината на Синия воден тигър.
Нортън Фулбрайт, известен британски бизнесмен и финансов прогнозист, се страхува най-много от цифровизацията. Според него може да се случи нещо, след което активите на дигиталните медии ще бъдат анулирани. Твърде голямата зависимост от компютърните технологии е изпълнена с хаос в глобалния работен процес, докато дублиращите хартиени регистри се унищожават с маниакално усърдие.
Игнасио Гутиерес-Орантиа, топ мениджър на Citigroup, вярва, че друга пандемия ще бъде „черният лебед“, но няма да е Covid-19. Да кажем, че човечеството постоянно ще плаща голямата цена за глобализацията. Изчисленията на вирусолозите показват, че една инфекция, която ще се появи в някое забравено от бога африканско или индийско село, след няколко седмици ще бъде и в Ню Йорк, Париж или Москва.
Много експерти отбелязват, за потенциала за „окупацията“ на Украйна от Русия, включително и по вина на Киев. Например, ако въоръжените сили на Украйна ударят поради глупост Кримския мост, след което армията на Шойгу ще превземе Украйна. Вероятността за подобно развитие на събитията обаче е толкова ниска, колкото тази от войната между САЩ и Китай за Тайван.
Въпреки това Дейвид Ломър, топ мениджър в JPMorgan, смята, че „черният лебед“ за 2022 г. вероятно ще има геополитически характер и ще представлява неуспешна серия от ескалации, когато никой не иска да има изостряне на силовите конфликти, но неволно е допринесъл за това.
Интернет ресурсът Financial News, позовавайки се на свои експерти, очаква да имаме и климатичен "черен лебед". Например през следващата година са възможни такива разрушителни природни бедствия, в сравнение с които рояка от торнадо, който унищожи целия град Мейфийлд в Кентъки, САЩ на 10 декември 2021 г., ще бъде лек бриз.
Себастиен Кочар, икономист и съветник на ЕЦБ, на страниците на Atlantico прогнозира истински колапс на ЕС. Той пише, че през март 2022 г. програмата на Европейската централна банка за изкупуване на публичните дългове на страните от ЕС ще приключи, което означава автоматично начало на икономическата криза във Франция и Италия, в които 40% от публичния дълг (облигациите) сега все още се монетизират в пълноценни евра.
Немският ordnung (ред), разбира се, е за „честни и прозрачни финанси“, дори само защото инфлацията в ЕС, е причинена от тези многобройни френски и италиански „хартийки“, които като ръжда, бавно, но сигурно обезценяват банковите сметки на бюргерите.
„Тук може да се избере само една от двете опции. Или Германия получава надмощие и ЕЦБ всъщност спира политиката си на изкупуване на националния дълг (което означава срив на социалните и икономически програми във Франция и Италия), - казва Себастиен Кочар. - Или вторият вариант е Германия да спре да провежда единна парична политика с ЕС. И в двата случая се приближаваме до разделянето на еврозоната на две подзони, всяка от които ще провежда собствена парична политика. Неслучайно Обединеното кралство избяга от ЕС в рамките на Брекзит.
Според автора на Atlantico "тогава ще стане очевидно финансовото разделяне на Европа на Евро-север и Евро-юг" с последващата самоизолация на Германия, Франция и Италия. Всичко това ще се случи през 2022 г., тъй като пандемията предизвика практически неконтролираното печатане и пускане на облигации от страните от подзоната Евро-Юг.
Скъпият газ обаче, който се превърна в проблем номер 1 заради фалстарта на декарбонизацията, също може да разруши икономическите съюзи. Анализаторите вече виждат нарастването на националистическия гняв и изостряне на ксенофобията. Новогодишната нощ повлече със себе си риска от насилствени социални вълнения, предизвикани от тежките зимни прекъсвания на електрозахранването в Европа и Обединеното кралство, тъй като политиците трябва да жертват едно от трите неща: отоплението на домакинствата, на индустрията или на селското стопанство.
Но финансовият фронт може би ще върви не само по границите на държавите. По-общо казано, съществува заплахата, че левите западни правителства ще тормозят корпоративния сектор на икономиката, с повишаване на данъците и с затягането на бизнес правилата.
Подобни инициативи на властите могат да засегнат най-много технологичния сектор, казва Рохит Кулкарни, управляващ директор на MKM Partners. Според него много от дигиталните гиганти, включително Meta (до 28 октомври 2021 г. известана като Facebook), са готови да пуснат свои собствени криптовалути, които могат да започнат да изтласкват долара, еврото и другите „важни пари за света“, след което технологичните компании с облачна капитализация ще могат да избегнат плащането на глобите или данъците на американските или европейските регулатори във връзка с висящите за тях в момента съдебни дела в стотици, ако не и в хиляди.
Като се има предвид астрономическия размер на държавния дълг на САЩ, появата на по-силната и необременената с инфлация криптовалута, според Рохит Кулкарни, може да се превърне в такъв „черен лебед“, който може да срине цялата световна финансова система, базирана на Бретън Уудското споразумение.
Стефан Кройцкамп, директор на инвестициите в DWS Corporation, моли да не се бъркат „черните лебеди“ със „сивите носорози“, под които финансистите имат предвид бавно движещата се, но все още видима заплаха за целия свят, която е просто удобна да се игнорира.
По този начин повечето експерти твърдят, че пандемията от Covid-19 през 2021 г. е типичен „сив носорог“, а не непредсказуем „черен лебед“. Тоест всичко, за което разказаха експертите, е видима заплаха, на която властите, инвеститорите и обикновените хора предпочитат да не обръщат внимание, живеейки на руския принцип „докато гръм не гръмне, човекът не се прекръства“. В съвременната интерпретация това се тълкува по следния начин: „Проблемите трябва да се решават, докато се влошават“, а не „по степента на появата“, или по-точно „по степента на влошаване“.
(Превод за "Труд" - Павел Павлов)