EVN повишава 2,5 пъти фиксираната добавка в цената на тока
Клиентите, подписали индивидуални договори за продажба на електрическа енергия с EVN, ще плащат от началото на март, нови, още по-високи цени за тока. Вчера доставчикът разпрати на хилядите си клиенти уведомителни писма, подписани от прокуриста Пламен Китов, в които им съобщава, че от 1 март фиксираната добавка, която той прибавя към борсовата цена на тока, се увеличава от 0,01000 лв/kWh, без ДДС, на 0,02530 лева/ kWh, без ДДС, т.е. повече от 2,5 пъти.
Тази „фиксирана добавка“ покрива административните разходи на EVN.
Това означава, че EVN едностранно променя условията в подписаните с клиентите си договори, което на практика ги обезсмисля. Тези, които не са съгласни, трябва да приемат писмото като предизвестие за прекратяване на договора си с EVN и да си потърсят друг доставчик.
Според договора, цената на тока, който EVN осигурява на клиентите си, се формира от два компонента - борсова цена плюс фиксирана добавка.
От края на лятото на 2021 година цените, на които се търгува електрическата енергия на свободния пазар, се увеличиха многократно, пише в писмото. Като причини за това от EVN посочват повишеното търсене на електрическа енергия на съседни пазари, свързвано с възстановяването на икономиките след COVID – 19, увеличеното потребление заради горещото лято, повишените цени на въглеродните емисии до над 80 евро/тон /заради червените политики на зелените талибани - бел.ред./, по-ниските количества произведена електрическа енергия от възобновяеми източници в Централа и Западна Европа, както и други пазарни фактори.
Фирма, работеща в неголям офис, изпрати наскоро до Флагман.Бг за сравнение сметките си за ток за ноември и декември 2020 и 2021 година. Те са съответно 91,98 лв и 122,92 лв през миналата година и 251,63 и 421,87 лв. през 2021 година. Скокът е над 3,5 пъти. С новата цена на фиксираната добавка увеличението ще стане още по-голямо.
Иначе до автора, талибана. Да ходи да служи на Путин. Никой не ти е виновен, че България не си е повишила русконезависимкте възобновями мощности за 10 години време. Особено ЕС , която предлагаше финансиране за който искаше.