Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бустерни дози: Колко и до кога ще трябва да се ваксинираме

Ключови думи: ваксинация, бустерна доза, новини, Флагман, Бургас, омикрон, флагман

Щамът Омикрон за пореден път напомни на света, че пандемията все още не е приключила. Щамът, обаче, повдига и други въпроси: Ще свърши ли пандемията някога? И ще имаме ли нужда от повече бустерни дози, за да влезем в „ендемичната“ фаза на предаване, в която броят на случаите на Ковид не чупи рекордите и болниците не са натоварени?

„Мисля, че много от нас, работещите в областта на инфекциозните болести, разбраха след първите няколко вълни, че щамът няма да изчезне напълно, просто защото вирусите не изчезват така лесно“, казва д-р Шрути Гохил, асоцииран медицински директор по епидемиология и инфекции превенция в Калифорнийския университет.

Фазата на предаване на пандемията ще приключи, но за да потиснем още повече вируса, трябва да има допълнителни бустерни дози. В крайна сметка може да е необходима годишна или сезонна ваксина, за да се поддържа нисък брой заразени, и за да се сведе коронавируса до обикновена настинка.

Д-р Шарън Нахман, началник на отделението по педиатрични инфекциозни болести в детската болница Стоуни Брук в Ню Йорк, вижда най-добро решение на пандемията с бустерни дози, поставяни всяка година. Няколко проучвания показват, че ваксините намаляват ефективността след около пет до шест месеца. Без ежегодни бустери Ковид ще бъде по-малко управляем. И тъй като SARS-CoV-2 може да мутира в по-инфекциозни и/или избягващи имунитета варианти, както ясно показа Омикрон, вероятно ще трябва да актуализираме формулировките на ваксините, каза Гохил.

В по-далечно бъдеще ваксините срещу Ковид ще са по примера на грипната ваксина, която се преправя всяка година заради новите вируси. В краткосрочен план, обаче, може да се нуждаем от бустерни дози, насочени към конкретен вариант. Производители на ваксини като Pfizer-BioNTech и Moderna работят върху създаването на специфични за Омикрон бустери, предава Ройтерс.

3
Коментара по темата
3.
Koko
23.01.2022 15:43:43
Sledvashtite busterni dozi sa za zadnizite na Geits,Fau4i -isie
2.
До кога?
23.01.2022 15:27:41
До живот!
1.
Иван
23.01.2022 13:00:52
Да усети се
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година