Изследването за костна плътност показва каква е вероятността да получите фрактура в следващите 10 години
След онкологичните и сърдечно-съдовите заболявания, остеопорозата е третото по значимост социално заболяване, но въпреки това за него се знае малко. „За съжаление хората не са чували за остеопороза до момента, в който не получат първата си фрактура. За това и ние в ревматологичния кабинет обръщаме толкова внимание на апарата за измерване на костната плътност“, заяви д-р Десислава Попова от МЦ „Д-р Стайков“ Бургас.
„Чрез този съвременен метод за диагностика ние можем да започнем лечение на остеопороза още преди да се случи първия инцидент с травма. Типични за заболяването са фрактурите на гръбначен прешлен, на тазобедрена става, на предмишница. Те водят до инвалидизация на пациента, невъзможност да се самообслужва, необходимост от допълнителни грижи за пациента и т.н.
Всичко това сериозно влошава качеството на живот и ние апелираме да се прави това изследване“, категорична е д-р Попова.
DХА (Dual Energy X-ray Absorptiometry) е рентгеново изследване и е единственият метод за измерване на костна плътност, който се препоръчва от световната здравна организация (WHO) и е златен стандарт за диагностициране на остеопороза. Рентгеновото облъчване, което получава пациентът е толкова малко (<10 mkSV), че се равнява на дневната доза от естествения радиационен фон или 1/10 до 1/100 от облъчването при една рентгенова снимка.
Тестът се извършва за около 10-20 мин и е абсолютно безболезнен. Необходимо е да лежите неподвижно по гръб на специална кушетка докато апаратът сканира костите и измерва погълнатите от тях радиационни лъчи.
Изследват се две различни кости (най-добре е това да са гръбначният стълб и тазобедрената става).
Препоръчително е се да избягва приема на хранителни добавки, съдържащи калций поне 24 часа преди изследването.
„В лекарските среди остеопорозата е известна и с името „тихата пандемия“, тъй като при повечето пациенти протича безсимптомно. В повечето случаи първите прояви на заболяването се изразяват в появата на болки в горния поясен или в ниския гръден отдел. Но, най-често го откриваме след получаване на спонтанна или ниско енергийна фрактура т. е. при удар на ръката или падане от малка височина, при спъване например. Болестта има и наследствена обремененост, така че хора с близки роднини, страдащи от остеопороза, също трябва да следят състоянието си и да водят начин на живот. Пиенето на много кафе и тютюнопушенето са сред най-противопоказните навици, защото усилват костния метаболизъм.
При жени с недостиг на полови хормони също има опасност за почва на тихия убиец, както и при пациенти преминали през дълго лечение с кортикостероиди.
По данни от 2015-2016 година 75 милиона души в света страдат от остеопороза. Около 9 милиона са ново получените фрактури в следствие на заболяването, които причиняват тежка имобилизация.
Едни от най-опасните, но за съжаление често срещани фрактури са бедрените. Те водят до залежаване на пациентите и образуване на тромбози. Тези травми се възстановяват с месеци, защото при тях се създават условия за ниска циркулация на кръвта в тази зона, което води до повишаване на риска от инсулти за поне половин година напред.
Пациенти с такива травми трябва да се лекуват комплексно от физиотерапевти, кардиолози, съдови хирурзи и т.н. За щастие на нас ревматолозите в МЦ „Д-р Стайков“ базата и професионалната квалификация на колегите ни позволява да лекуваме тези пациенти адекватно, но целта ни е да повишим превенцията на заболяването с навременни действия. Сред успешните методи за ранно откриване на предпоставки за развитието на остеопороза е изследването на костна плътност, което вече извършваме тук при нас.
Надяваме се тази наша цел да бъде подета от други колеги и да се превърне в национална кампания, защото превенцията е най-добрия път за да се справим с остеопорозата. А в чисто икономически аспект е и доста по-евтина от лекуването на последиците в следствие на заболяването“, разясни д-р Иван Стайков.
Още по темата разказа пред Флагман.бг и д-р Анна Стайкова
Когато една жена влезе в менопауза започва загуба на костна плътност, която е най-интензивна между третата и петата година. Точно това е най-подходящият момент да се направи изследване за костна плътност. Хората страдащи от системни възпалителни ставни заболявания също трябва да бъдат изследвани с тази цел.
В кабинета по ревматология в МЦ „Д-р Стайков“ не изследваме пациентите единствено за това. Ние правим цялостен комплексен преглед за хронични чернодробни заболявания, хронични бъбречни заболявания, хронични ендокринологични заболявания тъй като всички те са с общ първоизточник – липса на калций и на витамин „D”.
Пациентите, които идват при нас за изследване на костна плътност, трябва да са наясно, че то не се провежда при пациенти със следните контраиндикации: бременност, след извършване на рентгеново изследване и при пациенти с тегло над лимита на апарата, който е 160 кг.
Апаратът за измерване на костна плътност е от последно поколение и работи с изключително прецизен алгоритъм, изработен от СЗО (Световната здравна организация). Той показва на пациента в проценти каква е вероятността да получи определена фрактура в следващите 10 години.
Изследванията за костна плътност в МЦ „Д-р Стайков“ стартираха от 17-ти януари. Цената на теста е 50 лв. Часове вече се записват на регистратурата на медицинския център на тел.: 056 996006 или 0892 996006, 0896 996006. Центърът се намира на бул. „Транспортна“ №33 (до мол Бургас плаза).