Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво ще означава война в Украйна за енергийната криза в Европа?

Ключови думи: украйна, русия, енергийна криза

Колко тежко ще пострада изпитващата глад за енергия Европа от потенциално руско нашествие в Украйна? Зависи от реакцията на американския президент Джо Байдън, пише Bloomberg.

Русия продължи да изпраща газ на Европа през цялата Студена война и в по-скоро време след анексирането на Крим. Москва вероятно няма да поеме риска да навреди на репутацията си като надежден доставчик и този път, счита компанията Uniper, един от водещите купувачи на руски газ в Европа.

Но Байдън предупреди за сериозни икономически ограничения, ако руски войски преминат в Украйна. Един от големите рискове за притока на газ към Европа ще бъдат санкции, които или лишават Русия от способността ѝ да търгува в чуждестранна валута, или налагат ограничения за банките ѝ, предава investor.bg.

„Трябва да се подготвим за почти всеки сценарий“, коментира Грегор Пет, изпълнителен вицепрезидент на отдела за пазарни анализи в Uniper.

Bloomberg обобщава възможните сценарии и какво означават те за континента, който зависи от Русия за около една трета от газа си. Европа вече преминава през най-тежката енергийно криза от 70-те години на миналия век, като наличностите от газ намаляват опасно. Цените са нараснали над два пъти през последните шест месеца заради опасения от война и ограничените доставки от Русия, въпреки че президентът Владимир Путин зави многократно, че не планира да нахлува в Украйна.

Финансови санкции

Западните сили заявиха, че ще обмислят изключване на Русия от международната система за разплащания Swift, въпреки че идеята се натъква на силно противопоставяне от редица европейски страни. Руските банки също може да станат мишена, но е възможно да има изключения за запазване на енергийните сделки, много от които се осъществяват в долари или евро.

Русия намалява доставките

В най-крайния сценарий Газпром може да отговори на всякакви санкции, като намали газовите доставки за Европа. Това ще осакати енергийните системи на континента и може да доведе до огромен ръст на цените. Според мнозина Русия вероятно няма да стигне толкова далеч.

„Те ще бъдат много предпазливи към ограничаването на доставките по две причини. Първата е репутацията на стабилен доставчик, а втората е, че газът е голям икономически фактор в Русия“, коментира Пет.

Санкции за „Северен поток“ 2

В случай на нашествие една от жертвите може да е новоизграденият газопровод за милиарди долара „Северен поток“ 2 от Русия до Германия. Подводната връзка трябваше да увеличи предлагането, но е блокирана в силно политизиран процес по одобрение.

Байдън подкрепя санкции срещу „Северен поток“ 2, ако Русия нахлуе в Украйна, а администрацията на новия германски канцлер Олаф Шолц даде да се разбере, че ескалация на кризата може да доведе до край на газопровода. Пазарът разчита на капацитета от 55 млрд. куб. м на газопровода, а прекратяване на проекта не оставя много варианти за транзит.

Путин многократно лобира за противоречивия газопровод, тъй като той предлага директен маршрут до гладните пазари в Европа, избягвайки Украйна.

Русия изключва Украйна

Може би по-голямата несигурност е какво ще стане с огромните количества газ, които Русия придвижва през Украйна.
Москва може да спре притока през Украйна в случай на конфликт, казва Володимир Омелченко, ръководител на енергийните анализи в украинския център „Разумков“. Това ще даде на Русия лост да „диктува условията си на Украйна и на ЕС“, допълва той.

Но други не са убедени в това. Русия иска да запази позицията си на надежден доставчик и „не очаквам тази позиция да се промени дори в случай на война с Украйна“, казва Крис Уифър, главен изпълнителен директор на базираната в Москва компания Macro-Advisory.

Заложени са 40 млрд. куб. м газ, които Русия се ангажира да пренася ежегодно през Украйна по договор, който изтича през 2024 г. Това е около една трета от руския газов износ за Европа и почти половината от ежегодното потребление на Германия.

