Араби купиха Аркутино, техен представител е Димитър Караненов
Арабски фонд е придобил близо 600 дка от най-хубавите земи по българското черноморско крайбрежие, научи Флагман.
Сделката включва сградите на бившето ,,Знаме на Мира", допълнително с няколко постройки, както и дюните край местността Аркутино. Продажбата е извършена преди месеци от английски инвестиционен фонд Redy to Invest, който пък придобива акциите от Eastern European Investment Black Sea Fund, които от своя страна те са купили от строително предприятие „Главболгарстрой“.
Представител на арабите пък се оказва небезизвестният край морето мастит бизнесмен и хотелиер Димитър Караненов, свързван с червени капитали. Караненов е собственик на най-луксозния хотел в Бургас – петзвездният „Приморец“, открит миналата година, както и на няколко почивни бази в курорта Слънчев бряг.
Огромният терен край Аркутино бе придобит от „Главболгарстрой“ през далечната 1995 г., по времето на Жан Виденов. Тогава държавата продава имотите и дюните в района, както и прилежащата територия на приватизираното дружество.
„Главболгарстрой“ от своя страна продължават да са концесионери на плажната ивица – на частта от нея, която е останала държавна. Концесионният договор с регионалното министерство е за 20 години. Дейността явно е печеливша, защото само за това лято Георги Стоев ще брои на „Главболгарстрой“ 35 хиляди лева за наемане на 100 чадъра и 200 шезлонга, под които ще се излягат безплатно отпочиващите в хотелите на Стоев туристи.
Кои са арабите, за които ни съобщи лично Пенчо Андреев, поискахме да научим от хотелиера Димитър Караненов. От думите му обаче нищо не стана ясно.
Запознати коментират, че собствениците на „Главболгарстрой“ са реализирали колосална печалба от продажбата на земята на чуждестранните инвеститори.
И досега няма официални данни за цената на сделката, осъществена през 1995 г., като според някои публикации в медиите става въпрос за 0,17 долара на квадратен метър, или общо за малко над 100 хиляди щатски долара. Единият от шефовете на „Главболгарстрой“ - Симеон Пешов, твърди, че сделката е била на обща стойност 2,45 млн. щатски долара (4 долара на квадратен метър).
Така или иначе земята е стотици пъти по-скъпа. За реалната й цена може да се съди от данните в Търговския регистър и стойността на препродажбата на арабите. Според Регистъра земята е притежание на дружеството „Аркутино“ ЕАД, чийто собственик пък е офшорката „АР ТУ АР АРКУТИНО ЛИМИТИД“, регистрирана на Британските Вирджински острови. Според данни в медиите ценните декари са продадени на англичани още през 2006 г.
Някакви британци дори тогава се появяват за малко в България, демонстрирайки инвестиционни намерения.
В случая сделката с арабите си е съвсем реална, твърдят запознати. Това не се отрича и от кметовете на Созопол и Приморско, където се разполовяват 600-те декара. Според слуховете земята е продадена за умопомрачителните 126 млн. евро. Дали това е точно така, не е сигурно. Според Търговския регистър обаче, земята има статут на непарична вноска в поддружеството „Аркутино“ ЕАД и е оценена на 68,7 млн. лв. (50 млн. щатски долара). В нея не влиза комплексът „Свети Тома“, останал официално във владение на „Главболгарстрой“. Така или иначе, очевидно е, че в резултат на препродажбата е реализирана умопомрачителба печалба от между 2 000 до 10 000 процента, която в абсолютна стойност се равнява на десетки, а вероятно и стотици милиони левове.