Украйна спира транзита

Този сценарий е най-малко вероятен според Омелченко. „Това е възможно, само ако има повреда по газопроводите“, казва той. Ако това се случи, Русия може да използва ситуацията, за да насърчава газопровода „Северен поток“ 2.

Макар че притокът на руски газ към Европа беше нарушен в миналото по време на спорове с Украйна заради цените, той до голяма степен остана непрекъснат дори след анексирането на Крим през 2014 г.

Но рисковете са огромни с последици за цените. Ако транзитът на газ през Украйна бъде засегнат, замяната на изгубените обеми няма да е лесна. Газпром може да пренасочи половината от доставките към слабо използван газопровод, преминаващ през Беларус и Полша. Другата половина може да дойде от покупки на отворения пазар, които може да са скъпи.

Увеличаването на транзита през Беларус обаче няма да е лесно. Президентът Александър Лукашенко многократно заплаши да спре доставките, включително като ответна мярка на санкции на ЕС след мигрантската криза.

Може да станат инциденти

Във всеки конфликт има риск ключова инфраструктура да бъде повредена нарочно или случайно. Това може да се отрази на доставките за Европа и на цените през идните години.

3
Коментара по темата
3.
ХХ
23.01.2022 22:33:33
Русия ТРЯБВА да помогне на Украйна да изпълни Минските споразумения, също както помогна 1878ма на Османската империя да изпълни решенията на Истанбулската конференция от 1876г и да има България. Западните гаранти и тогаз и сега не си мръднаха пръста, а лицемерно чакаха да откраднат нещо.
ПП. А Европа да не я мислим. И без това не иска руска газ, та не виждам защо Русия теябва да се гърчи да им продава.
2.
Америка
23.01.2022 20:36:47
Като им дава оръжия сега да се оправят индианци америа
1.
Дернев
23.01.2022 19:30:22
Европа зависи от Русия за своята сигурност. Русия също зависи от Европа за своята сигурност, защото е единствения истински съюзник, който може да има в Глобализацията, където защитата на континента означава защита на държавите в него. Ние сме взаимно жизнено необходимо обвързани. САЩ се нуждаят от Европа за да може да защитава Америка, което ще бъде за сметка на Европа, което ние европейците не трябва да допуснем. Всеки да сигледа континента. Бъдещите съюзи ще бъдат между тях, а битките за някой оттях, като Африка, където Китайците здраво навлизат отдавна. Европа за ев опейците. Това и само това ни трябва в Европа, не война. Две ни стигат. Никога повече.
  Добави Коментар
Стана ясно кой е арестуваният топ мафиот в центъра на София. Голяма клечка е! Това е Александър Любович Иззеха анаболни стероиди за над 500 000 лева в Студентски град Месечно от схемата са печелени около 120 000 лева
Какво се случи с нея? Изчезнала е безследно  Кметът Николай Димитров: Равда има най-дългия туристически сезон в община Несебър Равда и Несебър вече се възприемат като едно цяло – туристите трудно могат да направят разлика между двете селища благодарение на унифицираната инфраструктура, отбеляза градоначалникът
Лоша новина за великденската салата Пълна е с нитрати  Този празничен Великденски козунак на плитка стана любим на синовете ми и дори свекървата ме похвали Сложих шипков мармалад в козунака и у дома са във възторг
Ситроен потегли сам и помете в гръб бургазлийка до център "Мадика" Жена влезе в болница, след като... Мая Манолова разпродавала дрехите си в интернет Закъсала ли го е финансово бившата омбудсманка, питат в социалните мрежи
Агнешкото стана празничен деликатес, внасяме яйца на поразия За една година сме произвели малко над 6000 тона агнешко месо Защо си сложи вентилатор между краката Имах чувството, че се задушавам в костюма, който беше от дупанперд, признава победителката от последния епизод на Капките
Младеж умря след луда нощ в Тайланд Препил е с лош алкохол Радостин Василев с коментар за вота на недоверие Ето какво коментира лидерът на МЕЧ